To earn Women, Gender, Sexuality Studies credit for component courses, students must focus their paper or project on gender. Please note that 100-level courses only count towards our minor.

AFRO-AMERICAN STUDIES 325 NEW AFRICA HOUSE  545-2751

AFROAM 133 – African-American History, Civil War-1954
Ernest Allen
Monday, Wednesday 3:35-4:25 p.m. plus discs Monday, Wednesday & Friday

AFROAM 691K – Politics of Slavery & Coming of Civil War
Manisha Sinha
Mondays 2:00-4:30 p.m.

AFROAM 691N – Critical Race Theories
A.Jimoh
Tuesday 2:30-5:00 p.m.

 

Anthropology Department 215 Machmer Hall 545-5939

ANTH 103 – Human Origins and Variations
Brigette Holt
Lecture A: Monday, Wednesday 10:10 a.m., plus discussions on Thursday or Friday

ANTH 104 – Culture, Society and People
Jean Forward
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.,  plus discussions Thursday or Friday

ANTH 370 – Contemporary Issues of North American Indians
Donna Gould, Jean Forward
Thursday 2:30-5:15 p.m.

 

Communications 407 Machmer Hall      545-1311

COMM 250 – Interpersonal Communication (SB)
staff
Lecture 1: Monday, Wednesday 3:35-4:50 p.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday 3:35-4:50 p.m.

COMM 287 – Advertising as Social Communication
Sut Jhally
online

Comparative Literature 430 Herter Hall      545-0929

COMP LIT 122 – Spiritual Autobiography
Staff
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.

COMPLIT 141 – Good & Evil: East-West
staff
Lecture 1: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 a.m.
Lecture 3: Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
Lecture 4: Monday, Wednesday, Friday 12:20-1:10 p.m.

School of Education  430 Herter Hall      545-0929

EDUC 210 – Social Diversity in Education
staff
Lectures 1-6: Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

EDUC 258 – Education for Social Justice & Diversity through Peer Theater
Michael Dodge
Tuesday 4:00-6:30 p.m.

EDUC 291E – Theater for Social Change
Michael Dodge
Tuesday 7:00-9:30 p.m.

EDUC 292A – Voices Against Violence  
Thomas Schiff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

EDUC 293A – Love and Work
Catherine Dimmitt
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

EDUC 392A – Social Justice Issues Workshop
Kerrita Mayfield
Orientation Tuesday, January 25, 7:00-9:00 p.m.
Class meets Sat, April 2, 9:00 a.m. - 9:00 p.m. and Sun April 3, 9:00 a.m. - 4:00 p.m.

EDUC 648 – Oppression & Education
Ximena Zuniga
Wednesday 4:00-6:30 p.m.

English 170 Bartlett Hall      545-2332

                           
ENGL 117 – Ethnic American Literature
Julie Burrell
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

ENGL 204 – Intro to Asian American Literature
Asha Nadkarni
Monday, Wednesday, Friday 12:20-1:10 p.m.

ENGL 270 – American Identities
Hoang Phan
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m., discussions Thursday

Germanic and Scandinavian Studies 513 Herter Hall      545-2350

German 270 – From Grimms to Disney
Susan Cocalis
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

 

Honors (Commonwealth College) Goodell 545-2483

HONORS 292D – American Diversity (IU)
Kim Wolfson
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

HONORS 292F – The American Family 
Martha Yoder
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
Lab: Thursday 4:00-5:30 p.m.

HONORS 292P – American Portraits (IU)
Susan McKenna
Tuesday, Thursday 11:15-12:45 p.m.

HONORS 292T – America Turn of the Century
Timothy Lang
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

HONORS 292V – Violence in American Culture
Ventura Perez
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

Judaic and Near Eastern Studies 744 Herter Hall      545-2550

JUDAIC 101 – The Jewish People I
Susan Shapiro
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

JUDAIC 102 – The Jewish People II       
Aviva Ben-Ur
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

Legal Studies Thompson Hall     545-0021

LEGAL 397I – Alternative Dispute Resolution
Leah Wing
Monday 2:30-5:00 p.m.

LEGAL 397RR – Human Rights, Social Justice & the Law
Staff
Thursday 4:00-6:30 p.m.

Public Health & Health Sciences 408 Arnold House      545-4603

PUBHLTH 129 – Health Care for All
Paula Stamps
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

PUBHLTH 160 – My Body, My Health
Daniel Gerber, Megan Griffin
Monday, Wednesday 2:30-3:20 p.m., plus discussions Friday

PUBHLTH 690F – Social Justice
Aline Gubrium
Monday 4:00-6:30 p.m.

Resource Economics Stockbridge Hall   545-2490

RES ECON 162 – Consumer in Society
Sheila Mammen
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

RES ECON 460 – Family Economics
Sheila Mammen
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

Sociology 710 Thompson Hall      545-0577

SOCIOL 103 – Social Problems
Callie Burt
Lecture Monday, Wednesday 11:15-12:05, discussions Thursday 2:30-3:20 or 4:00-4:50 p.m.

SOCIOL 220 – Social American Culture
staff
Tuesday, Thursday 5:30-6:45 p.m.

SOCIOL 224 – Social Class Inequality   
staff
Lec A: Monday, Wednesday, Friday 9:05-9:55
Lec B: Monday, Wednesday, Friday 2:30-3:20

SOCIOL 329 – Social Movements
Steven Boutcher
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

SOCIOL 340 – Race Relations
Staff
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

SOCIOL 793R – Critical Race Theory
Agustin Lao-Montes
Wednesday 7:00-9:30 p.m.

Social Thought and Political Economy (STPEC) E 27 Machmer Hall      545-0043

STPEC 391H – Junior Seminar I (4 credits,Honors)
Sreela Sarkar
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisites required.     

STPEC 392H – Junior Seminar II (4 credit, Honors)
James Fiorentino
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisite: completion of STPEC 391H.

STPEC 393A – Writing for Critical Consciousness
Ethan Myers
Tuesday 4:00-6:30 p.m.  STPEC majors only.

Theatre 112 Fine Arts Center      545-3490

THEATER 130 – Contemporary Playwrights of Color (ALU)
Priscilla Page
Lec 1: Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Lec 2: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.