Skip navigation
University of Massachusetts Amherst

 

 

Faculty Profile

Britt Rusert, the new assistant professor and Chief Undergraduate Advisor of the Afro-American Studies department, discusses how the humanities and sciences intersect in her research and the scholarly implications of Samuel Delaney's fantasy fiction. More...

 

 

Academic Freedom

The College's official policy on academic and artistic freedom and community response.

More...

HFA Faculty Awards & Honors - Past

 

Alan Paton Award (South Africa)
Stephen Clingman, English (1999)

 

American Academy of Arts and Letters
James Tate, English (2004)

 

American Academy of Arts and Sciences
John J. McCarthy, Linguistics (2005)
Barbara Partee, Linguistics (1984)

 

American Academy in Rome
Rex Wallace, Classics (1984-85)
Laetitia La Follette, Art History (1982-84)
David Grose, Classics (1972-74)

 

American Council of Learned Societies
Aviva Ben-Ur, Judaic and Near Eastern Studies (2007-2008)

 

American Institute of Architects
Sigrid Miller Pollin, Architecture, Elected to the College of Fellows

 

American Philosophical Society
Andrew Frank, History (1997-98)
Frank Hugus, Germanic Languages (1984)
Frank Hugus, Germanic Languages (1989)
Laetitia La Follette, Art History (1991)
Paul Mariani, English (1991)
Alice Nash, History (2009)
Brian Ogilvie, History
Josephus Richards, Afro-American Studies (1974)
Elizabeth Selkirk, Linguistics (1983)
Sigrid Schmalzer , History (2010)
Manisha Sinha, Afro-American Studies (1999)
James Young, English (1989)

 

American School of Classical Studies in Athens Fellowships
Laetitia La Follette, Art History (1977-78)
Kenneth Kitchell, Classics (1972-73)
Gilbert Lawall, Classics (1959)

 

American Society of Composers, Authors and Publishers (ASCAP)
Charles Bestor and Robert Stern, Music (1999)

 

American University of Beirut
Mary Wilson, History, Alfred H. Howell Visiting Professorship

 

Andrew W. Mellon Fellowships in the Humanities
Ruth Jennison, English
Donald Maddox, French and Italian (1976-79)
Elizabeth Mazzocco, Languages, Literatures, and Cultures (2006-2010)
Catherine Portuges, Comparative Literature (1980-81)
Robert Rothstein, Comparative Literature (1985-87)

 

Camargo Foundation Fellowships
Donald Maddox, French and Italian (1997)
Donald Maddox, French and Italian (1978)

 

Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences
Barbara Partee, Linguistics (1976-77)
Bruce Aune, Philosophy (1974-75)
Robert Sleigh, Philosophy (1967-68)

 

Center for Cultural Judaism
Susan Shapiro, Judaic and Near Eastern Studies, teaching fellowship

 

Center for Hellenic Studies Fellowship
Melissa Mueller, Classics (2009)

 

Center for Public Policy Administration
Jose Hernandez, History (2009)

 

Chamber of Commerce
George Parks, Music & Dance, Dakin Award for Education (2007)


Cliopatra Award
Heather Cox Richardson, History (2009)

 

Colombian Parliament Award
Jane Rausch, History (2009)

 

Conference on College Composition and Communications
David Fleming, English (2012)

 

Costume Society of America
Marla Miller, History, Millia Davenport Prize

 

Eta Sigma Phi
Kenneth Kitchell, Classics, Lifetime Achievement Award

 

George Washington University
Jonathan Skolnik, Germanic Languages and Literatures, Kiev Judaica Collection Research Fellowship (2010)

 

Federal Republic of Germany
Jon Olsen, History, grant (2009)

 

Folger Library Post Doctoral Fellowships
Joseph Donohue, English (1978)
Joseph Donohue, English (1968)
Arthur Kinney, English (1994-95)
Arthur Kinney, English (1983-84)
Arthur Kinney, English (1973-74)

 

Fraenkel Prize in Contemporary History
Andrew Donson, History (2007)

 

