Course List Spring 2015

STPEC RECOMMENDED COURSE LIST – Spring 2015

 

If SPIRE will not let you register for a course on the STPEC course list because it is restricted to majors in a particular department, you may wish to e-mail the instructor to ask him/her if he/she is willing to override SPIRE to allow you to enroll.  If a course is listed under more than one category you may choose which category you wish the course to fulfill.  No course may be used to satisfy more than one STPEC requirement.

Please crosscheck time periods on SPIRE or the 5 College site before registering for a class!

These courses are recommended to fulfill the STPEC requirements.  Other courses at UMass and the Five College may also be acceptable.  If you would like to take a course not on this list, please consult the STPEC Academic Advisor before you take it.  Also, note that some of these courses have prerequisites.  It is up to you to make sure you are qualified for the courses you select.  Five College abbreviations:  UM=UMass; AC=Amherst College; HC= Hampshire College; MHC=Mount Holyoke; SC=Smith College.  You must receive a grade of C or better in a course in order for it to count towards your graduation requirements for STPEC.

 

A.  PREREQUISITES

 

      1.  INTRODUCTION TO SOCIAL THEORY

      UM ANTH 205                        Inequality and Oppression – Milena Marchesi – MW 10:10-11:00

      UM POLISCI 171 A                Intro to Political Theory - Roberto Alejandro - MW 2:30-3:20 w/disc -16850

      UM HISTORY 101                 West Thot Since 1600 - Jon Olsen - MW 2:30- 3:45 -11855

      SC GOV 100                          Intro to Political Thinking - Jeremy Wolf  - TuTh 3:00-4:50

 

      2.  INTRODUCTION TO POLITICAL ECONOMY

 

      UM ECON 103 (01)               Intro to Microeconomics - Gerald Friedman - M 8-8:50 w/disc -13203

      UM ECON 104 (01)               Intro to Macroeconomics – Robert Pollin - MW 2:30-3:20 w/disc -13155

      UM ECON 104H (Honors only)    Intro to Macroeconomics – Gerald Epstein – TueTh 10:00-11:15 -18113

      UM ECON 105                        Introduction to Political Economy - Erbin Crowell - TuTh 11:30-12:45 -13291

      UM ECON 144H                     Political Economy of Racism – Lisa Saunders – TuTh 1:00-2:15 - 19172

      UM RES-ECON  102             Intro Resource Economics - Nathalie Lavoie – TuTh 1:00-2:15 – 17513

      HC CSI 210                             Intro to Economics - Helen Scharber – TuTh 2:00-3:20

 

STPEC students may fulfill some of the following upper-level reqs by taking additional STPEC Senior Seminars

 

B.  UPPER LEVEL COURSES

 

      1.  MODERN SOCIAL THEORY

   

      UM AFROAM 591B          Black Radical Thought – John Bracey – W 7:00-9:30PM - 19386

      UM ANTH 360                  Language in Culture and Society – Emiliana Cruz - TuTh 10:00-11:15 -         17922

      UM ANTH 397H               Grassroot Community Organizing – Jennifer Sandler – Th 4:00-7:00 – 12841

      UM ANTH 497T               Language and Landscape – Emiliana Cruz – TuTh 2:30-3:45 – 17930

      UM COMM 494CI           Communication, Ecology, Sustainability – Henry Geddes – TuTh 11:30-12:45 – 13112

      UM COMM 494GI            Media and Construction of Gender – Lynn Phillips – TuTh 10:00-11:15 - 13093

      UM POLSCI 397EP        Environmental Political Theory - Claire Brault - Fri 12:20-2:50

      UM SOC 329                   Social Movements – Agustin Lao-Montes – TuTh 1:00-2:15 – 16564

      UM SOC 335                   Radical Movements – Agustin Lao-Montes – TuTh 2:30-3:45 – 16573

      UM STPEC 492H            Racialized Bodies - Whitney Battle-Baptiste - TuTh 11:30-12:45 - 18302

