STPEC

To accommodate students' broad interests and diverse backgrounds, course requirements are flexible.

STPEC RECOMMENDED COURSE LIST – SPRING 2013

Version I

If SPIRE will not let you register for a course on the STPEC course list because it is restricted to majors in a particular department, you may wish to e-mail the instructor to ask him/her if he/she is willing to override SPIRE to allow you to enroll.

If a course is listed under more than one category you may choose which category you wish the course to fulfill. No course may be used to satisfy more than one STPEC requirement.

Please crosscheck time periods on SPIRE or the 5 College site before registering for a class!

These courses are recommended to fulfill the STPEC requirements. Other courses at UMass and the Five College may also be acceptable. If you would like to take a course not on this list, please consult the STPEC Academic Advisor before you take it. Also, note that some of these courses have prerequisites. It is up to you to make sure you are qualified for the courses you select. Five College abbreviations: UM=UMass; AC= Amherst College ; HC= Hampshire College ; MHC = Mount Holyoke ; SC= Smith College . You must receive a grade of C or better in a course in order for it to count towards your graduation requirements for STPEC.

A. PREREQUISITES

1. INTRODUCTION TO SOCIAL THEORY

UM POLISCI 171 A Intro to Political Theory - Roberto Alejandro - MW 2:30-3:20 w/disc
HC CSI 168 History of Political Theory - Falguni Sheth – TuTh 9:00-10:20


2. INTRODUCTION TO POLITICAL ECONOMY

UM ECON 103A Intro to Microeconomics - Gerald Friedman - M 8-8:50 w/disc
UM ECON 103BCDE Intro to Microeconomics - Gerald Friedman - W 8-8:50 w/disc
UM ECON 104A Intro to Macroeconomics - Valerie Voorheis - MW 2:30-3:20 w/disc
UM ECON 104B Intro to Macroeconomics - Patrick Dolenc - MW 9:05-9:55 w/disc
UM ECON 104CDEF Intro to Macroeconomics - Valerie Voorheis - MW 3:35-4:25 w/disc
UM ECON 104H Honors Intro to Macroeconomics - Deepankar Basu - TuTh 11:15-12:30
UM ECON 144H Honors Political Economy of Racism – Saunders - TuTh 11:15-12:30
SC ECO 153 Introductory Macroeconomics - Mahnaz Mahdavi - TuTh 9:00-10:20

B. UPPER LEVEL COURSES

1. MODERN SOCIAL THEORY

UM GERMAN 393T 20th Century German Thought - Jonathan Skolnik - TuTh 9:30-10:45
UM POLISCI 271 Modern Pol Thought - Roberto Alejandro - TuTh 2:30-3:45
UM POLISCI 374H Honors-Issues in Pol Theory - Nicholas Xenos - MW 5:15-6:30
UM POLIT 391 History, Morality, Sexuality - Sarah Tanzi - Th 1:15-4:05
UM WOMENSST 391CS S-Femnst Cultrl Studies of Sci - Jacquelyne Luce - TuTh 11:15-12:30
UM WOMENSST 397A ST-Feminism,Science & Religion - Banumathi Subramaniam - W 3:35-6:05
AC ANTH 340 Anthro of Development - Ana Araujo - MW 2:00-3:20
AC ANTH 343 Econ Anthr & Soc Theory - Miriam Goheen - Tu 2:30-5:00
AC POSC 211 Pol Theory of Liberalism - Thomas Dumm - TuTh 10:00-11:20
AC POSC 413 Polit Theory:Globalizatn - Pavel Machala - M 2:00-4:30
AC POSC 480 Contemp Political Theory - Thomas Dumm - Tu 2:30-4:30
HC CSI 290 Postmodernity & Politics - Margaret Cerullo – TuTh 10:30-11:50
HC GNDST 221A Topic: Feminist & Queer Theory - Christian Gundermann - MW 10:00-11:15
SC GOV 263 Polit Theory of the 19th Cent - Gary Lehring - TuTh 9:00-10:20
SC GOV 366 Sem: Political Theory - Gary Lehring - Tu 3:00-4:50


