To earn Women's Studies credit for component courses, students must focus their paper or project on Women's Studies. See the Program Office for more information. Note: 100 level only count towards the Women's Studies minor and do not count towards the major.
Afro American Studies
Anthropology
Art History
Asian Languages
Communications
Community Health
Comparative Literature
Consumer Studies
Economics
School of Education
English
French & Italian
Geosciences
Germanic Languages
History
Honors College
Journalism
Judaic/Near Eastern
Labor Studies
Legal Studies
Nutrition
Political Science
Psychology
Sociology
STPEC Program
Spanish and Portuguese

AFROAM 101 Introduction to Black Studies
Monday, Wednesday 12:20-2:25 p.m.
Ernest Allen

AFROAM 297B Radical Traditions in American History
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Manisha Sinha

AFROAM 354 Southern Literature
Tuesday, Thursday 9:30-10:45
Discussion #1 Friday 2:30
#2 Friday 10:10
#3 Friday 11:15
Steven Tracey
Esther Terry

AFROAM 691A The Civil War and Reconstruction
Wednesday 2:00-4:30 p.m.
Manisha Sinha

AFROAM 691B Black Intellectual History & Idealogy
Tuesday 9:00-11:30
Ernest Allen

ANTH 100 Human Nature (SBD)
Tuesday, Thursday 1:25 p.m.
Arturo Escobar

ANTH 103
ANTH 103H
Human Origins and Variations
Monday, Wednesday 10:10
Monday, Wednesday, Friday 10:10
Instructors:
Richard Wikander
Alan Swedlund

ANTH 104 Culture, Society & People (SBD)
Monday, Wednesday 8:00 a.m.
Jean Forward

ANTH 106
ANTH 106O
Culture Through Film
Tuesday 6:30-10:00
Wednesday 7:00-10:00
Instructors:
Helan Page
Art Keene

ANTHRO 271 Human Evolution
Monday, Wednesday, Friday 1:25
Richard Wikander

ANTHRO 345 Urban Anthropology
Monday 12:20-3:20
Helan Page

ANTHRO 370 Contemporary Issues, Native American Indians
Thursday 2:30-5:30
Jean Forward

ANTHRO 490 Anthropology in Blacks in the US
Wednesday 2:00-5:00 p.m.
Helan Page

ANTHRO 597B Political Ecology or Human Ecology of the 21st Century
Thursday 9:05-12:05
K. Harper

ARTHIS 568 Contemporary Art
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Anne Mochon

JAPAN 143 Courtly Romance and Warrior Epic
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 p.m.
Doris Bargen

COMM 297F Media and Culture
Tuesday, Thursday 4:00-5:15
Sut Jhally

COMM 387 Advertising and Public Relations as a Social Control
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Sut Jhally

COMM 597C/EDUC 539 Film & Video Education
Tuesday 4:00-6:30
Liane Brandon

COMHL 160 My Body, My Health
Monday, Wednesday 3:35
Discussion #1-8 Friday 12:20
#9-16 Friday 11:15
Dan Gerber

COMLIT 122 Spiritual Autobiography
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
staff

COMLIT 131 Brave New Worlds
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Discussion 1 Friday 10:10
2 Friday 12:20
3 Friday 11:15
4 Friday 11:15
Daphne Patai

COMLIT 141 Good & Evil: East-West
Tuesday, Thursday 11:15
Discussion #1-2 Thursday 12:20
#3-4 Tuesday 12:20
Lucien Miller

COMLIT 141W Good & Evil: East-West
Monday, Wednesday, Friday 10:10 (for Southwest students only)
Staff

COMLIT 382 Cinema and Psyche
Monday 3:35-6:35
Discussion #1-2 Tuesday 2:30, #3-4 Tuesday 4:00
Cathy Portuges

COMLIT 644 Int. Literary Relations: Colonial/Post-Colonial Travel
Wednesday 4:00-6:30 p.m.
Lucien Miller

CS 176 Int. Mar., Family & Int. Relations
Monday, Wednesday, Friday 9:05
Warren Schumacher

CS 278 Child, Family & Community
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
(consumer studies majors only)
Maureen Perry-Jenkins

CS 370 Contemporary Family Theory
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
William Miller

CS 397W 20th Century Fashion
Tuesday, Thursday 2:30-3:45
Pat Warner

CS 400 Ethics and the Consumer
Tuesday, Thursday 1:00-2:15
Catherine Porter

CS 460 Family in Economic Systems
Monday, Wednesday, Friday 11:15
M. Alhabeeb

CS 466 Family Financial Analysis
Monday, Wednesday, Friday 1:25
M. Alhabeeb

CS 597A 19th Century Costume History
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Pat Warner

ECON 144 Political Economy of Racism
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
TBA

ECON 144H Political Economy of Racism
Tuesday, Thursday 9:30-10:45
TBA

ECON 190E/ENG 197E Economics and the Literary Imagination
Tuesday, Thursday 9:30-10:45
John Stifler

EDUC 115 Embracing Diversity
Wednesday 1:25-3:55
Dave Schuman

EDUC 210F Social Diversity in Education
Tuesday, Thursday 2:30-3:45
(Patterson 1st year program students only)
V. Ostrowski