      UM WGSS 392EF          Sex and European Feminism – Kirsten Leng – TuTh 1:00-2:15 – 18436

      UM WGSS 393J             Critical Prison Studies – Admina Giannelli – TuTh 10:00-11:15 – 18435

      UM WGSS 397TC          Transgender Pols and Critical Thought – Sonny Nordmarken - TuTh 2:30-3:45 – 17871

      UM WGSS 494TI            Unthinking the Transnational – Svati Shah – M 2:30-5:00 – 12129

      AC AMST 305                  Gender, Migration, Power - Leah Schmalzbauer - TuTh 10:00-11:20

      AC BLST 347                  Race, Sex & US Military Khary Polk - TuTh 2:30-3:50

      AC LJST 231                   Social Movements & Change - David Delaney - MW 2:00-3:20

      AC LJST 353                   Guantanamo: Law, History, and U.S. Empire – Clara Altman – M 2:00-4:30

      AC POSC 206                 Race & American Politics - Ashley Burns - TuTh 10:00-11:20

      AC POSC 302                 Disabling Institutions - Kristin Bumiller - TuTh 11:30-12:50

      AC POSC 316                 Politics of Place Ashley Burns - Tu 2:30-5:00

      AC POSC 360                 Punshmt/Politics/Culture Austin Sarat - W 8:30-10:30

      AC POSC 400                 Domestic Politics - Kristin Bumiller - Tu 2:30-5:00

      AC POSC 413                 Polit Theory:Globalizatn - Pavel Machala - Tu 2:30-5:00

      AC POSC 415                 Taking Marx Seriously - Pavel Machala - Th 2:30-5:00          

      HC CSI 244                     State and Citizen - Aaron Berman;Robert Rakoff – MW 4:00-5:20

      HC CSI 270                     Critical Race Theory - Falguni Sheth – Th 9:00-11:50

      HC CSI 284                     Policing Others - Flavio Risech-Ozeguera;Falguni Sheth – Th 12:30-3:20

      MHC CST 249MW          Modern Western Polit Thought - Joan Cocks - MW 1:15-2:30

      MHC CST 391SV            Sovereignty - Joan Cocks - Th 1:15-4:05

      MHC ENVST 210            Political Ecology - Catherine Corson - TuTh 10:00-11:15

      MHC GNDST 333PG     Participatory Governance - Jacquelyne Luce - Fr 1:15-4:05

      MHC HIST 301RG          Race, Gender, and Empire - Mary Renda - M 1:15-4:05

      MHC IR 321                     Transnational Social Movements - Nicole Doerr - Th 1:15-4:05

      MHC POLIT 229              Propaganda and War - Kavita Khory - TuTh 10:00-11:15

      MHC SOCI 240                Collective Beh/Social Movmnts - Kenneth Tucker - TuTh 1:15-2:30

      MHC SOCI 333                Contemporary Social Theory - Kenneth Tucker - W 1:15-4:05

      SC ANT 218                     Anthropology of Human Rights - Elliot Fratkin - TuTh 10:30-11:50

      SC ANT 236                     Economy, Ecology & Society - Elliot Fratkin - TuTh 1:00-2:50

      SC GOV 204                    Urban Politics - Jeremy Wolf - TuTh 1:00-2:50

      SC SOC 212                    Class And Society - Rick Fantasia - TuTh 10:30-11:50

      SC SOC 216                    Social Movements - Marc Steinberg - MWF 11:00-12:10

      SC SOC 327                    Sem: Global Migration in 21cen - Payal Banerjee - Th 3:00-4:50

 

      2.  POLITICAL ECONOMY

      UM ECON 305                  Marxian Economics – Vamsicharan Vakulabharanam – TuTh 1:00-2:15 - 17908

      UM ECON 308                  Political Economy of the Environment – Patrick Dolenc – MW 2:30-3:45 - 13274

