Previous Awardees & Finalists

Beinecke Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2017 Sarah Coomey
2016 Haley Schilling
Boren National Security Education Scholarship & Graduate Fellowship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2017 Joseph Kerlin-Smith Ethiopia Amharic
2017 Kaleigh Mency China Mandarin
2017 Christopher Smith-Burks China Mandarin
2016 Tenzin Thargay China Mandarin
2016 Jane Viviano Oman Arabic
2016 Michelle Chung Brazil Portuguese
2015 Michael Acosta Jordan Arabic
2015 Jesse Adler China Mandarin
2015 Corinne Curtis Jordan Arabic
2013 Jakob Lengacher China Mandarin
2012 Clara Wool Jordan Arabic
2011 Evan Haupt South Korea Korean
2010 Nathaniel Kahler Syria Arabic
2007 Benjamin Feinsilver Turkey
2000 Steven St. Laurent Mexico
1998 Lindsay McCarthy Egypt Arabic
Churchill Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2019 Edridge D’Souza England, University of Cambridge Biochemical & Molecular Biology
2014 Morgan Opie United Kingdom Mathematics
DAAD Scholarships and Grants (German Academic Exchange Service)
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2020 Alyssa Ryan Germany
2018 BreannaRose Lamb Germany
2018 Robert Sterling Germany
Fulbright Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2020 Alyssa Ryan Germany
2020 Gaurav Dangol Nepal Research
2020 Joseph Williams '19 Laos
2020 Tejaswini Pallikonda '20 India
2020 Mark Mangelsdorf Romania
2020 Tanya Lama Spain Research
2020 Alison McIsaac '17 Poland English Teaching Assistant
2020 Glorimar Estevez '20 Brazil English Teaching Assistant
2019 Adam Zimmer Iceland Fulbright/National Science Foundation Arctic Research Grant
2019 Jiya Nair India Fulbright-Nehru Fellowship
2019 Jacole Douglas Nepal Open Study/Research
2019 Leora Fridman Mexico Open Study/Research
2019 Brook Hansel Spain English Teaching Assistantship
2019 Constance Roberts Germany English Teaching Assistantship
2018 Christina Bosch Chile Open Study/Research
2018 Allison Yelgin Germany English Teaching Assistantship
2018 Michelle Chung Brazil English Teaching Assistantship
2018 Arielle Gillette Norway English Teaching Assistantship
2018 SriDurgaDevi Kolla Denmark Environmental Studies
2018 Durga Kolla Denmark Fulbright Research Award
2018 Dhanya Kumar United Kingdom Open Study/Research
2018 Priscilla Mollard Romania Open Study/Research
2018 Niamh Mulrooney Swaziland Open Study/Research
2018 Alexandra Saulenas Czech Republic English Teaching Assistantship
2018 Kira Tait South Africa Open Study/Research
2018 Tenzin Thargay South Korea Open Study/Research
2018 Jane Viviano Morocco English Teaching Assistantship
2017 Danbi Lee Serbia ETA
2017 Christopher Robinson Ukraine Environmental Studies
2017 Ashley Wilcox Germany Language & Literature
2017 Michael Acosta Kosovo Primary Education & Conflict Resolution (Fulbright Clinton)
2017 Justin Baldwin Colombia Ecology
2017 Zena Casteel Brazil Biology
2017 Corinne Curtis Jordan International Relations
2017 Eliav Ehrenkrantz Russia English Teaching Assistant (ETA)
2017 John Fox Taiwan ETA
2017 Brittni Howard Ghana Anthropology
2016 Arya Mohanka Korea ETA
2016 Brendan Moore Malaysia ETA
2016 Adam Pepi Norway Ecology
2016 Canaan Asbury Germany ETA
2016 Bryn Rothschild-Shea Spain ETA
2016 Alexander Bogdan Romania Public Health
2016 Kyle Sweeney Kosovo Environmental Studies
2016 Maegan Boutot Russia Public Health
2016 Steven Tagle Greece Creative Writing
2016 Rachel Carrillo Morocco ETA
2016 Lauren Woodard Russia Anthropology
2016 Erica Johnston Germany ETA
2016 Rebekah Zimmerer Norway Forestry
2016 Rebecca Kanter Brazil ETA
2016 Jakob Lengacher China International Relations
2016 Sorelle Mbakop France Economic Development
2015 Francis Burns Mexico ETA
2015 Lee Drewitz Germany ETA
2015 Nickolas Fernald Colombia ETA
2015 Dan Hoak Italy Physics
2015 Lana Kim ETA Taiwan
2015 Lizzie McKibben Hong Kong Psychology
2015 Katrina Rieger Germany Chemical Engineering
2015 Tyler Schuenemann Oman Political Science
2015 Coralie Backlund Denmark Engineering
2015 Lucille Boco Taiwan ETA
2015 Cat Bryars Mexico Regional Planning
2014 Greg de Wet Norway Geosciences
2014 Clara Wool Israel Environmental Science
2014 Katelyn Ferreira Malaysia ETA
2014 Dana Johnson Serbia Anthropology
2014 Eric LeFlore Botswana Environmental Conservation
2014 Keith Lema Spain ETA
2014 Katherine Lownsbery Burkina Faso Engineering
2014 Alyssa Maraj Grahame Iceland Political Science
2014 Katherine Miller United Arab Emirates Public Health
2014 Hanni Thoma Hungary Education
2014 Jacob Carter Guatemala Education
2014 Miriam Tinberg Morocco ETA
2014 Kate de Vane Brown Germany ETA
2014 Lyndsay Van Dyke Mexico Sociology
