COMPONENT COURSES - Fall 1999

To earn Women's Studies credit for component courses, students must focus their paper or project on Women's Studies. See the Program Office for more information. Note: 100 level only count towards the Women's Studies minor and do not count towards the major.

Anthropology
African-American Studies
Asian Languages
Communications
Community Health
Comparative Literature
Consumer Studies
Economics
School of Education
English
French & Italian
Geosciences
Germanic Languages
History
Honors College
Journalism
Judaic/Near Eastern
Legal Studies
Nursing Program
Political Science
Psychology
Sociology
STPEC Program
Spanish and Portuguese

AFROAM 132
AFROAM 132U
AfroAm History 1619-1860
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Disc#1 Thurs 1:00-1:50
Disc#2 Fri 10:10-11:00
linkages students only
Disc#1 Fri 12:20-1:10
Manisha Sinha

AFROAM 211 Textile and Design
Tuesday, Thursday 2:30-5:15
Femi Richards

AFROAM 254 Introduction to African Studies
Monday 7:00-9:30 p.m.
Femi Richards

AFROAM 332 Black & Jews
Monday, Wednesday 11:15-12:50 p.m.
John Bracey

AFROAM 691C Politics of Slavery & Coming of the Civil War
Thursday 1:30-4:00 p.m.
Manisha Sinha

ANTH 100 Human Nature (SBD)
Monday, Wednesday 11:15-12:05 p.m.
Robert Paynter

ANTH 104
ANTH 104H
Culture, Society & People (SBD)
Tuesday, Thursday 9:30-10:15 a.m.
Honors-Friday 9:05-12:05 p.m.
Jean Forward

ANTH 1060 Culture Through Film
Monday 7:30-10:00 p.m.
Helan Page

ANTHRO 223
Kinship and Social Organization
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m. John Cole

ANTHRO 270 North American Indians
Tuesday, Thursday 8:00-9:15 a.m.
Jean Forward

ANTHRO 306
Visual Anthropology
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
Jacqui Urla

ANTHRO 312 Medical Anthropology
Monday, Wednesday 2:30-3:45 p.m.
Lynnette Leidy

ANTHRO 397A Anthropology and Development
Tuesday, Thursday 11:15-12:30
Arturo Escobar

ANTHRO 397B Social Biology
Tuesday, Thursday
Alan Swedlund

ANTHRO 641 Theory and Method in Social Anthropology
Wednesday 10:10-12:55 p.m.
Arturo Escobar

ANTHRO 691A Biocultural Processes of Change
9:30-12:30 p.m.
Alan Swelund

ANTHRO 697 Anthropology of Whiteness
Thursday 1:00-4:00 p.m.
Helan Page

Japan 135 Japanese Arts and Culture
Tuesday,Thursday 4:00-5:15 p.m.
Doris Bargen

COMM 287
Advertising as Social Communication
Monday, Wednesday 2:30-4:30 p.m.
Sut Jhally

COMM 494P
Advanced Popular Culture
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
Lisa Henderson

COMM 494S/694S
Conflict/ Mediation
Tuesday, Thursday 7:00-9:30 p.m.
Leda Cooks

COMM 497L
Communicating Central American Culture
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
Leda Cooks

COM HLTH/
UMASS 298Y
Field Practicum: Not Ready for Bedtime Players
by arrangement
Sally Damon

COMHLTH 525
Ethical Issues in Public Health
Tuesday, Thursday 2:30 - 3:45 p.m.
P. Stamps

COMHLTH 602
Community Development & Health Education
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
M.I. Torres

COMLIT 121
International Short Story
Monday, Wednesday 11:15 a.m. with Friday discussion
Sally Lawall

COMLIT 122
Spritual Autobiography
Tuesday, Thursday 9:05 a.m.
Elizabeth Petroff

COMLIT 131
Brave New Worlds
Monday, Wednesday 11:15 a.m., plus discussions
TBA

COMLIT 152
Modern Japanese Literature
Monday, Wednesday 11:15 plus Friday discussion
Stephen Forrest

COMLIT 594A
Identity and Heterogeneity
Tuesday 4:00-7:00 p.m.
Robert Schwartzwald

COMLIT 752
Theory and Practice of Comparative Literature: World Literature
Wednesday 2:30 - 5:30 p.m.
Sally Lawall

COMLIT 791A
Freud & Interpretation
Tuesday 2:30-5:30 p.m.
Jennifer Stone

CS 157
Survey Costume History
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Pat Warren

CS 162
Consumer in our Society
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Sheila Mammen

CS 355
Contemporary Fashion Analysis
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
Susan Michelman

CS 370
Contemporary Family Theory
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Maureen Perry-Jenkins

CS 440
Current Family Issues
Monday, Wednesday, Friday 12:20 p.m.
TBA

CS 597B
Dress, Gender and Culture
Tuesday, Thursday 2:30 - 3:45 p.m.
By permission of instructor or must have taken CS 155. Juniors, seniors and grad students only.
Susan Michelman