      UM ECON 331                  Organization of American Industry – Valerie Voorheis – MW 4:00-5:15 - 19174

      UM ECON 348                  The Political Economy of Women – Lisa Saunders – TuTh 10:00-11:15 - 13237

      UM ECON 367                  Post Independence African Develpt - Mwangi Wa Githinji - TuTh 11:30-12:45 – 13259

      UM ECON 394CI              The Economics of Cooperative Enterprise – Fidan Kurtulus – TuTh 2:30-3:45 – 13262

      UM STPEC 491H             Return to the Source: The Political Economy of Nationalism and Development in Africa –       
                                                            Mwangi wa Githinji – Th 6:15-8:45 PM - 18301

      HC CSI 202                       South-south Economic Relations - Omar Dahi – M 2:30-5:20 

      HC CSI 236                       Middle Eastern Economics - Omar Dahi – MW 9:00-10:20

      HC CSI 239                       Feminist Economics - Lynda Pickbourn – W 1:00-3:50

      MHC ECON 210               Marxian Economic Theory - Lucas Wilson - M 1:15-4:05

      MHC ECON 211               Macroeconomic Theory - James Hartley - TuTh 2:40-3:55

      MHC ECON 213               Economic Development - Shahrukh Khan - TuTh 8:35-9:50

      MHC ECON 312               Sem: International Trade - Shahrukh Khan - TuTh 10:00-11:15

      MHC ECON 315               History of Economic Thought - Fred Moseley - W 1:15-4:05

   

      3.  HISTORY AND POLITICS OF WOMEN

      UM HIST 365H                 US LGBT and Queer History, Honors – Julio Capo – TuTh 10:00-11:15 - 19116

      UM HIST 389                    US Women's History Since 1890 - Laura Lovett - TuTh 1:00-1:50 w/disc -11911

      UM HIST 397RR              History of Reproductive Rights Law – Jennifer Nye – TuTh 10:00-11:15 – 19063

      UM HIST 397VW              Publc Hist Workshp: Valley Women’s Hist – David Glassberg – TuTh 1:00-2:15 – 11994

      UM HIST 592K                 History of Contraception and Abortion – Joyce Berkman – W 2:30-5:00 – 19006

      UM HIST 594Z                  Black Wom & Pols in the 19th Cent – Irene Krauthamer – MW 2:30-3:45 – 11971

      UM SOC 491S                  Sex Work: Global Perspective – Michelle Budig – TuTh 8:30-9:45AM - 18242

      UM WGSS 295Q              Black Queer Feminisms – Mecca Sullivan – TuTh 11:30-12:45 – 18434

      UM WGSS 395M              The Pols of Abortion in the Americas – Cora F. Anderson – TuTh 1:00-2:15 – 18433

      AC SWAG 200                  Feminist Theory Sahar Sadjadi, Krupa Shandilya - TuTh 10:00-11:20

      AC SWAG 328                  Science and Sexuality - Sahar Sadjadi - Tu 2:30-5:00 

      HC CSI 222                       Race/Queer Politics - Stephen Dillon – TuTh 12:30-1:50

      MHC ANTHR 216HP       Feminist Health Politics - Jacquelyne Luce - TuTh 2:40-3:55

      MHC ANTHR 316GB       Culture/Politics/Materiality - Milena Marchesi - Th 1:15-4:05

      MHC ANTHR 316PG       Participatory Governance - Jacquelyne Luce - Fr 1:15-4:05

      MHC GNDST 206FW/HIST 280AA   African Amer. Women & US Hist - Mary Renda - TuTh 8:35-9:50

      MHC GNDST 333EM       Embodiments - Christian Gundermann - W 1:15-4:05

      MHC GNDST 333GG       Race, Gender, and Empire - Mary Renda - M 1:15-4:05

      MHC GNDST 333QE       Queer Ecologies  - Stina Soderling - MW 11:00-12:15

      SC ANT 250                      Anthropology of Reproduction - Suzanne Gottschang - MW 2:40-4:00

