Offices

Participating Offices

58 Offices Total: 6 Bronze, 16 Silver, 19 Gold, 15 Green, 2 Pending | As of 6/19/14

Version 1.0 (Launched January 2011), Version 2.0 (Launched February 2013)

Key: Bronze: 8+ Points, Silver: 12+ Points, Gold: 16+ Points, Green: 20+ Points

Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
Facilities & Campus Services:      
Physical Plant Liz Tousignant Gold 2.0
Administrative Services Tammy Parks Gold 2.0
Central Heating Plant Gary Ritter Bronze 2.0
Campus Planning Lindsay Kenney Green 2.0
Design and Construction Management Ted Mendoza Green 2.0
Transportation Services   Silver 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
Misc Departments:      
Student Government Association Madison Burke Gold 2.0
Off Campus Student Center Zachary Smith Bronze 2.0
Provost's Office Kelly Smiaroski Pending 2.0
Student Affairs - Office of Vice Chancellor Donna Beaureguard Silver 2.0
Graduate School - Office of the Dean Susan Chinman Bronze 2.0
Development and Alumni Relations - Annual Giving Nathan Adams/ Stephanie Flaherty Silver 2.0
Fine Arts Center - Production Services Office Racquel Kirpan Gold 2.0
Commonwealth Honors College Jennifer Bennett Silver 2.0
Residential Life - Administrative Offices   Pending 2.0
Research Compliance Melinda LeLacheur Silver 2.0
Center for Education Policy and Advocacy (CEPA) Cameron Russell Gold 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
College of Natural Sciences:      
Dean's Office of the College of Natural Sciences Mary Bell Green 2.0
Astronomy Gopal Narayanan Silver 2.0
Biocehmistry & Mol. Biology Cole Tucker Green 2.0
Biology Zoey Crowley Green 2.0
Chemistry Brigette McKenna Green 2.0
Computer Science Computing Facility (CSCF) Terrie Kellogg Silver 2.0
Computer Sciences Main Office Rob Rice Gold 2.0
Environmental Conservation Emily West Green 2.0
Food Science Mark Normand Gold 2.0
Geoscience Jenn Nikonczyk Gold 2.0
Mathematics & Statistics Ken Pollard Green 2.0
Microbiology Maryanne Wells Green 2.0
Physics - LGRT Office Kristine Reopell Bronze 2.0
Physics - Hasbrouck Office Jeff Kmetz Bronze 2.0
Psychology Michael McDermot Silver 2.0
Polymer Science Jacob Hirsch (Jack) Silver 2.0
Center for Research/Families Carla Williamson Green 2.0
Veterinary & Animal Science Jimmy Wright Green 2.0
CNS Development Priscilla Chadwick Gold 2.0
Center for Agriculture Laura Hall Gold 2.0
Stockbridge School of Agriculture Kim Graves Green 1.0
Stockbridge Academic Advising Kathy Conway Silver 1.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
W.E.B. Du Bois Library:      
Learning Commons Christopher Messier Green 2.0
Interlibrary Loan John Lesenski Gold 2.0
Image Collection Library Mike Foldy Silver 2.0
Research and Liaison Services Barbara Morgan Gold 2.0
Special Collections and University Archives (SCUA) Caroline White Gold 2.0
Information Resources Management Lorraine James Green 2.0
Fourth Floor Offices Donna Myrick Green 2.0
Circulation Reserves Gabe Stetson Gold 2.0
Scholarly Communications Elizabeth Loving Gold 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
College of Humanities and Fine Arts:      
Dean's Office of Humanities and Fine Arts Sarah Silver 2.0
History Joye Bowman Gold 2.0
Philosophy Violet Walker Silver 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
College of Social and Behavioral Sciences:      
Dean's Office of Social & Behavioral Sciences Jackie Brousseau-Pereira Silver 2.0
Sociology and Labor Studies Juliet Carvajal Gold 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
School of Public Health and Health Sciences:      
Dean's Office of Public Health and Health Sciences Carey Simos Silver 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
College of Engineering:      
Dean's Office of Engineering Julie Groff Gold 2.0
Office/Department Eco-Leader Certification Level Version
Isenberg School of Management (ISOM):      
Dean's Office of ISOM Karen Townsend Silver 2.0
ISOM Undergraduate Advising Meg Smith Gold 2.0
Media & Marketing Allison Furkey Bronze 2.0