COMPONENT COURSES
FALL 1997

Core Courses | Departmental Courses | Continuing Education Courses
Women of Color Courses | Graduate Level Courses | Amherst College Courses
Hampshire College Courses | Mount Holyoke Courses | Smith College Courses
Back to main Course Guide Page | Back to Home Page


AFROAM 111/ART HIST 111
Survey of African Art (ATD)
Femie Richards
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 am

AFROAM 132
Afro-American History: 1619-1860 (HSD)
Manisha Sinha
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

AFROAM 234
Harlem Renaissance [ALD]
Steve Tracy
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

AFROAM 252H
Afro-American Image in American Writing
Steve Tracy
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 pm

AFROAM 254
Introduction to African Studies (HSD)
Femie Richards
Monday 7:00 - 9:30 pm

AFROAM 690A/HISTORY 697G
The Rise of Slavery
Manisha Sinha
Tuesday 2:30 - 5:00 pm

AFROAM 691E
Seminar - Antebellum Black Literature
Esther Terry
Monday 11:15 - 1:45 pm

ANTH 104
Culture, Society & People (SBD)
Jean Forward
Monday, Wednesday 1:25 pm, plus discussion section
Registration in ANTH H02 optional.

ANTH 106
Culture Through Film (SBD)
Staff
Tuesday 6:30 - 10:30 pm, plus discussion section

ANTH 306
Visual Anthropology
Jackie Urla
lecture: Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 pm,
screenings: Wednesdays 6:30 - 8:30 pm,

ANTH 364
Problems in Anthropology I
John Cole
Monday, Wednesday 1:25 plus discussion
Anthropology Majors only

ANTH 397B
Anthropology of Development
Arturo Escobar
Monday, Wednesday, Friday 10:10 - 11:00 am

ANTH 397C
Medical Anthropology
Lynnette Leidy
Monday, Wednesday 2:30 - 3:45 pm
Registration in ANTH H04 optional.

ANTH 467
Alpine Anthropology
John Cole
Tuesday 9:30 - 12:30 pm

ANTH 697B
Special Topics: American Pop Culture
Helan Page
Thursday 1:00 - 4:00 pm

ARTHIS 522
Modern Art, 1880-Present
Anne Mochon
Monday, Wednesday 12:20 pm, plus discussion section
Registration in ARTHIS H03 optional

ASIANS 190C
Asia through Film
Richard Minear
lecture: Monday 3:35 - 4:25 pm
screenings: Monday 7:15 - 9:45 pm

ASIANS 201
Asian-American Experience
Lucy Burns
Monday 7:00 - 9:30 pm

CHINESE 138
Religion in Chinese Culture (ID)
Alvin Cohen
Monday, Wednesday, Friday 1:25 - 2:15 pm

CHINESE 153/COMLIT 153
Chinese Poetry in Translation (ALD)
Ding Xiang Warner
Monday, Wednesday, Friday 12:20 - 1:10 pm

CHINESE 197M
Chinese Myths and Legends
Donald Gjertson
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

JAPAN 143/COMLIT 240
Classic and Medieval Literature (ALD)
Doris Bargen
Monday, Wednesday, Friday 11:15 am

JAPAN 144/COMLIT 152
Modern Japanese Literature (ALD)
Doris Bargen
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

COMLIT 131
Brave New Worlds (ALD)
David Lenson
Monday, Wednesday 10:10 plus discussion section

COMLIT 152/JAPAN 144
Modern Japanese Literature (ALD)
Doris Bargen
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

COMLIT 153/CHINESE 153
Chinese Poetry in Translation (ALD)
Ding Xiang Warner
Monday, Wednesday, Friday 12:20 - 1:10 pm

COMLIT 240/JAPAN 143
Classic and Medieval Literature (ALD)
Doris Bargen
Monday, Wednesday, Friday 11:15 am

COMLIT 491A/ITALIAN 491A
Italian-American Film
Jennifer Stone
Lecture/Screenings: Tuesday 7:00 - 10:00 pm
Discussion: Wednesday 11:15 am or 12:20 pm

COMLIT 591B/JAPAN 560
Seminar - Japanese Literary Theory: East & West
William Naff
Tuesday, Thursday 4:00 - 5:15 pm

COMLIT 591F/JUDAIC 491F/ITALIAN 591F
Seminar - History of Pyschoanalytic Movement:
Jennifer Stone
The Diaspora of the Unconscious
Tuesday 2:30 - 5:30 pm

COMM 287
Advertising as Social Communication
Sut Jhally
Monday, Wednesday 2:30 - 4:30 pm

COMM 397K
Special Topics - Intercultural Communication
Leda Cooks
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm
Communication majors only.