2. POLITICAL ECONOMY

UM ECON 305 Marxian Economics – tba - MWF 1:25-2:15
UM ECON 306 History of Economic Thought - Diane Flaherty - TuTh 11:15-12:30
UM ECON 308H Honors Political Economy of the Environment - Arindrajit Soylu - TuTh 9:30-10:45
UM ECON 331 Organization of American Industry - Valerie Voorheis - MW 11:15-12:05
UM ECON 341 Labor Economics - Dube - TuTh 9:30-10:45
UM ECON 348 Political Economy of Women - Nancy Folbre - TuTh 9:30-10:45
UM ECON 348 Political Economy of Women - Lisa Saunders - TuTh 2:30-3:45
UM ECON 367 Devlp Post-Independence Africa - Mwangi Wa Githinji - TuTh 11:15-12:30
UM ECON 371 Comparative Economic Systems - Diane Flaherty - TuTh 1:00-2:15
UM ECON 394CI Econ of Cooperative Entrprs - Fidan Kurtulus - TuTh 1:00-2:15
UM STPEC 493H The Co-operative Commonwealth: Is There a Third Way? - Erbin Crowell - Tu 2:30-5:00 (cannot be double counted as senior seminar)
HC CSI 230 Controversies in US Economics - Laurie Nisonoff/Susan Tracy – TuTh 12:30-1:50
MHC ECON 203 Environmental Economics - Jens Christiansen - MWF 11:00-12:15
MHC ECON 208 Develop. & Transition in China - Satyananda Gabriel - TuTh 11:30-12:45
MHC ECON 210 Marxian Economic Theory - Lucas Wilson - TuTh 2:40-3:55
MHC ECON 315 History of Economic Thought - Fred Moseley - Th 1:15-4:05
MHC GEOG 215 Polit Econ:Mid East& N Africa - Girma Kebbede - TuTh 10:00-11:15
SC ECON 213 World Food System - Nola Reinhardt - TuTh - 10:30-11:50

3. HISTORY AND POLITICS OF WOMEN

UM ECON 348 Political Economy of Women - Nancy Folbre - TuTh 9:30-10:45
UM ECON 348 Political Economy of Women - Lisa Saunders - TuTh 2:30-3:45
UM HIST 389 US Women’s History Since 1890 - Laura Lovett - TuTh 1:00-1:50
UM HIST 397W ST-Hist/Reprodctv Rights in US - Joyce Berkman - Tu Th 1:00-2:15
UM HIST 491E S-Women in South Asia - Priyanka Srivastava - MWF 2:30-3:20
UM JUDAIC 383 Women, Gender, Judaism - Susan Shapiro - Tu 4:00-6:30
UM LEGAL STDS 391G S-Women and the Law - Diana Yoon - TuTh 11:15-12:30
UM SOCIOL 383 01 Gender & Society - Naomi Gerstel - TuTh 2:30-3:45
UM SOCIOL 383 02 Gender & Society - Joya Misra - TuTh 9:30-10:45
UM WOMENSST 293F S-Radical or Respectable - Tanisha Ford - TuTh 11:15-12:30
UM WOMENSST 391CS S-Femnst Cultrl Studies of Sci - Jacquelyne Luce - TuTh 11:15-12:30
UM WOMENSST 392K S-Brdrs&Bdies:Radic/MigrUS&Eur - Jacquelyne Luce - MWF 2:30-3:20
UM WOMENSST 397A ST-Feminism,Science & Religion - Banumathi Subramaniam - W 3:35-6:05
MHC ANTHR 316 02 Gender, Food, & Agriculture - Chaia Heller - W 1:15-4:05
MHC GNDST 221A Topic: Feminist & Queer Theory - Christian Gundermann - MW 10:00-11:15
MHC HIST 301 Col: Women/Gender Mod S Asia - Kavita Datla W 1:15-4:05
MHC HIST 381 Topic: Women Politics Activism - Mary Renda - M 1:15-4:15
SC HST 253 Women & Gender in Contemp Eur - Darcy Buerkle - TuTh 10:30-11:50

