UMass Component Courses, Fall 2011


To earn Women, Gender, Sexuality Studies credit for component courses, students must focus their paper or project on gender.  See an advisor for more information. 100-level courses only count towards the minor.


AFRO-AMERICAN STUDIES 325 NEW AFRICA HOUSE  545-2751

AFROAM 132 – African-American History 1619-1860
Manisha Sinha
Monday, Wednesday 3:35-4:25 p.m.
plus discs Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 or 11:15-12:05

AFROAM 151 – Literature & Culture
James Smethurst
Monday, Wednesday 11:15-12:05 7 discussions Friday

AFROAM 191A – African American Short Stories
A Jimoh
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

AFROAM 236 – History of the Civil Rights Movement
Amilcarr Shabazz
Monday, Wednesday 4:40-5:30 & discs Wednesday & Friday

AFROAM 397B Native American/African American
John Bracey, Joyce Vincent
Wednesday 7:00-9:30 p.m.

Anthropology Department 215 Machmer Hall 545-5939

ANTH 103 – Human Origins and Variations
Stephen King
Lecture A: Monday, Wednesday 10:10 a.m., plus discussions on Thursday or Friday
Lecture B: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05

ANTHRO 220 – Intro to Native American Indians
Jean Forward
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

ANTHRO 270  – North American Indian Studies
Jean Forward
Tuesday, Thursday  2:30-3:45 p.m.

Art History 317B Bartlett Hall 545-3595

ARTHIST 385/675 – Great Themes in Art – Chicana/Chicano Aesthetics
Mario Ontiveros
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

Commonwealth College 504 Goodell 545-2483

HONORS 292D – American Diversity (IU)
Katja Hahn D’Errico
Tuesday 2:30-5:30 p.m.             

HONORS 292F – The American Family  (IU)
Martha Yoder
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

HONORS 292P – American Portraits (IU)
Susan McKenna
Tuesday, Thursday 11:15-12:45 p.m.

 

Communications 407 Machmer Hall      545-1311

COMM 121 – Introduction to Media and Culture
staff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

COMM 250 – Interpersonal Communication (SB)
staff
Lecture 1: Monday, Wednesday, Friday 2:30-3:20 p.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.

COMM 287 – Advertising as Social Communication
Sut Jhally
Monday, Wednesday 4:40-5:55

COMM 388 – Children, Teens & Media
Erica Scharrer
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

COMM 494W – Dialogue, Discourse, Identity & Community
Leda Cooks
Tuesday, Thursday 1:00-2:15

 

Comparative Literature 430 Herter Hall      545-0929

COMPLIT 141 – Good & Evil: East-West
staff
Lecture 1: Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 9:05-9:55 a.m.
Lecture 3: Monday, Wednesday, Friday 12:20-1:10 p.m.
Lecture 4: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.
Lecture 5: Monday, Wednesday, Friday 1:25-2:15 p.m.

COMPLIT 122 – Spiritual Autobiography
Elizabeth Petroff
Monday, Wednesday 2:30-3:20 p.m. plus disc Friday

Economics 1004 Thompson Hall      545-2590

ECON 144 – Political Economy of Racism
Lisa Saunders
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

ECON 144H – Political Economy of Racism
Lisa Saunders
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

ECON 341 – Labor Economics
Fidan Kurtulus
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

 

School of Education  124 Furcolo Hall    545-0234

EDUC 210 – Social Diversity in Education
staff
Lectures 1-5: Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

EDUC 258 – Education for Social Justice & Diversity through Peer Theater (U)
Michael Dodge
Tuesday 4:00-6:30 p.m.

EDUC 291E – Theater for Social Change
Michael Dodge
Tuesday 7:00-9:30 p.m.

EDUC 292A – Voices Against Violence  
Thomas Schiff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

For the following two courses, there is a mandatory first meeting on WEDNESDAY, Sept 14, 2011 from 5:30-8:00 p.m.  Students will not be admitted to the course if they do not attend this meeting.  Course requires one weekend commitment.  Contact dept. for information.