COMM 494P
Seminar - Advanced Popular Culture
Lisa Henderson
Tuesday, Thursday 11:15 am - 12:30 pm
Communications majors only. Prerequisite COMM 297E or permission of instructor.

COMM 594D
Communication of Trauma
Hannah Kliger
Monday 10:10 am - 1:10 pm
Juniors, Seniors, Graduate Students only

CS 157
Survey of Costume History (HS)
Pat Warner
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

CS 355
Contemporary Fashion Analysis
Susan Michelman
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 pm
Registration in CS H03 optional.

CS 370
Contemporary Family Theory
Maureen Perry-Jenkins
Tuesday, Thursday 11:15 am - 12:30 pm

CS 697F
Special Topics - Family Theory
Maureen Perry-Jenkins
Thursday 4:00 - 6:30 pm

ECON 190L
Introduction to Latin America and
Carmen Diana Deere
Latino Economic Issues (SBD)
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

EDUC 213/PubHI 213
Peer Health Education I
Gloria DiFulvio
Thursday 9:00 - 11:30 am
See Public Health 213 for course description.

EDUC 214/PubHi 214
Peer Health Education II
Sally Damon
Wednesday 2:00 - 4:30 pm
See Public Health 214 for course description.

ALL OF THE FOLLOWING SOCIAL ISSUES COURSES WILL MEET FOR ONE WEEKEND SESSION ON THE DATES LISTED BELOW FROM 9 AM TO 5 PM. THERE IS A MANDATORY ORGANIZATIONAL MEETING FOR ALL SECTIONS ON THURSDAY, SEPTEMBER 11 IN THE CAMPUS CENTER AUDITORIUM FROM 7:00 - 9:30 PM STUDENTS WILL NOT BE ADMITTED TO THE COURSE IF THEY DO NOT ATTEND THIS SESSION.

EDUC 392D
Racism (1 credit)
Barbara Love
Saturday 11/8 and Sunday 11/9.

EDUC 392F
Jewish Oppression (1 credit)
Maurianne Adams
Saturday 11/1 and Sunday 11/2.

EDUC 392G
Disability Oppression (1 credit)
Pat Griffin
Saturday 9/27 and Sunday 9/28.

EDUC 392K
Classism (1 credit)
X. Zuniga
Saturday 10/18 and Sunday 10/19.

EDUC 505
Documentary Filmmaking for Education
Liane Brandon
Wednesday 4:00 - 6:30 pm

EDUC 539
Using Film and Video in Education
Liane Brandon
Tuesday 4:00 - 6:30 pm

EDUC 591A
Seminar - Indigenous Education
Deidre Almeida
Tuesday 9:30 - 12:00 pm

EDUC 691X
Contemporary Issues in Native America
Deidre Almeida
Tuesday 1:00 - 3:30 pm

ENGL 202
Major British Writers
Christine Cooper
lecture 1: Monday, Wednesday 9:05 - 11:05 am
lecture 2: Monday, Wednesday 11:15 am - 1:10 pm

ENGL 279
Intro. to American Studies: Contemplating Nature [ALD]
Judith Davidov
Tuesday, Thurday 1:00 - 2:15 pm

ENGL 368
Modern American Drama (AL)
Jennie Spencer
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 am

ENGL 480B
Senior Seminar: Contemplating Nature
Judith Davidow
Wednesday 1:25 - 4:25 pm

ENGL 480H
William Faulkner & Louise Erdrich (4 cr. Honors)
Margo Culley
Tuesday, Thursday 2:30 - 3:45 pm

ITALIAN 491A/COMLIT 491A
Italian-American Film: The Psychopathology of Everyday Violence
Jennifer Stone
Lecture/Screenings: Tuesday 7:00 - 10:00 pm
Discussion: Wednesday 11:15 am or 12:20 pm

ITALIAN 591F/COMLIT 591F/JUDAIC 491F
Seminar - History of Pyschoanalytic Movement:
The Diaspora of the Unconscious
Jennifer Stone
Tuesday 2:30 - 5:30 pm