4. HISTORY AND POLITICS OF RACE IN THE UNITED STATES

UM AFROAM 291A S-StudActvsm/CivRights&BlkPowr - Cynara Robinson - TuTh 4:00-5:15
UM AFROAM 391A S-Poltic Thot of Martin&Malcom - Strickland - TuTh 2:30-3:45
UM AFROAM 397F ST-Native Amer/African Amer II - John Bracey;Joyce Vincent - Tu 7:00-9:30 pm
UM ANTHRO 297PP ST-Anthropology of Slavery - Whitney Battle-Baptiste - MWF 1:25-2:15
UM ANTHRO 370 Contemporary Issues-N Amer Ind - Jean Forward;Sonya Atalay - Th 2:30-5:15
UM HIST 393A S-Native American Activism - Alice Nash - TuTh 11:15-12:30
UM HIST 394SH Race and Atrocious Wars - John Higginson - TuTh 4:00-5:15
UM WOMENSST 293F S-Radical or Respectable - Tanisha Ford - TuTh 11:15-12:30
UM WOMENSST 392K S-Brdrs&Bdies:Radic/MigrUS&Eur - Jacquelyne Luce - MWF 2:30-3:20
UM STPEC 492H Black Radicalism in the U.S. & Beyond, 1960s and 70s - Christopher Tinson - Wed 5:15-7:45 (cannot be double counted as senior seminar)
AC BLK STDS 341 Race&Educ Opportunity - Moss - Tu 1:00-3:30
HC CSI 228 Organizing in the Whirlwind - Amy Jordan - 10:30-11:50 TuTh
MHC HIST 282 Afro-Amer Since 1865 - Lynda Morgan - MW 2:40-3:55
SC AAS 232 The Black Church in the U.S. - Riche' Barnes - TuTh 1:00-2:20
SC AAS 254 Race & Identity in Global City - Riche' Barnes - WF 1:10-2:30
SC AAS 278 The 60’s: Afro-Am in the US 1954-70 - Louis Wilson - TuTh 10:30-11:50
SC AAS 335 Sem: Free Blacks U.S. pre-1865 - Louis Wilson - Tu 3:00-4:50
SC AAS 366 Sem: Contemp topics Afro-Am St - Paula Giddings - W 7:00-9:30
SC SWG 201 Queer Black Studies, An Intro - Kevin Quashie TuTh 9:00-10:20


5. NON-WESTERN WORLD

UM AFROAM 491C S-Cuba:Soc Hist/Race,Class & G - Karen Morrison - TuTh 9:30-10:45
UM ANTHRO 370 Contemporary Issues-N Amer Ind - Jean Forward;Sonya Atalay -Th 2:30-5:15
UM ECON, 367 Development of Post-Independence Africa - Mwangi Wa Githinji - TuTh 11:15-12:30
UM HISTORY 253 Asian-Pacific Amer Hist: 1850- - Richard Chu - TuTh 11:15-12:30
UM HISTORY 354 Hist Of Mexico - Jose Hernandez - MW 10:10-11:00
UM HISTORY 355 The Caribbean - Julio Capo - TuTh 4:00-5:15
UM HISTORY 391MW S-Hist of Slavery/Muslim World - Johan Mathew - MWF 10:10-11:00
UM HISTORY 393A S-Native American Activism - Alice Nash - TuTh 11:15-12:30
UM HISTORY 393EH S-Intellect Origns of Colonial - John Higginson - TuTh 1:00-2:15
UM HISTORY 397MR ST-Mexican Revolution - Jose Hernandez - MW 2:30-3:20
UM HISTORY 491E S-Women in South Asia - Priyanka Srivastava - MWF 2:30-3:20
UM HISTORY 491H S-The Chinese Cultural Revoltn - Sigrid Schmalzer - Th 2:30-5:00
UM POLISCI 345 Rvltn Ntlsm Impr Crb - Carlene Edie - MWF 11:15-12:05
UM POLISCI 346 Gov&Pol West Africa - Carlene Edie - MWF 1:25-2:15
UM SOCIOL 291L Intro Latin Amer. Society - Millicent Thayer - MWF 2:30-3:20
AC HIST 283 Intro South African Hist - Sean Redding - MW 2:00-3:20
HC CSI 221 Israel and Palestine - Aaron Berman – MW 10:30-11:50
HC CSI 234 Indigenous Politics - Michelle Bigenho - M 4:00-6:50
HC CSI 269 Gender/Sexuality in S. Asia - Uditi Sen - W 2:30-5:20
MHC AFRAM 200 Intro to Africana Studies - Preston Smith II - TuTh 1:15-2:30
MHC GEOG 215 Polit Econ:Mid East& N Africa - Girma Kebbede - TuTh 10:00-11:15
MHC GEOG 319 Africa: Problems/Prospects - Girma Kebbede - W 1:15-4:05
MHC HIST 288 Modern Mexico - Lowell Gudmundson - TuTh 10:00-11:15
MHC HIST 291 Educ& Capacity in African Hist - Holly Hanson - MW 8:35-9:50
MHC HIST 301 Col: Women/Gender Mod S Asia - Kavita Datla - W 1:15-4:05
MHC HIST/LATAM 386 Central America - Lowell Gudmundson - W 1:15-4:15PM
SC ANT 230 Africa: Peopl/ Env/Dev Issues - Elliot Fratkin - TuTh 1:00-2:50
SC EAS 210 Colq: Cultr & Diplomacy in Asia - Dennis Yasutomo - TuTh 3:00-4:20
SC GOV 251 Foreign Policy of Japan - Dennis Yasutomo - MW 2:40-4:00
SC GOV 344 Sem: For Pol Chinese Peop Repub - Steven Goldstein - Tu 1:00-2:50
SC GOV 347 Sem: Intl Politics & Compar Pol - Gregory White - Tu 1:00-2:50