2013 Alec Bernstein India Engineering
2013 Alex Carter Australia Afro-American Studies
2013 Nicholas DiSalvo Germany ETA
2013 Jesse Horne Austria Linguistics
2013 Kathryn Julian Germany History
2013 Radhameris Gomez Spain Engineering
2013 Emily Rivard Malaysia ETA
2013 Lindsay Smith Germany ETA
2012 Jason Doerre Germany Language & Literature
2012 Grace Harris Indonesia ETA
2012 Su-Yee Lin China Creative Writing
2012 Hannah Barrett Australia Psychology
2012 Israel del Toro Australia Ecology
2011 William Helmcke Poland Music Theory
2011 Vincent Hyland Montenegro ETA
2011 Alina Lindblom Czech Republic ETA
2011 Alexandra Sprague Mongolia Anthropology
2010 Leif Walcutt Turkey ETA
2010 Kelsey Whiting-Jones Malaysia ETA
2010 Lucian Bessmer Turkey ETA
2010 Jacob Dyer-Spiegel Brazil Comparative Literature
2010 Kerry Shields Senegal Public Health
2009 Nicholas Balascio Norway Geology
2009 Russell Boutelle Argentina ETA
2009 Caitlyn Burns Korea ETA
2009 Amalia Etedgee Israel Flute
2009 Devin Fitzgerald China History
2009 Ashley Sherry Mexico Public Administration
2009 Niall Stephens Chile Communications
2009 Anissa Talantikite Morocco Women Studies
2009 Evan Torner Germany Film Studies
2008 Kate Jenks Thailand Biology
2008 Stephanie Kent European Union Communication
2008 Michael Moynihan Austria History
2007 Hermence Matsotsa St. Lucia Public Health
2006 Robert Cichocki Singapore Architecture
2006 Christian Collins Syria Middle Eastern History
2006 Noah Enelow Peru Economic Development
2006 Inna Faktorovich Ukraine Economics
2006 Julia Fan China Anthropology
2006 Jocelyn Scheintaub Germany Chemistry
2005 Sarah Young Germany Modern History
2005 Jeremy Thorne Finland Sociology
2004 Caitlin Boon United Kingdom Agriculture
2004 Rudi-Marek Dutchke Germany German Language
2004 Alma Gottlieb-McHale Israel Middle Eastern Studies
2004 Kasim Te Korea ETA
2003 Gregory Adams Ukraine Sociology
2003 Rachel Dinisman Germany ETA
2003 Serena Emerson Lithuania Musicology
2003 Miriam Parrish Canada Law
2003 Andrew Stein Namibia Ecology
2002 Carolyn Dong Australia Biology
2002 Helena Horak Singapore Biology
2002 Amanda Phillips Turkey Art/Architectural History
2001 Hannah Chi Nepal Creative Writing
2001 Steven St. Laurent Mexico Engineering
2001 Joanna Wheeler Brazil Political Science
2001 Richard Witt Syria Printmaking
1999 Ann Becker Norway Psychology
1999 Brandon Brei Australia Parasitology
1999 Lesley Hyatt Mexico Latin American Language & Literature
1999 Richard Wallace Croatia Social Anthropology
Andrea Pulido Philippines
Goldwater Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2020 Shannon Silva
2019 Caleb Carr Computer Science
2019 Kenneth Lin Physics
2019 Zoe Kearney Astrophysics
2019 Kwan Yoon Chemical and Biochemical Engineering
2018 Edridge D'Souza Life Sciences/Biochemistry
2018 Eric Wuesthoff Life Sciences/Ecology
2018 Kyle Vedder (Honorable Mention)
2017 Shelby Cox (Honorable Mention)
2016 Robert Johnston Physics
2015 Samantha Giffin Microbiology/Public Health
2015 Aaron Dunbrack Astronomy/Physics
2015 Yejaterina Kori Biochemistry/Microbiology
2015 Katharine Greco Chemical Engineering
2014 Marianne Sleiman Chemical Engineering
2014 Marco Eres Chemistry
2014 Alyson Warr Microbiology
2013 Marie Calapa Physics
2012 Nicolas Reyes Mathmatics
2011 Benjamin Waldman Microbiology
2010 Tara Mahendrarajah Environmental Science
2010 Matthew Stevens Biochemistry
2009 Gregory Su Chemical Engineering
2008 Michael Krainin Computer Science
2007 Dawn Eriksen Chemical Engineering
2006 Matthew Marzilli Computer Science
2006 John Debarteleben Physics
2005 Heather Harrington Math
2004 Ryan McGorty Physics
2001 Larry Shumway Biochemistry
1999 Jonathan Celli Physics
1998 Wendy Yu Biochemistry
Marshall Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2008 Katie Huston United Kingdom Global Political Economy, Social Anthropology
Truman Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2020 James Cordero '21
2009 Joseph Sklut
2006 Kunal Malhotra
2005 Jess French
Udall Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2018 Michael Crowley
2017 Jessica Whitney (Honorable Mention)
Gilman Scholarship
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2020 Alliyah Sharpe '22 Jordan
2020 Katherine Gutierrez Orrego '22 Japan
2020 Kristal Yee '21 Hong Kong
2020 Priyanka Bhakhri '21 South Africa
2020 Mingwei Chen '21 Taiwan
2020 Kelibeth Resto-Albelo '20 Spain
2020 Suling Lam '21 China
2020 Daniel Keating Jr '22 South Korea
UMass Presidential Scholarships
Year Name Host Country Scholarship Topic Language
2020 Nebiyou Kebede '21
2020 Jisun Kim '21
2020 Molly Autery '22
2020 Carly Sherman '22
2020 John-Paul McDonald '21