ECON 144
Political Economy of Racism
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
TBA

ECON 190L
Introduction to Latin American & Latino Economic Issues
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 p.m.
Carmen Diana Deere

ECON 390A
Political and Economic Development of Post Indepence Africa
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
L. Ndikumana

ECON 797B
Colonialization, Imperialism and the World Economy
Monday, Wednesday 11:15-12:30
Wolff

EDUC 115
Embracing Diversity
Lectures 1-5, Wednesday 1:00-3:30
Dave Schuman

EDUC 210U
Social Diversity in Education
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
X. Zuniga

EDUC 210W
Social Diversity in Education
Monday 3:35-5:05 p.m.
Southwest residences
X. Zuniga

EDUC 229
International Education
Tuesday 4:00-7:00 p.m.
Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
R. Miltz
Sally Habana-Hafner

EDUC 291C
Diversity & Change
Tuesday 4:00-6:20 p.m.
E. Washington

EDUC 329
International Education
Wednesday 4:00-7:00 p.m.
Sally Habana-Hafner

FOR ALL THE FOLLOWING 1 CREDIT COURSES, THERE IS A MANDATORY FIRST MEETING ON 9/16 AT 6:00 P.M., CC 10. STUDENTS WILL NOT BE ADMITTED TO THE COURSE IF THEY DO NOT ATTEND THIS SESSION. SESSIONS FOLLOWING ARE WEEKEND DATES. CONTACT DEPARTMENT FOR INFO.

EDUC 392D
EDUC 392F
EDUC 392G
EDUC 392K
Sexism
Racism
Ableism
Heterosexism
Barbara Love
Barbara Love
Barbara Love
Barbara Love

EDUC 397A
Black & Jews
Monday, Wednesday 11:15 a.m.
2 Friday discussions at 11:15
Maurianne Adams

EDUC 505
Documentary Filmmaking Education
Wednesday 4:00-6:30 p.m.
Liane Brandon

EDUC 539
Film & Video in Education
Tuesday 4:00-6:30 p.m.
Liane Brandon

EDUC 588
Teaching Puerto Rican Experience
Monday 4:00-6:30 p.m.
Sonia Nieto

EDUC 591A
Seminar - Indigenous Education
Wednesday 4:00-6:30 p.m.
Deidre Almeida

EDUC 595G
LGBT Issues in School
Tuesday 4:00-6:30 p.m.
Pat Griffin

EDUC 609
Multicultural Group Process
Wednesday 4:00-7:00 p.m.
X. Zuniga

EDUC 648
Oppression & Education
Wednesday 9:00-12:00 p.m.
Barbara Love

EDUC 691E
Social Issues in Education
By arrangement
9/11 9:00-5:00 p.m. and 12/4 9:00-5:00 p.m.
Pat Griffin

EDUC 691F
Social Justice Education
Wednesday 1:00-3:00 p.m.
Pat Griffin

EDUC 691X
Native American Contemporary Issues
Tuesday 1:00-3:30 p.m.
Deirdre Almeida

EDUC 793G
Black Identity: Theory and Research
Wednesday 4:00-6:30 p.m.
W. Cross, Jr.

ENGL 202
Major British Writers
Lecture 2 Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 p.m.
Lecture 3 Tuesday, Thursday 2:30-3:45 p.m.
Christine Cooper

ENGL 270
American Identities (Restricted to English Majors)
Lecture 1 Wednesday, Friday 11:15-12:30
Lecture 2 Wednesday, Friday 9:05-10:20 a.m.
Lecture 3 Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Joseph Skerrett
Arthur Kinney
Randall Knoper

ENGL 270H
American Identities (Restricted to English Majors)
Lecture 1 Wednesday, Friday 9:05-10:20 a.m.
Joseph Skerrett

ENGL 279
Introduction to American Studies
Monday, Wednesday 9:05-10:20 a.m.
Judith Davidov

ENGL 314
Middle English Literature
Monday, Wednesday 9:05-10:20
Arlyn Diamond

ENGL 480
Back to the Future
Wednesday 1:25 - 3:55 p.m.
Judith Davidov

ENGL 791A
Freud & Interpretation
Tuesday 2:30 - 5:30 p.m.
Jennifer Stone

FRENCH 350/
COMLIT 350
French Film
Lecture 1 Monday 4:00-7:00 p.m.
Discussions - Tuesday, 11:15-12:30 & 1:00 & 2:15 p.m.
Discussion 3 - Tuesday 2:30-3:45 p.m.
Robert Schwartzwald
Catherine Portuges

FRENCH 594A
Identity and Heterogeneity
Tuesday 4:00-7:00 p.m.
Catherine Portuges
Robert Schwartzwald

FRENCH 617
Literary Aspects of Courtly Culture
Monday, 4:00-7:00 p.m.
Donald Maddox

ITAL 491C/
COMLIT 491C
The Cinema of Poetry
Lecture 1 Tuesday 7:00-10:30 p.m.
Discussions on Wednesday
Jennifer Stone

