Faculty Senate Membership

Faculty Senators:  Name, Department (Term Expiration*)

Ajla Aksamija, Architecture (2022)

Pamela Aselton, Nursing (2021)

Bruce Baird, LLC (2021)

Melissa Baker, HTM (2021)

Philippe Baillargeon, LLC (2021)

Joseph Black, English (2021)

Jeffrey Beaulieu, Mathematics and Statistics (2021)

Michael Begay, Public Health (2021)

Eric Berlin, Music and Dance (2023)

Paulina Borrego, Library (2021)

Bethany Bradley, Environmental Conservation (2022)

Steven Brewer, Biology (2021)

D. Anthony Butterfield, Management (2021)

Brenda Bushouse, Political Science (2021)

Marta Calás, Management (2021)

Elena Carbone, Nutrition (2021)

Jonique Childs, Student Development (2023)

Anne Ciecko, Communication (2021)

Nancy Cohen, Nutrition (2021)

Curt Conner, Chemical Engineering (2023)

Daniel Cooley, Stockbridge School of Agriculture (2021)

Michael DiPasquale, Landscape Architecture and Regional Planning (2021)

Gonen Dori-Hacohen, Communication (2022)

Laura Francis, Biology (2023)

Aura Ganz, Electrical and Computer Engineering (2021)

Lori Goldner, Physics (2023)

Gregory Grason, Polymer Science and Engineering (2023)

Lisa Green, Linguistics (2020)

David Hoagland, Polymer Science and Engineering (2023)

Frank Hugus, LLC (2023)

Sarah Hutton, Libraries (2021)

Karen Kalmakis, Nursing (2021)

Neal Katz, Astronomy (2023)

Ezekiel Kimball, EPRA (2022)

Mark Leckie, Geosciences (2023)

Robert Maloy, TECS (2021)

Mzamo Mangaliso, Management (2021)

Ray Kinoshita Mann, Architecture (2021)

Lisa Minter, Veterinary and Animal Sciences (2023)

Graciela Monteagudo, Social Thought and Political Economy (2023)

J. Eliot Moss, Computer Science (2021)

Brian Ogilvie, History (2021)

Jon Olsen, History (2022)

Jennifer Normanly, Biochemistry and Molecular Biology (2021)

Anthony Paik, Sociology (2021)

Franz Pedit, Mathematics and Statistics (2021)

Tom Roeper, Linguistics (2022)

Lisa Saunders, Economics (2023)

Monika Schmitter, History of Art and Architecture (2022)

Anurag Sharma, Management (2022)

Atul Sheel, Economics (2021)

Razvan Sibii, Journalism (2021)

Frank Sleegers, Landscape Architecture and Regional Planning (2021)

Rebecca Spencer, Psychological and Brain Sciences (2022)

Susan Sturgeon, Public Health (2021)

Janice Telfer, Veterinary and Animal Sciences (2023)

Maria Tymoczko, LLC (2021)

Cassandra Uricchio, Stockbridge School of Agriculture (2021)

Laura Vandenberg, Environmental Health Sciences (2022)

Gilles Vonsattl, Music and Dance (2023)

Marinos Vouvakis, Electrical and Computer Engineering (2021)

Wilmore Webley, Microbiology (2023)

Carol Will, Libraries (2023)

*Terms expire on August 31 of the designated year.