GERMAN 304
From Berlin to Hollywood (AT)
Barton Byg
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm
Wednesday 6:00 - 10:00 pm (screenings)

GERMAN 597A
Special Topics - Introduction to Film Studies
Barton Byg
Tuesday 4:00 - 5:15 pm
Wednesday 6:00 - 10:00 pm (screenings)

HIST 354
History of Mexico
Katherine Bliss
Tuesday, Thursday 11:15 am - 12:30 pm

HIST 397B
Special Topics - National Liberation Movements in Africa
Joye Bowman
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 am

HIST 591A
Seminar - The Scramble for Africa
Joye Bowman
Tuesday 1:00 - 3:45 pm
Senior, Junior HIST, JUDAIC, MEAST majors only.

HIST 608
Latin American History: 1823 - present
Kathy Peiss
Thursday 9:00 - 12:00 pm

HIST 697G/AFROAM 690A
The Rise of Slavery
Manisha Sinha
Tuesday 2:30 - 5:30 pm
Doctoral, Masters History majors only.

JOURN 497B
Seminar - Diaries, Memoirs & Journals (4 cr.)
Madeleine Blais
Monday 2:30 - 5:30 pm

JUDAIC 491F/COMLIT 591F/ITALIAN 591F
Seminar - History of Pyschoanalytic Movement:
The Diaspora of the Unconscious
Jennifer Stone
Tuesday 2:30 - 5:30 pm

LEGAL 391U
Special Topics: Due Process and Criminal Trial
Judd Carhart
Tuesday 7:00 - 9:30 pm

LEGAL 397X
Special Topics - Media Censorship
Dianne Brooks
Tuesday 2:30 - 5:30 pm

LEGAL 497C
Civil Rights Law in the US
Jerrold Levinsky
Wednesday 7:00 - 9:30 pm

LEGAL 497I
Special Topics - Indigienous People/ Global Issues
Peter D’errico
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:45 pm

LEGAL 497X
Special Topics - Dyanmics of Law & Race
Arons/ Wolff
by arrangement

NUTR 579
Nutrition in Disease
Stella Volpe
Monday, Wednesday, Friday 9:05 am

NUTR 597A
Special Topics - Sports Nutrition
Robin Levine
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 am

PHIL 361
Philosophy of Art (AT)
Eileen O’Neill
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

POLSC 162
Introduction to Constitutional Law
John Brigham
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

POLSCI 297A
Seminar - Race & Culture in American Politics
Dean Robinson
Monday, Wednesday, Friday 12:20 pm

POLSCI 343
Government and Politics of East Africa
Carlene Edie
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 am

POLSCI 345
Government and Politics of the Caribbean
Carlene Edie
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

POLSCI 373
Contemporary Political Theory
Barbara Cruikshank
Tuesday, Thursday 11:15 am, plus discussion section

POLSCI 374
Issues in Political Theory
Pat Mills
Tuesday, Thursday 1:00 - 2:15 pm

PSYCH 360
Social Psychology (SB)
Paula Pietromonacco
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 pm

PSYCH 391F
Seminar - Psychology of Racism
Susan Fiske
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 pm

PSYCH 660
Advanced Social Psychology
Ronnie Janoff-Bulman
Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30 pm

SOC 241
Criminology
Anthony Harris
Tuesday, Thursday 9:30 - 10:45 pm
SOC 392A
Special Topics in Criminology
Anthony Harris
Wednesday 1:25 - 4:25 pm

SPAN 319
Introduction to Literary Analysis (AL)
Pedro Barreda
Lecture 1: Tuesday, Thursday 11:15 - 12:30
Lecture 2: Monday, Wednesday, Friday 10:10

STPEC 391H
Junior Seminar II (4 credits,Honors)
Jenny Keller
Tuesday, Thursday 11:15 am 2:30 pm
screenings: Wednesday 5:30 - 8:00 pm
SPTEC 491H
Marx and Post-Colonial Discourses (4 credits)
Patrick Mensah
Monday, Wednesday 12:20 - 1:35 pm

TH 100
Introduction to Theatre (AL)
Roberta Uno
Monday, Wednesday 12:20 pm plus discussion

TH 696A
Dramaturgy in Action (1-6 credits)
Roberto Uno
by arrangement