STPEC

To accommodate students' broad interests and diverse backgrounds, course requirements are flexible.

STPEC RECOMMENDED COURSE LIST – SPRING 2011

Last updated 11/15/10

If SPIRE will not let you register for a course on the STPEC course list because it is restricted to majors in a particular department, you may wish to e-mail the instructor to ask him/her if he/she is willing to override SPIRE to allow you to enroll.

If a course is listed under more than one category you may choose which category you wish the course to fulfill. No course may be used to satisfy more than one STPEC requirement.

Please crosscheck time periods on SPIRE or the 5 College site before registering for a class!

These courses are recommended to fulfill the STPEC requirements. Other courses at UMass and the Five College may also be acceptable. If you would like to take a course not on this list, please consult the STPEC Academic Advisor before you take it. Also, note that some of these courses have prerequisites. It is up to you to make sure you are qualified for the courses you select. Five College abbreviations: UM=UMass; AC= Amherst College ; HC= Hampshire College ; MHC = Mount Holyoke ; SC= Smith College . You must receive a grade of C or better in a course in order for it to count towards your graduation requirements for STPEC.

A. PREREQUISITES

1. INTRODUCTION TO SOCIAL THEORY

UM-HIST 101 Western Thought Since 1600 - Jennifer Heuer - TuTh 1:00-1:50 w/ disc.
UM-POLISCI 171 Int Political Theory - Roberto Alejandro - MW 2:30-3:20 w/disc.


2. INTRODUCTION TO POLITICAL ECONOMY

UM-ECON 103A Intro to Microecon - Diane Flaherty - MW 9:05-9:55 w/disc.
UM-ECON 103B Intro to Microecon - Gerald Friedman - MW 8:00-8:50 w/disc.
UM-ECON 104A Intro To Macroecon - Valerie Voorheis - MW 2:30-3:20 w/disc.
UM-ECON 104C Intro To Macroecon - Valerie Voorheis - MW 3:35-4:25 w/disc.
UM-ECON 105 Intro to Political Economy - Nancy Folbre - MW 2:30-3:20 w/disc.
[note: STPEC will count Econ 105 for your pre-requisite, HOWEVER most upper level Economics courses require 103 or 104 as a pre-req.]
UM-RESECON 102 Intro Resource Economics - Nathalie Lavoie - TuTh 1:00-2:15
MHC-ECON 103 Intro to Microeconomics - Lucas Wilson - MW 1:15-2:30 F 1:15-2:05
MHC-ECON 104 Intro to Macroeconomics - Fred Moseley - MW 1:15-2:30 F 1:15-2:05
SC-ECO 153-02 Introductory Macroeconomics - Mahnaz Mahdavi - TuTh 10:30-11:50

B. UPPER LEVEL COURSES

1. MODERN SOCIAL THEORY

UM-GERMAN 393T 20th Century German Thought - Jonathan Skolnik - TuTh 9:30-10:45
UM-POLISCI 271 Modern Pol Thought - Ivan Ascher - Th 5:00-7:30
UM-POLSCI 374 Issues in Political Theory - Nicholas Xenos - TuTh 2:30-3:45
UM-POLSCI 375H Feminist Theory and Politics - Barbara Cruikshank - MWF 1:25-2:15
AC-ANTH 43-01 Econ Anthr & Soc Theory - Miriam Goheen - Tu 2:00-4:30
AC-POSC 80-01 Contemp Political Theory - Thomas Dumm - M 2:00-4:30
AC-POSC 81-01 Taking Marx Seriously - Pavel Machala - Tu 2:00-4:30
MHC-GNDST 270 01 Feminism & Capitalism - Lena Zuckerwise - MW 1:15-2:30
MHC-POLIT 391 01 Topic: Citizen & Foreigner - Joan Cocks - M 1:15-4:05
MHC-POLIT 392 01 Polit Thinkers: Hannah Arendt - Joan Cocks - W 1:15-4:05
SC-GOV 263-01 Polit Theory of the 19th Century - Gary Lehring - TuTh 10:30-11:50
SC-GOV 367-01 Seminar in Political Theory - Gary Lehring - TuTh 3:00-4:50


2. POLITICAL ECONOMY

UM-ECON 305 Marxian Economics - Stephen Resnick - TuTh 1:00-2:15
UM-ECON 306 History of Economic Thought - Diane Flaherty - MW 11:15-12:30
UM-ECON 348 Political Economy of Women - Nancy Folbre - TuTh 2:30-3:45
UM-ECON 373 Socialist Economies - Stephen Resnick - TuTh 2:30-3:45
UM-ECON 397C Economies of Cooperative Enterprises - Gerald Friedman - MW 9:05-9:55 F 9:05-9:55
UM-GEOSCI 360 Economic Geography, Janelle Cornwell - TuTh 11:15-12:30
AC-POSC 51-01 Polit Econ of Petro-States - Javier Corrales - TuTh 8:30-9:50
MHC-ECON 202 01 East Asian Econ Development - Satyananda Gabriel - MWF 10:00-10:50
MHC-ECON 209 01 U.S. Economic History - Fred Moseley - TuTh 1:15-2:30
MHC-ECON 314 01 Sem: Econ Development - Eva Paus W 1:15-3:50
MHC-POLIT 252 Urban Political Economy - Preston Smith - TuTh 1:15-2:30, Th 2:40-4:05