EDUC 210U Social Diversity in Education
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
(Orchard Hill, Central, NE, Sylvan residents only)
L. McCarthy

EDUC 210W Social Diversity in Education
Wednesday 3:35-5:05 p.m.
(Southwest residents only)
Heather Hackman

EDUC 229 International Education
Thursday 4:00-6:30 p.m. R. Miltz
Sally Habana-Hafner

EDUC 291C Diversity & Change
Tuesday 4:00-6:30 p.m.
E. Washington

EDUC 326 Current Development in International Education
Thursday 6:00-9:30 p.m.
Sally Habana-Hafner


FOR ALL THE FOLLOWING COURSES, THERE IS A MANDATORY FIRST MEETING ON 2/3/00 FROM 7:00-9:30 P.M., CC AUD. STUDENTS WILL NOT BE ADMITTED TO THE COURSE IF THEY DO NOT ATTEND THIS SESSION. SESSIONS FOLLOWING ARE WEEKEND DATES. CONTACT DEPARTMENT FOR INFO.
EDUC 392D Racism (1 credit)
3/4, 3/5/00, 9-5
Barbara Love

EDUC 392E Sexism (1 credit)
2/19, 2/20, 9-5
Barbara Love

EDUC 392F Antisemitism (1 credit)
4/8, 4/9/00, 9-5
Barbara Love

EDUC 392K Classism (1 credit)
3/25, 3/26/00, 9-5
Barbara Love


EDUC 392Q Soc.Issues - ALANA Issues (2 credits)
Thursday 7:00-9:00
Barbara Love

EDUC 395E Leadership in Action
Tuesday 2:30-5:00
K. D'Errico,
M. Arsenault

EDUC 395L S. Peer Ed. & Sexual Harassment (2 credit)
Tuesday, Thursday 2:30-3:45
Diane Fordham

EDUC 395Z Issues in Group Relations (2 credits)
1-Thursday 1:00-3:30
2-Thursday 2:30-5:00
3-Thursday 1:00-3:30
4-Thursday 2:30-5:00
class also meets Saturday, Feb. 26 9-5
X. Zuniga

EDUC 403 Human Relations
Thursday 4:00-6:30
Masha Rudman

EDUC 505 Documentary Filmmaking Education
Wednesday 4:00-6:30 p.m.
Liane Brandon

EDUC 539 Film & Video in Education
Tuesday 4:00-6:30 p.m.
Liane Brandon

EDUC 556 Educ. for Community Development
Thursday 9:05-12:05
Sally Habana-Hafner

EDUC 559 Current Developments in Multicultural Education
Tuesday 4:00-6:30
Sonia Nieto

EDUC 591A Indigenous Education
Wednesday 4:00-6:30 p.m.
Deirdre Almeida

EDUC 691E Sem. Soc.Issues in Education
2/4/00 9-5, 5/7/00 9-5 & 2 weekends tba
Pat Griffin

EDUC 697U Current Development in Indigenous Education
Tuesday 1:00-3:30 p.m.
Deirdre Almeida

EDUC 794S Models of Social Identity
Tuesday 7:00-9:30
Maurianne Adams

EDUC 881 Comparative Education
Tuesday 7:00-9:30
Sangeeta Kamat

ENGL 131 Society and Literature
Tuesday, Thursday 2:30-3:45
J. Dymond

ENGL 270 American Identities (Restricted to English Majors)
Lecture 1 Tuesday, Thursday 1:00-2:15
Lecture 2 Tuesday, Thursday 2:30-3:45
Lecture 3 Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Lecture 4 Monday, Wednesday 10:10-11:25
Instructors:
Judith Davidov
Judith Davidov
Bromell
Lowance
ENGL 270H Lecture 1 Wednesday, Friday 12:20-1:35 Lowance

ENGL 368 Modern American Drama
Wednesday, Friday 11:15-12:30
Jenny Spencer

ENGL 391A Intro. To Asian American Studies
Thursday 2:30-5:00
Sunaina Maira

ENGL 491 The Middle English Romance
Thursday 2:30-5:00
Arlyn Diamond

ITAL 350/COMLIT 350 Italian Film: Politics of Pleasure
Tuesday 7:00-10:00
Discussion #1 Wednesday 10:10
#2 Wednesday 11:15
#3 Wednesday 12:20
Jennifer Stone

GEO 360 Economic Geography
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Julie Graham

GEO 792G Community/Economy
Thursday 2:30-5:15
Julie Graham

GERMAN 190G
GERMAN 190G Honors
Grimm to Disneyland
Tuesday, Thursday 4:00-5:15
Discussion Wednesday 12:20
Susan Cocalis

GERMAN 304 From Berlin to Hollywood
Lecture 1 Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Lab Wednesday 6:00-9:00 p.m.
Barton Byg

GERMAN 370 19th Century German Thought
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Sara Lennox

