Women, Gender, Sexuality Studies
Spring 2013 Component Courses

(To earn Women, Gender, Sexuality Studies credit for component courses, students must focus their paper or project on gender.  See an advisor for more information. 100-level courses only count towards the minor.)

Afro-American Studies 329 New Africa House  545-2751

AFROAM 133    African-American History Civil War-1954
Ernest Allen
Monday, Wednesday 3:35-4:25 p.m. & discs Friday

AFROAM 171 – Grassroots Experience in American Life and Culture II
Emahunn Campbell
Thursday 9:30-10:45 a.m.

AROAM 291A – Student Activism in the Civil Rights and Black Power Movements
Cynara Robinson
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

AFROAM 397F - Native American/African American Part II
John Bracey, Joyce Vincent
Tuesday 7:00-9:30 p.m.

AFROAM 690B – Civil War and Reconstruction
Manisha Sinha
Monday 12:00-2:30 p.m.

AFROAM 690E – Blackness and Utopia
Britt Rusert
Tuesday 2:30-5:00 p.m.

Anthropology Department 215 Machmer Hall 545-5939

ANTH 103 – Human Origins and Variations
Brigitte Holt
Lecture A: Monday, Wednesday 11:15 a.m., plus discussions on Wednesday or Friday

ANTH 106 – Culture Through Film
Kevin Anderson

  1. Tuesday 6:00-9:00 p.m.
  2. Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m. RAP restriction

ANTH 205 - Inequality & Oppression
Lisa Modenos
Monday, Wednesday 10:10-11:00 a.m. & discs Wednesday, Thursday & Friday

ANTH 297PP – Anthropology of Slavery
Whitney Battle-Baptiste
Monday, Wednesday, Friday 1:25-2:15 p.m.

ANTHRO 370/670 – Contemporary Issues for/of North American Indians
Jean Forward, Sonya Atalay
Thursday 2:30-5:15 p.m.

Communications 407 Machmer Hall      545-1311

COMM 121 – Introduction to Media and Culture
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Allison Butler

COMM 250 – Interpersonal Communication (SB)
staff
Lecture 1: Monday, Wednesday, Friday 2:30-3:20 p.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.

COMM 320 – Culture, Communication & Social Identities
Benjamin Bailey
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

Comparative Literature 430 Herter Hall      545-0929

COMPLIT 122 – Spiritual Autobiography
Staff
Lec 1 & 3: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.

COMPLIT 141 – Good & Evil: East-West
Staff
Lecture 1: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
2: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.
3: Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
4: Monday, Wednesday, Friday 12:20-1:10 p.m.
5: Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

COMPLIT 231 – Comedy
Staff
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

Economics 1006 Thompson Hall      545-3815

ECON 144H – Political Economy of Racism
Lisa Saunders
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

ECON 341 – Labor Economics
Arindrajit Dube
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

School of Education  125 Furcolo Hall      545-0234

EDUC 202 – Social Issues in Intergroup Relations
Ximena Zuniga
Thursday 4:00-6:30 p.m.
Saturday 2/23/13 9:00-5:00 p.m.
Contact professor for registration

EDUC 210 – Social Diversity in Education
staff
Lectures 1-6: Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

EDUC 258 – Education for Social Justice & Diversity through Peer Theater (U)
Michael Dodge
Wednesday 3:00-5:00 p.m.

EDUC 291E – Theater for Social Change
Michael Dodge
Tuesday 7:00-9:30 p.m.

For all the following courses, the FIRST NIGHT ORIENTATION IS TUESDAY, JANUARY 29, 2013, 6:30-9:00 p.m..  Students will not be admitted to the course if they do not attend this meeting.  Course requires one weekend commitment.  Contact dept. for information.