3. HISTORY AND POLITICS OF WOMEN

UM-ECON 348 Political Economy of Women - Nancy Folbre - TuTh 2:30-3:45
UM-HISTORY 389 01 US Women's History Since 1890 - Laura Lovett - TuTh 1:00-1:50 w/disc.
UM-JUDAIC 383 01 Women, Gender, Judaism - Susan Shapiro - Tu 4:00-6:30
UM-LEGAL 391G Women and the Law - Diana Yoon - TuTh 1:00-2:15
UM-POLSCI 375H Feminist Theory and Politics - Barbara Cruikshank - MWF 1:25-2:15
UM-POLSCI 391M Women and Politics in Africa - Catherine Newbury - TuTh 2:30-3:45
UM-WOMONSST 297G Gender and Transnational Activism - Alexandrina Deschamps - TuTh 1:00-2:15
UM-WOMENSST 391H US Women’s Lives in Context - Arlene Avakian - TuTh 2:30-3:45
AC-BRUS 33-01 Gender and the Environment - Amrita Basu and Martha Saxton - W 2:00-4:00
AC-HIST 46-01 Women’s History 1865-present - Martha Saxton - TTh 11:30-12:50
MHC-GNDST 206 02 Topic:Afr Amer Womn/US Hist - Mary Renda - MW 11:00-12:15
MHC-GNDST 270 01 Feminism & Capitalism - Lena Zuckerwise - MW 1:15-2:30
MHC-GNDST 333 04 Sem: Gender/Domestic Labor - Francine Deutsch - W 1:15-3:05
MHC-GNDST 333 08 Sem: Women in Dark Times - Lena Zuckerwise - Tu 1:15-4:05
MHC-HIST 296 02 Topic:African Wom. Food/Power - Holly Hanson - M 7:00-10:00PM
SC-HST 253-01 Women & Gender in Contemp Europe - Darcy Buerkle - TuTh 10:30-11:00
SC-SWG 205 Lesb, Gay, Bi, Trans History in US - Daniel Rivers - MW 1:10-2:30

4. HISTORY AND POLITICS OF RACE IN THE UNITED STATES

UM-AFROAM 222 Black Church in America - John Bracey - Tu 7:00-9:30
UM-AFROAM 238 Arts and Cultural Identity - John Bracey - W 7:00
UM-AFROAM 391A Political Thought of Martin and Malcom - William Strickland - TuTh 11:15-12:30
UM-AFROAM 691N Critical Race Theories - A Jimoh - Tu 2:30-5:00
AC-SOC 31-01 White Identity in the US - Carleen Basler - TH 2:00-4:30
AC-SOC 45-01 Latino Identity in US - Carleen Basler - Tu 2:00-4:30
HC-HACU 0206-1 North American Slavery - Susan Tracy;McKinley Melton - TuTh 2:00-3:20
HC-HACU 0247-1 African Americans: Spoken Word - McKinley Melton - TuTh - 12:30-1:50
MHC-GNDST 206 02 Topic:Afr Amer Womn/US Hist - Mary Renda - MW 11:00-12:15
SC-AAS 202 Topics in Black Studies - Riche’ Barnes - TuTh 1:00-2:50
SC-AAS 243 Black Activist Autobiography - Riche’ Barnes - TuTh 10:30-11:50
SC-AAS 366-02 Sem: Contemp Topics Afr-Am St - Paula Giddings - M 7:00-9:30


5. NON-WESTERN WORLD

UM-AFROAM 297G Intro to Global Black Studies - Karen Morrison - TuTh 1:00-2:15
UM-AFROAM 361 Revolution in the Third World - William Strickland - TuTh 2:30-3:45
UM-AFROAM 491C Cuba: Social History/Race, Class and Gender - Karen Morrison - TuTh 9:30-10:45
UM-ANTHRO 370 Contemp. Issues of North Am. Americans - Donna Gould, Jean Forward - Th 2:30-5:15
UM-HISTORY 346 01 Mod China 20Th Cent - Sigrid Schmalzer - TuTh 11:15-12:30
UM-HISTORY 354 History of Mexico - Jose Hernandez - TuTh 4:00-4:50 with M disc.
UM-POLSCI 340 Latin American Politics - Sonia Alvarez - TuTh 4:00-5:15
UM-POLSCI 345 Revolution and Nationalism Impr Caribbean - Carlene Edie - MWF 11:15-12:30
UM-POLSCI 346 Government and Politics in West Africa - Carlene Edie - MWF 2:30-3:20
UM-POLSCI 391M Women and Politics in Africa - Catherine Newbury - TuTh 2:30-3:45
AC-ANTH 26-01 African Cultrs/Societies - Miriam Goheen - MW 12:30-1:50
AC-BLST 47-01 Colnl & Pst Colnl Africa - Sean Redding - MWF 10:00-10:50
AC-BLST 49-01 Intro South African Hist - Sean Redding - MW 2:00-3:20
AC-POSC 51-01 Polit Econ of Petro-States - Javier Corrales - TuTH 8:30-9:50
AC-POSC 73-01 US-Latin Am Relations - Javier Corrales - TuTH 2:00-4:00
HC-SS 0202-1 Soc/Mov't/Pol Space/Latin Ame - Sayres Rudy - M 9:00-11:50
HC-0248-1 Mexcio & U.S. - Flavio Risech-Ozeguera - W 6:30-9:30PM
MHC-ECON 202 01 East Asian Econ Development - Satyananda Gabriel - MWF 10:00-10:50
MHC-HIST 223 01 Relig & Polit in Modern India - Kavita Datla - TuTh 1:15-2:30
MHC-HIST 289 01 Slavery in the Americas - Lowell Gudmundson - TuTh 8:35-9:50
MHC-HIST 296 02 Topic:African Wom. Food/Power - Holly Hanson - M 7:00-10:00
SC-EAS 220-01 Colq: Env & Soc in Cont China - Daniel Gardner - Tu 1:00-3:30
SC-HST 258-01 History of Central Africa - David Newbury - TuTh 3:00-4:50
SC-HST 261-01/LAS 261 National Latin Amer 1821-Pres - Ann Zulawski - TuTh 10:30-11:50

