Chi Alpha Sigma Inductees and 4.0 Student-Athletes Honored at Half-Time of Men’s Basketball Game

The class of 2012 inductees into the Chi Alpha Sigma student-athlete honor society were recognized alongside fellow student-athletes who had achieved a GPA of 4.0 in either the Spring 2011 or Fall 2011 semesters at half-time of the men’s basketball game against St. Bonaventure at the Mullins Center on February 8th. A total of 29 student-athletes were named to the 4.0 club and 29 student-athletes were inducted into Chi Alpha Sigma this year, which requires that members letter in their sport and maintain a 3.4 or higher cumulative GPA.

COMPLETE LIST OF CHI ALPHA SIGMA CLASS OF 2012 INDUCTEES

Robert O'Connor

Football

Jr.

Jeffrey Strait

Football

Jr.

Paul Grafov

Men's Indoor Track

Jr.

John O'Shea

Men's Indoor Track

Jr.

Nicholas Otis

Men's Indoor Track

Sr.

Greg Anderson

Men's Lacrosse

Sr.

Thomas Celentani

Men's Lacrosse

Sr.

Conor Megee

Men's Outdoor Track

Jr.

Alexander Merkulov

Men's Swimming

Jr.

Christopher Inglis

Men's Swimming

Jr.

Troy Nichols

Men's Swimming

Jr.

Kiara Bomben

Women's Basketball

Jr.

Adrienne Breef-Pilz

Women's Crew

Sr.

Melissa Donahue

Women's Crew

Sr.

Nicole Juul-Hindsgaul

Women's Crew

Jr.

Emily Crain

Women's Crew

Jr.

Thandolwethu Zono

Women's Field Hockey

Sr.

Elizabeth Karns

Women's Field Hockey

Jr.

Danielle Allocco

Women's Indoor Track

Jr.

Rebecca Banker

Women's Indoor Track

Jr.

Sarah Bittermann

Women's Indoor Track

Jr.

Michelle Jenssen

Women's Indoor Track

Jr.

Nalis Mbianda

Women's Indoor Track

Jr.

Erika Unger

Women's Indoor Track

Sr.

Deanna Julian

Women's Outdoor Track

Sr.

Meredith Fox

Women's Soccer

Sr.

Jennifer Houtmann

Women's Soccer

Jr.

Molly Elkins

Women's Swimming

Jr.

Erin Phinney

Women's Swimming

Jr.

 

COMPLETE LIST OF SPRING AND FALL 2011 4.0 CLUB

Anthony Bilotta

Baseball

Spring

So.

John Ponti

Baseball

Fall

So.

Sean Carter

Men's Basketball

Fall

Sr.

Robert O'Connor

Football

Fall

Jr.

Jeffrey Strait

Football

Fall

Jr.

Matthew Quinn

Football

Spring

So.

Andrew Erwin

Men's Indoor/Outdoor Track/Cross Country

Spring and Fall

Sr.

Edward Greene

Men's Indoor/Outdoor Track

Spring

So.

Patrick McAllister

Men's Indoor/Outdoor Track/Cross Country

Spring

Sr.

Michael McDonough

Men's Indoor/Outdoor Track

Spring and Fall

Sr.

Conor Megee

Men's Outdoor Track

Spring

Jr.

Benjamin Mears

Men's Outdoor Track/Cross Country

Fall

Gr.

John Ryan

Men's Indoor/Outdoor Track/Cross Country

Fall

Fr.

Morgan Brandso

Men's Soccer

Spring

 

Alexander Merkulov

Men's Swimming

Spring

Jr.

Troy Nichols

Men's Swimming

Spring

Jr.

Emily Boucher

Women's Crew

Spring

Sr.

Melissa Donahue

Women's Crew

Spring and Fall

Sr.

Katherine Ozelius

Women's Crew

Fall

So.

Kelly St. Cyr

Women's Crew

Fall

So.

Katie Stone

Women's Crew

Spring and Fall

So.

Sarah Burke

Women's Indoor/Outdoor Track/Cross Country

Fall

Fr.

Caroline Conena

Women's Indoor/Outdoor Track/Cross Country

Spring and Fall

Sr.

Rachel Hilliard

Women's Indoor/Outdoor Track/Cross Country

Fall

So.

Morgan Parrette

Women's Indoor/Outdoor Track

Fall

Fr.

Riley Perry

Women's Lacrosse

Fall

Sr.

Kristen Gargiulo

Women's Soccer

Fall

Fr.

Moa Mattsson

Women's Soccer

Fall

Fr.

Dorothy Polatin

Women's Swimming

Fall

Sr.