William Fulbright Fellowships
Tamas Aczel, English (1991-92)
Bruce Aune, Philosophy (1982)
E.M. Beekman, Germanic Languages (1989)
E.M. Beekman, Germanic Languages (1965-66)
Joyce Berkman, History, Senior Fulbright Professor (2005)
Kevin Boyle, History (1997)
Richard Burt, English (1995-96)
Barton Byg, Germanic Languages (1988-89)
Jules Chametzky, English (1998-99)
Jules Chametzky, English (1966-67)
Jules Chametzky, English (1962-63)
Susan Cocalis, Germanic Languages (1982-83)
Judith Davidov, English (1984-85)
Judith Davidov, English (1976-77)
Laszlo Dienes, Comparative Literature (1984-85)
Francesco D'Introno, Spanish and Portuguese (1992-93)
David Grose, Classics (1966)
Craig Harbison, Art History (1985)
Adnan Haydr, Judaic Studies (1991-92)
Arthur Kinney, English (1973-74)
Stephen Nissenbaum, History (1998-99)
Jane Rausch, History (2009)
Nina Scott, Spanish and Portuguese (1987)
Nina Scott, Spanish and Portuguese (1985)
Elizabeth Selkirk, Linguistics (1995)
Amilcar Shabazz, Afro-American Studies, Senior Specialist (2004-2009)
Steven Tracy, Afro-American Studies, Senior Specialist (2012)
Maria Tymoczko, Comparative Literature (1965-66)
R. Dean Ware, Spanish and Portuguese (1981-82)

Bill and Melinda Gates Foundation
Anne Herrington, English

 

John Simon Guggenheim Memorial Foundation Fellowship
Alice C. Harris, Linguistics (2009)
Peter Gizzi, English (2008)
Sabina Murray, English (2007)
Agha Shahid Ali, English (1996-97)
John McCarthy, Linguistics (1993)
Dara Wier, English (1992-93)
Paul Mariani, English
James Young, English (1989-90)
Daphne Patai, Spanish and Portuguese (1986-87)
Virginia Scott, Theater (1983)
Gerald McFarland, History (1977)
Bruce Aune, Philosophy (1963-64)

 

Harvard University
Enhua Zhang, LLC

 

Hebrew University of Jerusalem

Jay R. Berkovitz, Judaic & Near Eastern Studies (2007) Lady Davis Professorship in Jewish History

 

H.F. DuPont Winterthur Museum and Library Fellowship
Marla Miller, History (2007)

 

Hubei Provincial Department of Education
Steven Tracy, Afro-American Studies, Chu Tian Scholar Fellowship Award (2012)

 

Huntington Library
Andrew Frank, History, Maryer's Fellow (summer 1999)

 

Institute for the Study of Race Relations at Virginia State University
Bill Strickland, Afro-American Studies

 

Jean Robertson Lifetime Achievement Award
Arthur Kinney, English (2009)

 

La Condecoracion "Orden de la Democracia Simon Bolivar"
Jane Rausch, History (2009)

 

Linguistics Society of America
Seth Cable, Linguistics, Early Career Award (2011)

 

l'Ordre des Palmes Académiques
Julie Hayes, LLC, chevalier (2011)

 

MacArthur Awards
John Higginson, History (1992-95)
John Wideman, English (1993)
Marc Shell, Comparative Literature (1992)
Max Roach, Music (1988)

 

Massachusetts Art Education Association
Martha Taunton, Art Education, Higher Education Art Educator of the Year (2012)

 

Massachusetts Book Award
James Tate, English (2009)

 

Massachusetts Cultural Council Artist Grant
Noy Holland, English (2007)
Noy Holland, Lisa Olstein, & Dara Wier, English, for the Juniper Initiative for the Literary Arts and Action

 

Massachusetts Department of Education
Schmuel Bolozky, Judaic & Near Eastern Studies (2007-2010)
Tanya Fernando, English
Elizabeth Mazzocco, Languages, Literatures & Cultures (2005-2009)
Ben Smark, Music & Dance, Arts Education Advisory Council Appointment

 

Massachusetts Foundation for the Humanities
Lisa Olstein, English

 

Massachusetts Music Educators Association
Jeff Holmes, Music, Lifetime Achievement Award

 

Max Kade Foundation, Inc.
Skyler J. Arndt-Briggs, LLC, Faculty Research Fellow (2010-2011)

 

Memorial Foundation for Jewish Culture
Aviva Ben-Ur, Judaic and Near Eastern Studies (2007-2008)