 


STPEC Suggested Electives – Spring 2013

COURSES ON THIS LIST DO NOT FULFILL ANY OF THE FIVE STPEC UPPER LEVEL CATEGORIES: Please see the STPEC Course List, Spring 2013 (above), for those listings.
If the course you select is closed to non-majors, we recommend you contact the instructor to see if he/she will reserve a slot for you.

Please crosscheck time periods on SPIRE or the 5 College site before registering for a class!

Courses preceded by SH will fulfill STPEC’s History elective requirement. In order for a course to fulfill STPEC’s History elective requirement, it must be taught by a Historian, at least 3 credits, and graded. It does not have to be on this list.

SH UM AFROAM 133 African-Amer Hist,Cv War-1954 - Ernest Allen - MW 3:35-4:25 HS U
UM AFROAM 197B ST-TastHny:BlkFilm/50's,Part 2 - John Bracey - Th 7:00-9:30
UM AFROAM 296C IS-IndigMusic:AncRoot/PopCultr - Joyce Vincent - tba
UM ANTHRO 397H ST-Grass Roots Com D - Jennifer Sandler - Th 4:00-7:00
UM CHINESE 241 Contemp Chinese Lit - Enhua Zhang - TuTh 9:30-10:45 AL G
UM CHINESE 394PI Chinese Popular Culture - Enhua Zhang - TuTh 11:15
UM COMM 345 Contemporary World Cinema - Anne Ciecko - MW 3:35-5:30
UM COMM 497AK ST-Comm,Ecology,Sustainability - Henry Geddes - TuTh 9:30-10:45
UM FRENCHST 353 African Film - Patrick Mensah - Tu 4:00-7:00 AT G
SH
UM HISTORY 161 Hst-Africa Snc 1500 - Joye Bowman - TuTh 9:30-10:20 G HS
SH UM HISTORY 387 The Holocaust - Andrew Donson – TuTh 9:30-10:20 HS
SH UM HISTORY 400 American Labor History - Robert Weir - MWF 1:25-2:15
SH UM HISTORY 497NH ST-Nazi Germany - Jon Olsen - Tu 2:30-5:00
UM JUDAIC 385 Jews Of Eastrn Europe - Olga Gershenson - TuTh 11:15-12:30 G HS
UM JUDAIC 390I Popular Cultr in Israel&Palstn - Olga Gershenson - Tu 4:00-6:30
UM LABOR 280 Labor & Work In The US - Thomas Juravich - Th 9:30-10:45 I U
UM LEGAL 491P S-Borders, Immigrants & Refug - Diana Yoon - TuTh 4:00-5:15
UM MANAGMNT 394GS-Behav In Glbl Econ - Marta Calas - TuTh 1:00-2:15
UM POLISCI 291F S-The Politics of Food - Nicholas Xenos - TuTh 2:30-3:45
UM POLISCI 350H Diversity and Politics - Rahsaan Maxwell - TuTh 2:30-3:45
UM POLISCI 394DI Protest & Dissent - Barbara Cruikshank - TuTh 9:30-10:45
UM POLISCI 394EI US Health Politics and Inequal - Dean Robinson - TuTh 9:30-10:45
UM PUBHLTH 129 Health Care For All - Paula Stamps - TuTh 4:00-5:15 SB U
UM PUBHLTH 160 My Body, My Health - Daniel Gerber;Mary Ann Petti - MW 2:30-3:20 SI
UM PUBHLTH 397A ST-Intro to Global Health - Glendene Lemard - TuTh 1:00-2:15
UM REGIONPL 577 Urban Policies - Ellen Pader - TuTh 9:30-10:45
UM WOMENSST 187 A Gender, Sexuality and Culture - Alexandrina Deschamps - TuTh 9:30-10:45 I U
UM WOMENSST 187 B Gender, Sexuality and Culture - Svati Shah - MW 10:10-11:00 I U
UM WOMENSST 201H Hnrs Gender&Diff:Criticl Anlys
UM WOMENSST 285 Intro to Biology of Difference - Laura Briggs - Th 4:00-5:15 SI U
UM WOMENSST 291E S-Feminist Health Politics - Jacquelyne Luce - TuTh 9:30-10:45