 


STPEC Suggested Electives – Spring 2011

COURSES ON THIS LIST DO NOT FULFILL ANY OF THE FIVE STPEC UPPER LEVEL CATEGORIES: Please see the STPEC Course List, Spring 2009 (above), for those listings.
If the course you select is closed to non-majors, we recommend you contact the instructor to see if he/she will reserve a slot for you.

Please crosscheck time periods on SPIRE or the 5 College site before registering for a class!

Courses preceded by SH will fulfill STPEC’s History elective requirement. In order for a course to fulfill STPEC’s History elective requirement, it must be taught by a Historian, at least 3 credits, and graded. It does not have to be on this list.

SH UM-AFROAM 133 01 African-Amer Hist,Cv War-1954 - Ernest Allen - MW 3:35-4:25 HS U
UM-AFROAM 197B ST-TastHny:BlkFilm/50's,Part 2 - John Bracey - W 7:00-9:30
UM-ENGLISH 491A 01 S-Neruda In Trnsltn - Martin Espada - M 6:30-9:00
UM-FRENCHST 353 01 African Film - Patrick Mensah - Tu 4:00-7:00 AT G
UM-GERMAN 297A 01 Sptpc-Crusades& Image of Islam - Robert Sullivan - Tu Th 11:15-12:30
UM-HISTORY 497NH 01 ST-Nazi Germany - Jon Olsen - TuTh 11:15-12:30
UM-HISTORY 497PH 01 ST-History of Popular Science - Sigrid Schmalzer - Tu 2:30-5:00
UM-JUDAIC 385 01 Jews Of Eastrn Europ - Olga Gershenson - TuTh 11:15-12:30 G HS
UM-POLSCI 291F The Politics of Food - Nicholas Xenos - TuTh 1:00-2:15
UM-POLISCI 397J 01 ST-Protest & Dissent - Jillian Schwedler - TuTh 1:00-2:15
UM-POLISCI 397LR 01 ST-Sustn Devlpmt & Soc Justice - Sonia Alvarez
UM-SOCIOL 222A The Family - Naomi Gerstel - TuTh 11:15-12:05
UM-SOCIOL 325H 01 Political Sociology - Agustin Lao-Montes - MW 4:40-6:10
UM-SOCIOL 335 01 Radical Movements - Dan Clawson - TuTh 11:15-12:30
UM-WOMENSST 201 01 Gender&Diff: Critical Analyses - Svati Shah - TuTh 1:00-2:15
UM-WOMENSST 290A 01 Biology of Difference - Banumathi Subramaniam - MW 11:15-12:05

AC-SPAN 62-01 Pablo Neruda - Ilan Stavchansky - TuTh 10:00-11:20 (Taught in Spanish)
HC-0235-1 Environmental Justice - Susan Darlington - MW 2:30-3:50
HC-0239-1 Oral History - Wilson Valentin-Escobar - W 6:30-9:30PM
HC-SS 0263-1 Patriot(ic) Acts - Flavio Risech-Ozeguera;Falguni Sheth - TuTh 2:00-3:20
HC-SS 0265-1 The Amer. Encounter/Arab Nat'l - Aaron Berman - TuTh 9:00-10:20
HC-SS 0267-1 Resources, Climate & Security - Michael Klare;Elizabeth Hartmann - MW 10:30-11:50
MHC-EURST 316 01 Mod. Europe: The Other Europe - Jeremy King - M 1:15-4:05
MHC-FLMST 220 01 Top:Remembrance/the Holocaust - Karen Remmler - MW 11:00-12:15
MHC-FREN 341 01 Topic:Migrants/Exiles/Refugee - Jean-Marie Teno - Tu 1:15-4:05
MHC-RES 330 01 Nationalism - Stephen Jones - Tu 1:15-4:05
SC-SOC 216-01 Social Movements - Marc Steinberg - MWF 11:00-12:10