Jay R. Berkovitz, Judaic & Near Eastern Studies (2012)

 

Modern Language Association
Carolyn Shread, French, Florence Howe Award (2010-2011)

 

National Academy of Sciences
Barbara Partee, Linguistics (1989)

 

National Band Association
Laura Rexroth, Music & Dance, Massachusetts State Chair

 

National Book Award
John Wideman, English

 

National Committee on US-China Relations
Stephen Platt, History, Fellow of the Public Intellectuals Program

 

National Conference of Black Political Scientist
Bill Strickland, Afro-American Studies

 

National Endowment for the Arts
Charles Bestor, Music (1993)
Hanlyn Davies, Art (1981)
David Grose, Classics (1989)
David Grose, Classics (1987)
Jeffrey Holmes, Music (1990)
Jeffrey Holmes, Music (1989)
Jeffrey Holmes, Music (1987)
Sabina Murray, English (2012)
Frank Ozereko, Art (1980)
Dara Wier, English

 

National Endowment for the Humanities
Doris Bargen, Asian Studies (1991-92) fellowship
Doris Bargen, Asian Studies (1989) summer stipend
E.M. Beekman, Germanic Studies (1979-83)grant

Jay R. Berkovitz, Judaic & Near Eastern Studies (2011-2012) Inaugural Senior Scholar
Fellowship at the Center for Jewish History
Bruce Brooks, Asian Studies, grant
Brian Bunk, History (2008)
Barton Byg, Germanic Languages (1998) summer seminar
Vere Chappell, Philosophy (1976)
Vere Chappell, Philosophy (1970) summer fellowship
Jules Chametzky, English (1982) summer seminar
Jules Chametzky, English (1980) summer seminar
Judith Davidov, English (1991) summer stipend
Judith Davidov, English (1988) travel grant
Judith Davidov, English (1979-80) fellowship
Judith Davidov, English (1978) summer stipend
Laszlo Dienes, Comparative Literature (1992) grant
Joseph Donohue, English (1988-89) summer institute
Germanic Languages (1996) summer institute
Fred Feldman, Philosophy (2008) research fellowship
Olga Gershenson, Judaic & Near Eastern Studies
David Glassberg, History (1993-94) fellowship for university teachers
David Grose, Classics (1990-91) fellowship
David Grose, Classics (1979) summer archaeological fellowship
David Grose, Classics (1976) summer fellowship
Craig Harbison, Art History (1987-88) senior fellowship
Jennifer Heuer, History (2005)
Elizabeth Keitel, Classics (1989) summer institute
Arthur Kinney, English (1992) Institute, Folger
Arthur Kinney, English (1983-84) senior fellow
Arthur Kinney, English (1973-74) senior fellow
Kenneth Kitchell, Classics (1996) summer institute
Kenneth Kitchell, Classics (1986) summer institute
Kenneth Kitchell, Classics (1981-85) translation grant
Laetitia La Follette, Art History (1991) travel grant
Laetitia La Follette, Art History (1988) summer seminar
Bruce Laurie, History (1993-94) American Antiquarian Society grant
Sarah Lawall, Comparative Literature (1987) summer institute
Mason Lowance, English (1995) summer seminar
Donald Maddox, French/Italian (1974-75) fellowship
Paul Mariani, English, fellowship
Paul Mariani, English, fellowship
Paul Mariani, English (1997) summer seminar
Gareth Matthews, Philosophy (1998) summer seminar
Gareth Matthews, Philosophy (1989-90) senior fellowship
Richard Minear, History (1995) summer institute
William Moebius, Comparative Literature (1983-84) summer institute
Jay Neugeboren, English (1989) fellowship
William Oedel, Art History (1984) research fellow
Brian Ogilvie, History (2004)
Larry Owens, History (1988-90) grant
Barbara Partee, Linguistics (1982-83) fellowship
Barbara Partee, Linguistics (1981) summer stipend
Daphne Patai, Spanish/Portuguese (1980-81) fellowship
Kathy Peiss, History (1994-95) fellowship for university teachers
Kathy Peiss, History (1983) summer stipend
Elizabeth Petroff, Comparative Literature (1974) young humanist's grant
Dennis Porter, French/Italian (1980) research fellow
Robert Sleigh, Philosophy (1994-95) translation grant
Robert Sleigh, Philosophy (1991-92) fellowship for university teachers
Robert Sleigh, Philosophy (1982-83) fellowship
Jenny Spencer, English (1991) grant
Laszlo Tikos, Slavic (1984) grant
Laszlo Tikos, Slavic (1983) grant
Laszlo Tikos, Slavic (1982) grant
Laszlo Tikos, Slavic (1980) grant
Maria Tymoczko, Comparative Literature (1979)
Mary Wilson, History (1988-89) fellowship
James Young, English (1993) exhibition planning grant
James Young, English (1990) exhibition planning grant
James Young, English (1989-90) fellowship
James Young, English (1986) summer stipend