GERMAN 370 Honors Discussion Thursday 4:00-5:00 Sara Lennox

HIST 201H New Approach to History: L. Borden
(3 credit honors course)
#1 Tuesday 1:25-4:25
#2 Wednesday 9:05-12:05
#3 Thursday 1:25-4:25
#4 Friday 9:05-12:05
Bruce Laurie

HIST 297C/ AFROAM 297B Radical Tradition in American History
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Manisha Sinha

HIST 342 Civilization of Islam II
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Mona Russell

HIST 354 History of Mexico
1:00-2:15 p.m.
Kathy Bliss

HIST 389 U.S. Women's History Since 1890
Lecture Monday, Wednesday 9:05
Discussion #1 Friday 9:05
#2 Friday 10:10
#3 Friday 12:20
#4 Friday 11:15
Kathy Peiss

HIST 697C/ AFROAM 691A Civil War and Reconstruction (4 credit)
Thursday 1:30-4:00
Manisha Sinha

HIST 797C Bordering on Empire (4 credit)
Tuesday 9:05-12:05
Kathy Bliss

HONORS 292C/2
HONORS 292D
HONORS 292F/1
HONORS 292J
HONORS 292P
HONORS 292T
HONORS 292V
HONORS 392I
HONORS 392X
American Popular Culture
American Diversity
The American Family
S.-Ethnicity in Mass.
American Portraits
America at the Turn of the Century
Violence in American Culture
Cross-Cultural Perspectives: East Meets West
Visions and Revisions
Susan McKenna
C. Savageau
Martha Yoder
Jean Forward
G.L. Mazard Wallace
Phillip Barrett-Guillion
Ventura Perez
Lingyan Yang
K. Faughnan

JOURN 497B Diaries, Memoirs & Journals
Tuesday 9:15-11:45 a.m.
Madeline Blais

JUDAIC 191I Jewish Writes: A Personal Midrash (1 credit)
Wednesday 4:40-5:30
Kudatsky

JUDAIC 491A Auteur & Film Theory
Tuesday 2:30-5:30
Jennifer Stone

LABOR 280 Labor & Work in the U.S.
Lecture Tuesday 11:15-12:30
Discussion Thursday 11:15-12:30
Tom Juravich

LABOR 696F Labor & Community
Wednesday 9:00-12:00
Eve Weinbaum

LEGAL 252 Law & Personal Freedom
Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
Alicia Rampulla

LEGAL 397G Law, Crime & Society
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Venator-Santiago

LEGAL 397G Alternatives to the Adversary Process
Monday 2:30 - 5:30 p.m.
Leah Wing

NUTR 577 Nutritional Problems in the U.S.
Monday, Wednesday, Friday 11:15 a.m.
Stella Volpe

NUTR 397A Eating Disorders
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Robin Levine

POLSCI 162 Introduction to Constitutional Law
Tuesday, Thursday 1:00 p.m.
John Brigham

POLSCI 307 Black Politics
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
Dean Robinson

POLSCI 361 Civil Liberties
Monday, Wednesday, Friday 11:15 a.m.
Goldman

POLSCI 371 Modern Political Thought
Tuesday, Thursday 2:30 p.m.
Barbara Cruikshank

POLSCI 374 Issues in Political Theory - Friendship and Political Life
Tuesday, Thursday 11:15 a.m.
Pat Mills

POLSCI 380 Politics of Welfare Policy
Monday, Wednesday, Friday 12:20 p.m.
Laura Jensen

PSYCH 217 Family Relationships
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 a.m.
Maureen Perry-Jenkins

PSYCH 791A Human Development
Tuesday 2:30-3:45 p.m.
Maureen Perry-Jenkins

PSYCH 895 Personality and Social
Friday 12:00 1:30 p.m.
Ronnie Janoff-Bulman

SOCIOL 103 Social Problems
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
D. Royster

SOCIOL 107 Contemporary American Society
Lecture Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 a.m. Discussions on Friday
D. Babb

SOCIOL 329 Social Change
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 p.m.
C. Hurn

SOCIOL 329 Social Movements
Monday, Wednesday, Friday 1:25 p.m.
Gerald Platt

SOCIOL 340 Race Relations
Monday, Wednesday 3:35 - 4:50 p.m.
A. Lao

SOCIOL 361 Demography of Minority Groups
Monday, Wednesday, Friday 1:25 p.m.
G. Sulton

SOCIOL 383 Gender & Society
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 a.m.
TBA

STPEC 393A Writing Critical Consciousness
Monday, Wednesday 2:30-3:45 p.m.
STPEC majors only.
Kim Leighton

STPEC 394D Taught You Wrong
Thursday 7:00-9:30 p.m.
STPEC majors only.
R. Townes

STPEC 491H Political Economy of Race and Class
Tuesday 2:30-5:00 p.m.
STPEC majors only.
R. Wolff

STPEC 493H Social Construction/Body
Monday, Wednesday 1:00-2:15 p.m.
STPEC majors only.
J. Stangl

SPAN 550 Colonial Spanish American Literature
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
Nina Scott

WOST Program
Departmental
Women of Color
Graduate Level
Winter 2000
Amherst College
Hampshire College
Mount Holyoke
Smith College