EDUC 392A- 01,02,03 – Social Oppression (1 credit)
Kerrita Mayfield

EDUC 392B – Racism Global Context (1 credit)
Kerrita Mayfield

English 170 Bartlett Hall      545-2332

ENGL 270 – American Identities
Lecture 1: Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Deborah Carlin
2: Tuesday, Thursday 2:30-3:45
TreaAndrea Russworm
3: Monday, Wednesday 4:40-5:55 p.m.
Emily Lordi
4: Tuesday, Thursday 9:30-10:45
Laura Doyle

 

Germanic and Scandinavian Studies 513 Herter Hall      545-2350

GERMAN 270 – From Grimms to Disney
Susan Cocalis
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

 

History Department 612 Herter Hall      545-1330

HISTORY 595F – Food, Culture & Policy
Laura Lovett
Tuesday, Thursday 9:30-10:45AM

Journalism Department 108 Bartlett Hall      545-1376

JOURNAL 497B – Diaries, Memoirs and Journals
Madeleine Blais
Wednesday 2:30-5:15p.m.

Judaic and Near Eastern Studies 744 Herter Hall      545-2550

JUDAIC 101 – The Jewish People I

  1. Susan Shapiro – Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
  2. David Bernat – Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

JUDAIC 102 – The Jewish People II       

  1. Ralph Melnick - Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
  2. David Bernat - Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

JUDAIC 392M - The Jewish Labor Movement in America
Jacquelyn Southern
Tuesdays 7:00-9:30 p.m.


Labor Relations and Research Center Thompson Hall 545-4875

LABOR 280 – Labor and Work in the US
Tom Juravich
Thursday 9:30-10:45a.m. plus discs Tuesdays

Legal Studies Thompson Hall     545-2438

LEGAL 397I – Alternative Dispute Resolution
Leah Wing
Tuesday 4:00-6:30 p.m.

Political Science 218 Thompson Hall      545-2438

POLISCI 361 – Civil Liberties
Sheldon Goldman
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Tuesday, Thursday 1:00-2:15

POLISCI 797PR – Comparative and Transnational Perspective on Protest: Part II
Barbara Cruikshank, Sonia Alvarez
Tuesday 6:15-8:45 p.m.

 

Public Health & Health Sciences 408 Arnold House      545-4603

PUBHLTH 129 – Health Care for All

  1. Paula Stamps - Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
  2. Lawrence Pellegrini - Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.         
  3. Staff – Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

              
PUBHLTH 160 – My Body, My Health
Daniel Gerber
Monday, Wednesday 2:30-3:20p.m., plus discussion sections Friday

Resource Economics Stockbridge Hall   545-2490

RES ECON 460 – Family Economics
Sheila Mammen
Tuesday, Thursday 1:00-2:15

Sociology 710 Thompson Hall      545-0577

SOCIOL 220 – Social American Culture
Staff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30

SOCIOL 224 – Social Class and Inequality          
Lec 1: Monday, Wednesday, Friday 2:30-3:20 p.m.
Staff
Lec 2: Monday, Wednesday 4:40-6:10 p.m.
David Cort

SOCIO 281H – Society & Individual
Janice Irvine
Wednesday 3:00-5:30 p.m.

SOCIOL 291L – Intro to Latin American Society
Millie Thayer
Tuesday, Thursday 9:30-10:45

SOCIOL 340 – Race Relations
Staff
Tuesday, Thursday 8:00-9:15 a.m.

SOCIOL 393H/793J – Race, Racism & Inequality
Enobong Branch
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

Social Thought and Political Economy (STPEC) E 27 Machmer Hall      545-0043

STPEC 391H – Junior Seminar I (4 credits,Honors)
Sreela Sarkar
Tuesday, Thursday 11:00-12:45 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisites required.     

STPEC 392H – Junior Seminar II (4 credit, Honors)
Maria Carcelen Estrada
Tuesday, Thursday 11:00-12:45 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisite: completion of STPEC 391H.

STPEC 393A – Writing for Critical Consciousness
Ethan Myers
Thursday 2:30-5:00p.m., STPEC majors only.

Theatre 112 Fine Arts Center      545-3490

THEATER 130 – Contemporary Playwrights of Color (ALU)
Priscilla Page
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.