 

National Institutes of Health
Lyn Frazier, Linguistics (1993-97)
Lyn Frazier, Linguistics (1990-93)
Lyn Frazier, Thomas Roeper, John Kingston, Linguistics (1993-97)
John Kingston, Linguistics (1993-98)
Barbara Partee, Linguistics (1993-98)
Thomas Roeper, Linguistics (1994)

 

National Humanities Center
Daphne Patai, Spanish and Portuguese (1990-91)

 

National Research Council
Barbara Partee, Linguistics (1997)

 

National Science Foundation
Bruce Aune, Philosophy, (1961) summer fellowship
Rajesh Bhatt, Linguistics (2008-2011)
Seth A. Cable, Linguistics
Lyn Frazier, Linguistics (1992-95)
Alice C. Harris, Linguistics
John Kingston, Linguistics (1993-96)
John Kingston, Linguistics (1993-96)
Angelika Kratzer, Linguistics
John McCarthy and Joe Pater, Linguistics (2008-2012)
John McCarthy, Linguistics (1995-98)
John McCarthy, Elizabeth Selkirk, Linguistics (1987-89)
Lucien Miller, Comparative Literature (1991-92)
Barbara Partee, Linguistics (1989-90)
Barbara Partee, Angelika Kratzer, Linguistics (1988-92)
Christopher Potts, Linguistics (2007-2010)
Thomas Roeper, Linguistics (1989-92)
Margaret Speas and Thomas Roeper, Linguistics (06-09)

 

National Tap Dance Festival Award
Paul Arslanian, Music & Dance (2006)

 

National Women's Studies Association
Miliann Kang, Women, Gender, and Sexuality Studies, Sara A. Whaley Book Prize (2009)

 

Netherlands Institute for Advanced Study
Aviva Ben-Ur, Judaic, Fellow-in-Residence (2013)

 

Newberry Library Fellowship
Andrew Frank, History, June (1999)

 

New England Council of Latin American Studies
Nina Scott, Languages, Literatures, and Cultures (2005)

 

Patrick Henry Writing Fellowship
Marla Miller, History (2009-2010)

 

Pontifical Gregorian University in Rome
Susan Shapiro, Judaic and Near Eastern Studies (2008)

 

Pro Cultura Hungarica Medal
Catherine Portuges, Comparative Literature (2009)

 

Pulitzer Prize
Natasha Trethewey, English (2007)

 

Rockefeller Fellowships
Laura Doyle, English (1993-94)

 

Social Science History Association
Sigrid Schmalzer, History, Sherlin Book Award (2009)

 

Social Science Research Council
Doris Bargen, Asian Languages (1990)
Doris Bargen, Asian Languages (1991)

 

Study of African American Life and History Association
John Bracey, Afro-American Studies (2008)

 

Tanning Prize for Mastery in the Art of Poetry
James Tate, English (1995)

 

Tapestry Health
Joyce Berkman, History, Margaret Sanger Award (2006)

 

Texas Institute of Letters
Amilcar Shabazz, Afro-American Studies

 

The Tikvah Center for Law and Jewish Civilization, NYU

Jay R. Berkovitz, Judaic & Near Eastern Studies (2011-2012)

 

United States Artists
Martin Espada, English, USA Fellow (2010)

 

University of California, Los Angeles
Jordana Rosenberg, English, Ahmanson-Getty Postdoctoral Fellowship (2009-2010)

 

University of Hamburg
Gareth Matthews, Philosophy, Honorary Degree- Doktor Der Philosophie