      SC SOC 253                     Sociology of Sexuality - Nancy Whittier - TuTh 9:00-10:20

      SC SOC 323                     Sem: Gender and Social Change - Nancy Whittier - Tu 1:00-2:50

      SC SWG 290                    Gender/Sexuality/Popular Cltr - Anna Ward - MW 2:40-4:00

 

      4.  HISTORY AND POLITICS OF RACE IN THE UNITED STATES

      UM AFROAM 397TT         Race and the American Museum – Whitney Battle-Baptiste – MWF 11:15-12:05 – 17932

      UM SOC 340                     Race Relations – Agustin Lao-Montes – TuTh 4:00-5:15 - 16565

      UM SOC 397N                  Asian Americans & Inequalities – Moon-Kie Jung – TuTh 1:00-2:15 – 18179

      UM SOC 491R                  Race & Racism in the U.S. and Beyond – Moon-Kie Jung – TuTh 10:00-11:15 – 18243

      UM STPEC 492H              Racialized Bodies - Whitney Battle-Baptiste - TuTh 11:30-12:45 - 18302

      AC AMST 336                   South Asians in U.S. - Sujani Reddy - Tu 2:30-5:00

      AC BLST 336                    Colorblind Culture - Ronald Lembo - Tu 1:00-3:30

      HC CSI 222                       Race/Queer Politics Stephen Dillon TuTh 12:30-1:50

      HC CSI 228                       Organizing in the Whirlwind  - Amy Jordan – MW 2:30-3:50

      MHC AFCNA 200             Foundations/Africana Studies - Preston Smith II  - Tu 1:15-4:05

      MHC AFCNA 208             Critical Race Theory - Lucas Wilson – W 1:15-4:05

      MHC AFCNA 369             Black Radicalism - Preston Smith II - Th 1:15-4:05

      MHC GNDST 333GG      Race, Gender, and Empire - Mary Renda - M 1:15-4:05

      MHC HIST 280AA             African Amer. Women & US Hist - Mary Renda - TuTh 8:35-9:50

      MHC LATAM 287SI          Structural Inequalities - David Hernandez - TuTh 10:00-11:15

      MHC LATAM 387CM        Puerto Rican Studies - Dorothy Mosby - Fr 1:15-4:05

      MHC LATAM 387DP         A History of Deportation - David Hernandez  - Tu 1:15-4:05

      SC AAS 202 01                 Colq: Topics in Black Studies - Riche' Barnes - WF 1:10-2:30

      SC AAS 202 02                 Colq: Topics in Black Studies - Shani Roper - TuTh 10:30-11:50

      SC AAS 202 03                 Colq: Topics in Black Studies - Kevin Quashie - TuTh 9:00-10:20

      SC AAS 243                      Black Activist Autobiography - Riche' Barnes - TuTh 1:00-2:20

      SC AMS 221                     Colq: From Cvl Rghts to Immigr - Sujani Reddy - MW 2:40-4:00

 

 

      5.  NON-WESTERN WORLD

      UM AFROAM 591A         Gender in PanAfrican Studies – Karen Morrison – M 12:20-2:50 - 18168

      UM ANTH  370                Contemp Issues for/of North American Indians- Jean Forward - Th 2:30-5:15 -12837

      UM ANTH 382/597    Caribbean Cultures and Societies - Matthew Hill - TuTh 10:00-11:15 - 19378

      UM ECON 367                Post Indep. African Deve - Mwangi Wa Githinji – TuTh 11:30-12:45 - 13259

      UM HIST 355                   The Caribbean – Julio Capo – TuTh 1:00-2:15 – 18234

      UM HIST 359                   Modern Brazil – Andrew Dausch – MW 2:30-3:45 – 11992

      UM HIST 391MW            Histories of Slavery in the Muslim World – Johan Mathew – MW 2:30-3:45 – 18332

