UMass Component Courses
Fall 2009

To earn women's studies credit for component courses, students must focus their paper or project on women's studies. See an adviser in the program office for more information. Note: 100 level only count towards the women's studies minor and do NOT count towards the major.

Afro-American Studies English Psychology
Anthropology History Public Health
Communications Judaic Resource Economics
Comparative Literature Labor Studies Sociology
Economics Legal Studies STPEC
School of Education Political Science Theatre

 

AFRO-AMERICAN STUDIES 325 NEW AFRICA HOUSE  545-2751

AFROAM 117 – Survey of Afro-American Literature
Margo Crawford
Monday, Wednesday 11:15-12:05 p.m.
Discussion Wednesday 1:25-2:15 p.m, Fri 10:10-11:00 a.m., 11:15-12:05 p.m.

AFROAM 132 – African-American History 1619-1860
Kabtia Baumgartner
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

AFROAM 170 – Minority Experience American Life & Culture I
Ernest Allen
Seminars: Tuesday, Thursday 11:15 a.m., 1:00 p.m., 2:30 p.m.

AFROAM 236 – History of the Civil Rights Movement
Amilcar Shabazz
Monday, Wednesday 11:15-12:05 p.m.
Discussion Friday 11:15, 12:20 p.m., 1:25 p.m.

AFROAM 397B – Native American/African American
John Bracey, Joyce Vincent
Wednesday 7:00-9:30 p.m.

ANTHROPOLOGY 215 MACHMER HALL 545-5939

ANTH 103 – Human Origins and Variations
Lynette Sievert
Lecture A: Monday, Wednesday 10:10 a.m., lus discussions on Thursday or Friday

ANTH 104 – Culture, Society & People  (SBG)
Jean Forward
Lecture A: Tuesday, Thursday 8:00-8:50 a.m., discussions Thursday or Friday

ANTH 104H – Culture, Society & People (SBG)
Jean Forward
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

ANTHRO 106 – Culture Through Film
staff
Tuesday 5:00-9:00 p.m.

ANTH 197B – Introduction to Native American Indians
staff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

ANTHRO 270 – North American Indians
Jean Forward
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

ANTHRO 397I – Afro-American Anthropology
Amanda Johnson
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

ANTHRO 397LL- Testing, Race & the Anthropology of Education
Amanda Johnson
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

ANTHRO 397PP – Anthropology of Slavery
Whitney Battle-Baptiste
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

 

COMMONWEALTH COLLEGE GOODELL 545-2483

HONORS 292BB – Beyond Our Borders: Writings from the Postcolonial World
Carol Bailey
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

HONORS 292D – American Diversity (IU)
Carol Bailey – Section A: Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m. 
Katja Hahn D’Errico – Section C: Monday 3:30-6:00 p.m.
Carol Bailey – Section L: required film screening for sections 1 & 2,  Tues 7:00-9:00 p.m.

HONORS 292F – The American Family           
Martha Yoder
Monday, Wednesday 2:30-3:45 p.m.
Thursday 4:00-6:00 p.m.

HONORS 292P – American Portraits (IU)
Susan McKenna
Tuesday, Thursday 11:05-12:45 p.m.

HONORS 292T – America Turn of the Century
Gloria DiFulvio
Tuesday, Thursday 9:25-11:05 a.m.

HONORS 392G – Ghosts That Haunt Us
Connie Griffin
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Thurs 6:00-7:00 p.m.

HONORS 392I – Cross-Cultural Perspectives
Karen Cardoza
Monday, Wednesday 6:00-7:40 p.m.

 

COMMUNICATIONS 407 MACHMER HALL 545-1311

COMM 121 – Introduction to Media and Culture
Lisa Henderson
01: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m., open to COMM majors only      
02: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m., open to first year and sophomore students only

COMM 250 – Interpersonal Communication (SB)
staff
Lecture 1: Monday, Wednesday, Friday 2:30-3:20 p.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.

COMM 497AB – Hollywood Film, Diversity and Adaptation
Demetria Shabazz
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

COMPARATIVE LITERATURE 430 HERTER HALL 545-0929

COMPLIT 122 – Spiritual Autobiography
Elizabeth Petroff
Monday, Wednesday 2:30-3:20 p.m., discussions Friday

COMPLIT 131 – Brave New World
David Lenson
Tuesday, Thursday 1:00-1:50 p.m., discussions Friday

COMPLIT 141 – Good & Evil: East-West
staff
Lecture 1: Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 9:05-9:55 a.m.
Lecture 3: Monday, Wednesday, Friday 12:20-1:10 p.m.
Lecture 4: Monday, Wednesday, Friday 11:15-12:05 p.m.
Lecture 5: Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

COMPLIT 391A – Representing Holocaust
James Young
Tuesday 2:30-3:45 p.m., discussion Thursday

ECONOMICS DEPARTMENT 1004 THOMPSON HALL 545-2590

ECON 341 – Labor Economics
staff
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

SCHOOL OF EDUCATION 124 FURCOLO 545-0234

EDUC 210 – Social Diversity in Education
staff
Lectures 1-6: Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

EDUC 258 – Education for Social Justice & Diversity through Peer Theater
Kathy Sisneros
Tuesday 4:00-6:30 p.m.