 

University of Massachusetts-Amherst Awards & Grants
Robert J. Ackermann, Philosophy, Faculty Fellowship Award (1984)
Leila Ahmed, Women’s Studies Program, Faculty Fellowship Award (1995)
Christian Appy, History, University Distinguished Teaching Award (2005)
Emmon Bach, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1982)
Lynne Rudder Baker, Philosophy, Faculty Fellowship Award (1996)
Carlin Barton, History, Technology Fellowship (2004)
Eric M. Beekman, Germanic Languages & Literatures, Faculty Fellowship Award (1994)
Joyce Avrech Berkman, History, Distinguished Outreach in Research (2009)
Joyce Berkman, History, Visioning Grant (2007)
Anne Broadbridge, History, Lilly Fellowship (2004)
Nick Bromell, English, Mellon Mutual Mentoring Team Grant (2012)
Brian Bunk, History, Visioning Grant (2009)
Richard Chu, History, Faculty Research Grant (2008)
Richard Chu, History, Faculty Research Grant (2006)
Stephen Clingman, English, President's Award (1990)
Stephen Clingman, English, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2004)
Joseph Donohue, English, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2003)
Laura Doyle, English, Mellon Mutual Mentoring Team Grant (2012)
Peter Elbow, English, Faculty Fellowship Award (1993)
Fred Feldman, Philosophy, Distinguished Faculty Lecturer (2010-2011)
Fred Feldman, Philosophy, Outstanding Accomplishments in Research (2009)
Fred Feldman, Philosophy, Distinguished Teaching Award (1992)
Ann Ferguson, Women, Gender & Sexuality Studies, Exceptional Contributions by an Emeritus Faculty (2009)
Lyn Frazier, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1993)
Laura Furlan, English, Mellon Mutual Mentoring Micro Grant (2012)
Ernesto Garcia, Philosophy, Lilly Teaching Fellow Award (2010)
David Glassberg, History, Creative Economy Grant (2008)
David Glassberg, History, Community Service Learning Grant (2005)
Yvonne Y. Haddad, History, Faculty Fellowship Award (1990)
Thomas Hannum, Music & Dance, Distinguished Teaching Award (2009)
Jose Hernandez, History, Lilly Fellowship (2009)
Arthur F. Kinney, English, Distinguished Faculty Service Award (2009)
Arthur F. Kinney, English, Faculty Fellowship Award (1983)
Arthur F. Kinney, English, Community Foundation of Western Mass
Kenneth Kitchell, Classics, Provost's Initiative for Team-Based Learning Fellowship (2011)
Mako Koyama-Hartsfield, Asian Languages & Literatures, Distinguished Teaching Award (2011-2012)
Angelika Kratzer, Linguistics, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (1999)
Archibald Lewis, History, Faculty Fellowship Award (1982)
Julius Lester, Afro-American Studies, Faculty Fellowship Award (1985)
Emily Lordi, English, Mellon Mutual Mentoring Team Grant (2012)
Tricia Loveland, Afro-American Studies, Distinguished Staff Service Award (2009)
Laura Lovett, History, Visioning Grant (2007)
Salvatore Macchia, Music & Dance, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2006)
Robert Mallary, Art, Faculty Fellowship Award (1992)
Paul Mariani, English, Faculty Fellowship Award (1985)
John J. McCarthy, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1997)
Gilbert McCauley, Theater, Community Foundation of Western Mass Grant
Gerald W. McFarland, History, Faculty Fellowship Award (1992)
Gerald W. McFarland, History, University Outstanding Advisor (2004)
Richard Minear, History, University Distinguished Teaching Award (2007)
Rachel Mordecai, English, Lilly Teaching Fellowship (2011-2012)
Alice Nash, History, Visioning Grant (2008)
Alice Nash, History, General Education Diversity Grant (2008)
Alice Nash, History, Gen Ed Technology Fellowship (2007)
Alice Nash, History, Community Service Learning Grant (2005)
Stephen Nissenbaum, History, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2002)
Stephen B. Oates, History, Faculty Fellowship Award (1981)
Jon Olsen, History, Visioning Grant (2009)
Jon Olsen, History, Mellon Mutual Mentoring Grant (2009)
Barbara H. Partee, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1981)
Daphne Patai, LLC, Spanish & Portuguese, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2011-2012)
Sigrid Miller Pollin, Art, Architecture, and Art History, Distinguished Faculty Lecturer, (2010-2011)
David Porter, English, Faculty Fellowship Award (1986)
Thomas Roeper, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1989)
Britt Rusert, Afro-American Studies, Lilly Teaching Fellowship (2012-2013)
Felipe Salles, Music & Dance, Lilly Teaching Fellowship (2012-2013)
Sigrid Schmalzer, History, Faculty Research Grant (2010)
Elisabeth O. Selkirk, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1991)
Manisha Sinha, Afro-American Studies, Distinguished Faculty Lecturer (2010-2011)
Margaret Speas, Linguistics, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2006)
Robert Stern, Music & Dance, Faculty Fellowship Award (1991)
Kathy Swaim, English, Faculty Fellowship Award (1987)
James Tate, English, Faculty Fellowship Award (1981)
Maria A. Tymoczko, Comparative Literature, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2005)
Thomas Vacanti, Music & Dance, Distinguished Teaching Award (2012)
Rex Wallace, Classics, Chancellor's Excellence in Service Award (2007)
George M. Wardlaw, Art, Faculty Fellowship Award (1983)
Angela Willey, Women, Gender, Sexuality Studies, Lilly Teaching Fellowship (2012-2013)
Edwin S. Williams, Linguistics, Faculty Fellowship Award (1986)
Richard Yarde, Art, Samuel F. Conti Faculty Fellowship Award (2000)