EDUC 392D – Racism (1 credit)
Mary Lynn Boscardin
October 15-16, 2011

EDUC 392K – Classism (1 credit)
Mary Lynn Boscardin
October 22-23, 2011

 

EDUC 615E – Race and Class in Higher Education
Benita Barnes
Wednesday 4:00-6:30 p.m.

 

English 170 Bartlett Hall      545-2332

                             
ENGL 270 – American Identities
TreaAndrea Russworm
Lecture: Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m., discussions Thursday

 

Germanic and Scandinavian Studies 513 Herter Hall      545-2350

GERMAN 497M – Migrant and Minority German Literature
Sara Lennox
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

 

History Department 612 Herter Hall      545-1330

HISTORY 170 – Indigenous Peoples of North America
Alice Nash
Tuesday, Thursday 4:00-4:50 p.m. plus discs Monday

 

Journalism Department 108 Bartlett Hall      545-1376

JOURNAL 497B – Diaries, Memoirs and Journals
Madeleine Blais
Monday 9:00-12:00 p.m.

 

Judaic and Near Eastern Studies 744 Herter Hall      545-2550

JUDAIC 101 – The Jewish People I
staff – Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Ralph Melnick – Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

JUDAIC 102 – The Jewish People II       
Ralph Melnick - Tuesday, Thursday 9:30-10:45
Aviva Ben-Ur - Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

 

Legal Studies Thompson Hall     545-2438

LEGAL 397I – Alternative Dispute Resolution
Leah Wing
Tuesday 4:00-6:30 p.m.

LEGAL 397L – Citizenship and Race
Diana Yoon
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

Political Science 218 Thompson Hall      545-2438

POLISCI 393A – Nationalism, Ethnicity & Identity
Srirupa Roy
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

POLISCI 795E – Collective Action and Political Change
Sonia Alvarez
Wednesday 5:30-8:00 p.m.

 

Psychology 441 Tobin Hall   545-2383

PSYCH 391G – Child, Family & Community
Maureen Perry Jenkins
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

 

Public Health & Health Sciences 408 Arnold House      545-4603

PUBHLTH 129 – Health Care for All

  1. Paula Stamps - Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
  2. Josefa Scherer - Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.       

              
PUBHLTH 160 – My Body, My Health
Daniel Gerber, Christie Barcelos
Monday, Wednesday 3:35-4:25 p.m., plus discussion sections Friday

PUBHLTH 590G – Violence as a Public Health Issue
Tameka Gillum
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

 

Resource Economics Stockbridge Hall   545-2490

RES ECON 162 – Consumer in Society
Sheila Mammen
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

 

Sociology 710 Thompson Hall      545-0577

SOCIOL 220 – Social American Culture
staff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

SOCIOL 224 – Social Class and Inequality          
staff
Tuesday, Thursday 11:15-12:20 plus discs Friday

SOCIOL 340 – Race Relations

  1. Staff – Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
  2. Agustin Lao-Montes – Monday, Wednesday, Friday 1:25-2:15 p.m.              

SOCIOL 384 – Sociology of Love
Barbara Tomaskovic-Devey
Tuesday, Thursday 11:15-12:30

 

Social Thought and Political Economy (STPEC) E 27 Machmer Hall      545-0043

STPEC 391H – Junior Seminar I (4 credits,Honors)
tba
Tuesday, Thursday 11:00-12:45 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisites required.     

STPEC 392H – Junior Seminar II (4 credit, Honors)
Sreela Sarkar
Tuesday, Thursday 11:00-12:45 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisite: completion of STPEC 391H.

STPEC 393A – Writing for Critical Consciousness
Ethan Myers
Thursday 4:00-6:30 p.m., STPEC majors only.

491H – Senior Seminar I. Heritage of the Oppressed
Amilcarr Shabazz
Tuesday 4:00-6:30 p.m.

 

Theatre 112 Fine Arts Center      545-3490

THEATER 130 – Contemporary Playwrights of Color (ALU)
Priscilla Page
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.