EDUC 291E – Theater for Social Change
Kathy Sisneros
Tuesday 7:30-10:00 p.m.

EDUC 292A – Voices Against Violence
Thomas Schiff
Monday 6:30-9:00 p.m.

For all the following courses,  there is a mandatory first meeting on tuesday, 9/15/09 from 6:00-10:00 p.m.  Students will not be admitted to the course if they do not attend this meeting.  Course requires one weekend commitment.  Contact dept. for information.

EDUC 392D – Racism (1 credit)
Barbara Love
tba

EDUC 392K – Classism (1 credit)
Barbara Love
tba

EDUC 393B – Exploring Diversity & Social Justice in Community
tba
Monday 3:35-6:35 p.m.

EDUC 615E – Race and Class in Higher Education
Shederick McClendon
Tuesday 7:00-9:30 p.m.

ENGLISH DEPARTMENT 170 Bartlett Hall 545-2332

ENGL 131 – Society and Literature
staff
1. Monday, Wednesday, Friday 1:25-2:15 p.m. – Foundations RAP, Southwest
2. Monday, Wednesday, Friday 2:30-3:20 p.m.,  open to Foundations RAP, Southwest  

ENGL 270 – American Identities
Hoang Phan
Lecture: Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m., discussion Thursday

ENG 319 – Representing Holocaust
James Young
Tuesday 2:30-3:45 p.m., discussion Thursday

HISTORY DEPARTMENT 612 HERTER HALL 545-1330

HISTORY 170 – Indian Peoples of North America (HSU)
Alice Nash
Tuesday, Thursday 4:00-4:50 p.m., Monday discussion sections

JUDAIC AND NEAR EASTERN STUDIES 744 HERTER HALL 545-2550

JUDAIC 101 – The Jewish People I
Susan Shapiro – Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Staff – Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

JUDAIC 102 – The Jewish People II     
Aviva Ben-Ur – Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Staff – Monday, Wednesday 4:40-5:55 p.m.

JUDAIC 319 – Representing Holocaust
James Young
Tuesday 2:30-3:45 p.m., discussion Thursday

 

LABOR RELATIONS AND RESEARCH CENTER 203 Gordon Hall 545-4875

LABOR 190A – Labor and the Global Economy           
Liana Foxvog
A & B. Tuesday 2:30-3:45 p.m., discussion Thursday 2:30-3:45 p.m.     

 

LEGAL STUDIES DEPARTMENT 102 Gordon Hall 545-0021

LEGAL 397G – Law, Crime & Society
Nina Siulc
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

 

POLITICAL SCIENCE DEPARTMENT 318 Thompson Hall 545-2438

POLISCI 297N – Race and Politics
Tatishe Nteta
Monday, Wednesday 10:10-11:00 a.m., discussion Friday

PSYCHOLOGY DEPARTMENT 441 Tobin Hall 545-2383

PSYCH 391G – Child, Family & Community
Maureen Perry Jenkins
Tuesday, Thursday 8:00-9:15 a.m.

PUBLIC HEALTH 408 Arnold House 545-4603

PUBHLTH 129 – Health Care for All
Paula Stamps   
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.        

PUBHLTH 160 – My Body, My Health
Daniel Gerber
Lecture A:  Monday, Wednesday 3:35-4:25 p.m., plus discussion sections Friday

PUBHLTH 590G – Violence as a Public Health Issue
Tameka Gillum
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.

 

RESOURCE ECONOMICS 101 Stockbridge 545-2490

RES ECON 121 – Hunger in Global Economy
Julie Caswell
Monday, Wednesday, Friday 9:05-9:55 a.m.

RES ECON 162 – Consumer in Society
Sheila Mammen
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.

RES ECON 360 – Personal & Family Finance
M.J. Alhabeeb
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

SOCIOLOGY DEPARTMENT  710 Thompson Hall 545-0577

SOCIOL 220 – Social American Culture           
staff
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.

SOCIOL 224 – Social Class Inequality  
David Cort
Lecture 1: Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
Lecture 2: Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

SOCIOL 320 – Work & Society
Donald Tomaskovic-Devey
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

SOCIOL 329 – Social Movements
Gerald Platt
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.

SOCIOL 340 – Race Relations
staff
Tuesday, Thursday 5:30-6:45 p.m.        

SOCIOL 397L – Sociology of Love
Barbara Tomaskovic-Devey
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.

STPEC E27 Machmer Hall 545-0043

STPEC 197R – Social Justice RAP seminar
Nancy Campbell Patteson
Monday 2:30-3:30 p.m.

STPEC 391H – Junior Seminar I (4 credits,Honors)
staff
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisites required.     

STPEC 392H – Junior Seminar II (4 credit, Honors)
Maria Carcelen Estrada
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
STPEC majors only.  Prerequisite: completion of STPEC 391H.

STPEC 393A – Writing for Critical Consciousness
Ethan Myers
Wednesday 4:00-6:30 p.m., STPEC majors only

THEATRE DEPARTMENT  112 Fine Arts Center 545-3490

THEATER 130 – Contemporary Playwrights of Color (ALU)
Marcus Gardley
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.