GEO 660
Industrial Geography
Tuesday 2:30 - 5:15 p.m.
Julie Graham

GERMAN 304
From Berlin to Hollywood
Lecture 1 Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Lab Wednesday 6:00-9:00 p.m.
Barton Byg

HIST 291H
European Witchcraft in Comparative Perspective
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Brian Ogilvie

HIST 377
US Social History 1865 to present
TBA
Carl Nightingale

HIST 493A
Colonial Africa
Tuesday, Thursday 9:30-10:45 a.m.
Joye Bowman

HIST 592B
Autobiography & History
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
Joyce Berkman

HONORS 292D
American Diversity
Karen Cardozo-Kane

HONORS 292F/1
The American Family
Martha Yoder

HONORS 292P
American Portraits
G.L. Mazard Wallace

HONORS 292C/2
American Popular Culture
Susan McKenna

HONORS 292T
America at the Turn of the Century
Phillip Barrett-Guillion

HONORS 292V
Violence in American Culture
Ventura Perez

HONORS 392G
Ghosts that Haunt us
TBA

HONORS 392X
Visions and Revisions
TBA

JOURN 997B
Diaries, Memoirs & Journals
Monday 9:00-11:45 a.m.
Madeline Blais

JUDAIC 191F
Jewish Writes: A Personal Midrash (1 credit)
By arrangement - call 549-1710
Kudatsky

JUDAIC 364
Antisemitism in Historical Perspective (HSD)
Tuesday,Thursday 11:15 a.m.
Jay Berkovitz

JUDAIC 491C
Freud & Interpretation: Lacan, Derrida
Tuesday 2:30 - 5:30 p.m.
Jennifer Stone

LEGAL 252
Law & Personal Freedom
Monday, Wednesday, Friday 10:10-11:00 a.m.
Alicia Rampulla

LEGAL 397G
Law, Crime & Society
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
Venator-Santiago

LEGAL 397G
Alternatives to the Adversary Process
Monday 2:30 - 5:30 p.m.
Leah Wing

LEGAL 497C
Civil Rights Law in the United States
Wednesday 7:00-9:30 p.m.
Jerrold Levinsky

NURSE 212
Cultural Diversity in Health & Illness
Thursday 9:05 12:05 p.m.
J. Swinney

NURSE 390L
Community Health I: Health Promotion
Thursday 1:00-4:00 p.m.
Chris King

POLSCI 162
Introduction to Constitutional Law
Tuesday, Thursday 1:00 p.m.
John Brigham

POLSCI 307
Black Politics
Tuesday, Thursday 4:00-5:15 p.m.
Dean Robinson

POLSCI 361
Civil Liberties
Monday, Wednesday, Friday 11:15 a.m.
Goldman

POLSCI 371
Modern Political Thought
Tuesday, Thursday 2:30 p.m.
Barbara Cruikshank

POLSCI 374
Issues in Political Theory - Friendship and Political Life
Tuesday, Thursday 11:15 a.m.
Pat Mills

POLSCI 380
Politics of Welfare Policy
Monday, Wednesday, Friday 12:20 p.m.
Laura Jensen

PSYCH 217
Family Relationships
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 a.m.
Maureen Perry-Jenkins

PSYCH 895
Personality and Social
Friday 12:00 1:30 p.m.
Ronnie Janoff-Bulman

SOCIOL 103
Social Problems
Tuesday, Thursday 1:00-2:15 p.m.
D. Royster

SOCIOL 107
Contemporary American Society
Lecture Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 a.m.
Discussions on Friday
S. Babb

SOCIOL 329
Social Change
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 p.m.
C. Hurn

SOCIOL 329
Social Movements
Monday, Wednesday, Friday 1:25 p.m.
Gerald Platt

SOCIOL 340
Race Relations
Monday, Wednesday 3:35 - 4:50 p.m.
A. Lao

SOCIOL 361
Demography of Minority Groups
Monday, Wednesday, Friday 1:25 p.m.
G. Sulton

SOCIOL 383
Gender & Society
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 a.m.
TBA

STPEC 392H
Junior Seminar II (4 credits,Honors)
Monday, Wednesday 11:15-12:45 p.m.
STPEC majors only. Prerequisite STPEC 391H.
Eric Glynn

STPEC 491H
Economies of the Middle East and North Africa
Monday, Wednesday 2:00-3:30 p.m.
STPEC majors only. Prerequisite STPEC 391H.
Karen Pfeifer

STPEC 492H
Latino Politics and Identities
Wednesday 3:35-6:30 p.m.
STPEC majors only. Prerequisite STPEC 391H.
Flavio Risech

STPEC 493H
Economic Alternatives
Thursday 1:00-3:45 p.m.
STPEC majors only. Prerequisite STPEC 391H.
Julie Graham

SPAN 550
Colonial Spanish American Literature
Tuesday, Thursday 11:15-12:30 p.m.
Nina Scott


Program Courses
Departmental
Women of Color
Graduate Level
Winter 1999
Amherst College
Hampshire College
Mount Holyoke
Smith College