      UM HIST 393A                Native American Activism in the Northeast – Alice Nash – MW 2:30-3:45 – 18333

      UM HIST 397LA              Environmental History of Latin America – Heidi Scott – TuTh 11:30-12:45 – 11926

      UM HIST 593RR             Race, Religion, and Nation in East Asia – Garrett Washington – Tu 4:00-6:30 - 18405

       UM HIST 691NA             Indigenous Peoples in North America to 1850 – Alice Nash – Mon 4:00-6:30 - 19597

      UM POLSCI 340             Latin American Politics – Sonia Alvarez – TuTh 4:00-5:15 – 17861

      UM POLSCI 345             Rvltn Ntlsm Impr Crb – Carlene Edie – MW 4:00-5:15 – 16864

      UM POLSCI 346             Gov & Pol West Africa – Carlene Edie – MW 2:30-3:45 – 16846

      UM STPEC 491H            Return to the Source: The Political Economy of Nationalism and Development in Africa –         
                                                          Mwangi wa Githinji – Th 6:15-8:45 PM - 18301

      AC ANTH 253                 Muslim Lives in S. Asia - Nusrat Chowdhury - MW 12:30-1:50

      AC ANTH 431                 Istanbul - Christopher Dole, Monica Ringer - Tu 2:30-5:00

      AC ASLC 148                 Middle East 1800-Present - Monica Ringer - TuTh 11:30-12:50

      AC ASLC 174                 Modern South Asian Hist - Dwaipayan Sen - TuTH 1:00-2:20

      AC ASLC 208                 Contemporary China - Kerry Ratigan - TuTh 10:00-11:20

      AC ASLC 230                 East Asian Societies - Eun Mi Mun - MW 12:30-1:50

      AC ASLC 403                 Social Policy in China - Kerry Ratigan - Th 3:30-6:00

      AC BLST  221                Colnl & Pst Colnl Afric - Sean Redding - MWF 10:00-10:50

      AC BLST  315                Myth/Ritual West Africa - Rowland Abiodun  - MW 12:30-1:50

      AC HIST  265                 Environ Hist: Lat Amer - Rick Lopez  - TuTh 11:30-12:50

      AC POSC 248                Cuba: Politcs of Extrmsm - Javier Corrales - TuTh 2:30-4:30 

      HC CS 308                     Evolution, Islam, Modernity – Salman Hameed – W 2:30-5:20

      HC CSI 221                    Israel and Palestine - Aaron Berman – MW 9:00-10:20 

      HC CSI 261                    Sun, Sand, Sex - Rachel Engmann - Tues 9:00-11:50

      MHC GNDST 206AF     African Women: Food & Power - Holly Hanson - M 7:00-10:00

      MHC HIST 235               NativeAm Hist:PreContact-1865 - Christine DeLucia - TuTh 10:00-11:15

      MHC HIST 388               Postmodernism & Latin America - Lowell Gudmundson - W 7:00PM-9:50PM

      MHC LATAM 288            Modern Mexico - Lowell Gudmundson - MW 2:40-3:55

      SC EAS 219                   Modern Korean History - Jina Kim - MW 9:00-10:20

      SC GOV 230                  Gov & Politics Of China - Steven Goldstein - MW 1:10-2:30

      SC GOV 237                  Colq:Politics & Us/Mexico Bord Velma Garcia - TuTh 10:30-11:50

      SC GOV 344                  Sem:For Pol Chinese Peop Repub Steven Goldstein - Tu 1:00-2:50

      SC HST 219                  Colq:Race,Rlgn,Nation/Mod.E.As - Garrett Washington - TuTh 1:00-2:50

      SC HST 258                  Modern Afrca Since 1800 - Jeffrey Ahlman - TuTh 3:00-4:20

      SC HST 261                  National Latin Amer 1821-Pres - Ann Zulawski - TuTh 10:30-11:50

 

 

 

 

 

 

 

update 08/26/14