 

College Outstanding Teacher Award

2009

Haivan Hoang, English

2008
John Kingston, Linguistics

2007
Suzanne Daly, English
Marla Miller, History

2006
Angelika Kratzer, Linguistics
Joseph Krupczynski, Art
Timothy Rohan, Art History

2005
Alexandrina Deschamps, Women, Gender, Sexuality Studies
Stephen Harris, English

2004
Anne Broadbridge, History
Penny Remsen, Theater

2003
Laura Doyle, English
Laetitia LaFollette, Art History
Ellen Woolford, Linguistics

2002
Fred Feldman, Philosophy
Randall Knoper, English
Gerald McFarland, History

2001
Harley Erdman, Theater
Gil Lawall, Classics
Peggy O’Brien, English

2000
Lyn Frazier, Linguistics
Anne Herrington, English
Angel Loureiro, Spanish & Portuguese

1999
Sigrid Bauschinger, German
Jeanette Cole, Art
Thomas Roeper, Linguistics

1998
Craig Harbison, Art History
Gary Matthews, Philosophy
Stephen Oates, History
Rex Wallace, Classics

1997
Carlin Barton, History
Kyle Johnson, Linguistics
Anthony Terrizzi, French & Italian

1996
Pedro M. Barreda, Spanish & Portuguese
William Oedel, Art History
Kathleen Swaim, English

1995
Vincent DiMarco, English
John McCarthy, Linguistics
Edward Golden, Theater
Dean Ware, History

1994
Iris Cheney, Art History
Maurice Levin, Slavic
John Nelson, English

1993
William Patterson, Art

 

University of Santo Tomas
Richard Chu, History, Research Fellowship (2004)

 

U.S. Department of Education
Luiz A. Amaral, LLC, Grant
Anne Herrington, English (2010-2011)
Anne Herrington, English (2009-2010)
Anne Herrington, English (2008-2009)

 

Washington College
Marla Miller, History, Patrick Henry Fellowship (2010)

 

Marion and Jasper Whiting Foundation Fellowships
Jay Berkovitz, Judaic and Near Eastern Studies (2011)
Richard Chu, History (2010)
Laetitia Amelia La Follette, Art, Architecture & Art History
Timothy M. Rohan, Art, Architecture & Art History
Felipe W. Salles, Music

 

Woodrow Wilson Fellowships
Lynne Baker, Philosophy (1989-90)
E.M. Beekman, Germanic Languages (1963-64)
Barbara Partee, Linguistics (1961)

 

Woodrow Wilson International Center for Scholars (Washington)
Stephen Clingman, English (1993-94)

 

Yale University
Laura Lovett, History, Agrarian Studies Fellowship (2004)

Back to top

Back to Awards & Honors