AC HIST 181 Colnl & Pst Colnl Afric - Sean Redding - MWF 10:00-10:50
AC HIST 191 Middle East 1800-Present - Monica Ringer - TuTh 8:30-9:50
AC HIST 251 Immigrant City - Francis Couvares, Mark Clinton - W 2:00-5:00
AC POSC 101 Political Identities - Amrita Basu - TuTh 2:30-3:50
AC POSC 207 Home and the World - Amrita Basu, Krupa Shandilya - TuTh 11:30-12:50
AC POSC 302 Disabling Institutions - Kristin Bumiller - MW 12:00-1:20
AC POSC 312 Pst Cld War Am Dipl Hist - Norman Levin, Pavel Machala - W 2:00-4:30
AC POSC 484 Global Resource Politics - Michael Klare - TuTh 10:00-11:20
AC WAGS 201 Gender & Science - Banu Subramaniam - Tu 2:30-04:30
AC WAGS 312 Queer Geographies - Michele Barale MF 12:00-1:20

HC CSI 142 Gender in a Changing Global Economy - Smita Ramnarian - TuTh 9:00-10.20
HC CSI 242 Buddhist Economics, Helen Scharber and Sue Darlington TuTh 2:00-3.20
HC CSI 222 Rethinking/Population Problem - Hartmann;Johnson TuTh 2:00-3:20
HC CSI 244 State and Citizen - Aaron Berman;Robert Rakoff - MW 1:00-2:20
HC CSI 249 Critical Ethnography - Kimberly Chang - TuTh 10:30-11:50
HC CSI 254 War/Resources/Sustainability - Michael Klare – MW 10:30-11:50
HC CSI 260 Warfare in the Amer. Homeland - Christopher Tinson - M 1:00-3:50
HC CSI 268 The Global War on Terror - Falguni Sheth - W 9:00-11:50
HC HACU 260 Growing Up Black: Narratives - Sonya Donaldson – MW 10:30-11:50

MHC ANTHR 245 Global Health&Humanitarianism - Lynn Morgan - TuTh 11:30-12:45
MHC GEOG 206 Political Geography - Girma Kebbede MW 8:35-9:50
MHC HIST 301 Col: The Abolition Movement - Lynda Morgan - Tu 1:15-4:05

SC GOV 204 Urban Politics - Martha Ackelsberg - MW 9:00-10:20
SC GOV 220 Intro To Comparative Politics - Velma Garcia - TuTh 9:00-10:20
SC GOV 223 Russian Politics - Steven Goldstein - TuTh 09:00-10:20
SC GOV 237 Colq:Politics & Us/Mexico Bord - Velma Garcia - TuTh 10:30-11:50
SC HST 246 Colq: Memory And History - Darcy Buerkle - TuTh 3:00-4:20
SC SOC 216 Social Movements - Marc Steinberg - MWF 11:00-12:10
SC SOC 253 Sociology Of Sexuality - Nancy Whittier - TuTh 10:30-11:50
SC SWG 312 Sem:Queer Resistances - Nancy Whittier - Tu 1:00-2:50