Logo
champions banner
Campus Recreation > Intramural Sports > Champions 1981-1985

Champions 1981-1985

Do you have what it takes to be a champion...?

2011-present | 2006-2010 | 2001-2005 | 1996-2000 | 1991-1995
1986-1990 | 1976-1980 | 1971-1975 | 1946-1970

Fall
Leagues
Spring Leagues
Fall Tournaments
Spring Tournaments
 
 
 
     
     
     
     

Campus Awards

1984-85
Stephen Davis Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Marc Silk, Beta Kappa Phi
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Managesr
Eric Cenderholm
Rocks & Garbage
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Daniel Tenczar, Ex-Hogsters
Ruth Totman Award
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
Maureen Hanlon, Beepers
1983-84
Stephen Davis Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Craig Minsky, Beta Kappa Phi
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Jeff Denault, Thatcher Redwoods
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Dan Tenczar, Ex-Hogsters
Ruth Totman Award
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Janet Palmer, Alpha Chi Omega
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Gina Turturici
Chadbourne Maroons
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
Maureen Hanlon, Beepers
1982-83
Stephen Davis Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Michael Raditz, Pi Kappa Alpha
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Ray Gwozdz, Thatcher Redwoods
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
James Fortsch, Theta Chi
Ruth Totman Award
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Jenny Klein, Alpha Chi Omega
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Marge Decaulis, Mary Lyon
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
1981-82
Stephen Davis Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Managers
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Ray Gwozdz, Thatcher Redwoods
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
James Hynes
Ex-Chadbourne Refugees
Ruth Totman Award
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Nicole Walters, Chi Omega
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Managers
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
1980-81
Stephen Davis Memorial Plaque
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Rich Tyack, Phi Sigma Kappa
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Jeff Rechter, Butterfield
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Marc Thompson, Bad News Bears
Ruth Totman Award
Outstanding Sportswoman
Chancellor's Cup - Women
Athenian Cup
Outstanding Women's Resident Managers
Maureen Madden, Mary Lyon Cubs
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager

Major Sports

Year
Division
Champion
Runner-up
Basketball
1985
Men's
Ex-Hogsters
Women's
Beepers
Co-Rec
Golden Porcupines
Grad/Fac/Staff - M
TFOFTS
1984
Men's
Chutzpah
Women's
Dancing Umies
Co-Rec
Spirit
Grad/Fac/Staff - M
Cell Debris
1983
Men's
Black Magic
Women's
Crampton Women
Co-Rec
Spirit
Crowd Pleasers
Grad/Fac/Staff - M
Exercise Science
1982
Men's
Titans
Women's
Hamstrings
Co-Rec
Nads
Grad/Fac/Staff - M
n/a
1981
Men's
Horsefeathers
Women's
The Buckos
Co-Rec
Crowd Pleasers
Grad/Fac/Staff - M
Ubiquity
Bowling
1983
Men - spring
S.Q.U.I.F.
1982
Men - fall
H. R. Halderman
n/a
Men - spring
H. R. Halderman
n/a
1981
Men - fall
Howie's Heroes
Men - spring
Howie's Heroes
Co-Ed Softball
1985
Co-Rec
Ball Bakers
Co-Rec Soccer
1985
Co-Rec
Amherst Towing
1984
Co-Rec
Aja
1983
Co-Rec
The Strikers
1982
Co-Rec
Whips
Flag Football
1985
Men's
The Stooges
Co-Rec
Why Townehouse
1984
Men's
Sixpackers
Co-Rec
H.S. 1
1983
Men's
Pi Kappa Alpha
Co-Rec
Chadbourne Maroons
Ice Hockey
1985 f
Men's
Mass Consumption
1985 s
Men's
Mass Consumption
1984 f
Men's
Nads
1984 s
Men's
Yukon Jack
1983 f
Men's
Mass Comsumption
1983 s
Men's
n/a
1982 f
Men's
The Nads
1981 f
Men's
Hot F Tuna
Puck
1981 s
Men's
Puck Off
Soccer
1985
Men's
Victory's
Women's
Murphy's Law
Grad/fac/staff
Math
1984
Men's
Latin Brothers
Women's
DFST
Grad/Fac/Staff
Mostly Foreigners
1983
Men's
Latin Brothers
Women's
Hots
Grad/Fac/Staff
Invaders
1982
Men's
Ski Team
Women's
Mary Lyon
Grad/Fac/Staff
Internationals
1981
Men's
Latin Brothers
Women's
Knowlton
Grad
n/a
Softball
1985
Men's
Wagon
Women's
No Hangups
Co-Rec
American Express
Grad/Fac/Staff
Exercise Science
1984
Men's
Pi Kappa Alpha
Women's
The Untouchables
Co-Rec
The Untouchables
Grad/Fac/Staff
Cell Debris
1983
Men's
Beta Kappa Phi A
Women's
Lyons
Co-Rec
Untouchables
Grad/Fac/Staff
Maulers
1982
Men's
Brittany Manor
Women's
Blockheads
Co-Rec
Road Apples
Grad/Fac/Staff
Unknowns
1981
Men's
Ball Busters
Women's
Megalamaniacs
Co-Rec
Road Apples
Grad/Fac/Staff
Sports Studies Plus
Spring Volleyball
1985
Co-Rec
Thrusters
1981
Co-Rec
{n/a}
n/a
Touch Football
1982
Men's
Delta Chi
Women's
Pretenders
Co-Rec
Beta Kappa Phi
1981
Men's
Phi Sigma Kappa
Women's
Long Shots
Co-Rec
Greenacres
Volleyball
1985
Men's
A.A.S.A Flying Tigers
Women's
M.L. Cubs
Co-Rec
U. Cal. Amherst
Grad-Fac-Staff - M
Ghostbusters
1984
Men's
Flying Tigers
Women's
Jersey Jinx
Co-Rec
Ball Busters III
Grad/Fac/Staff
Peak Torks
1983
Men's
Persapolis
Women's
Pretenders
Co-Rec
A.A.S.A.
1982
Men's
Captain Crunch
Women's
Beepers
Co-Rec
EMG
1981
Men's
Persepolis
Women's
Whimps
Co-Rec
Greenacres

Minor Sports & Tournaments

Year
Division
Champion
Runner-up
Badminton Singles
1985
Men's
1984
Men's
David Gettier
Women's
Adeline Lee
1983
Men's
Ferdie Adoboe
Women's
Cindy Krupa
1982
Men's
Horace Chau
Women's
Nancy Greer
Co-Rec
Chan/Gilrane
Fox/Jeffries
1981
Men's
Michael Chan
Women's
Laura Kehoe
Badminton Doubles
1985
Men's
n/a
Co-Rec
Rourke/Woodbury
1984
Men's
RamachandraRohinton
Women's
Benson/Fung
Co-Rec
Chan/Lee
1983
Men's
Gilbert Chau/Horace Chau
Women's
n/a
Co-Rec
Fox/Jeffries
1982
Men's
n/a
Women's
Bernardo/Lewis
Co-Rec
Ellis/Nilson
1981
Men's
Kim/Park
Women's
Fullerton/Lewis
Co-Rec
King/Sherman
Grad/Fac/Staff
n/a
Metawampe Bicycle Race
1983
Men's
Matthew Poole (expert)
David Schaefer (novice)
Cross-Country
1985
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
n/a
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1984
Men's
{top individuals}
1983
Men's
Phi Sigma Kappa
1982
Men's Grand Prix
Women's Grand Prix
Ann MacDonald
Grad/Fac/Staff
Bill Tharion
1981
Men's
{top individuals}
Women's
Jennifer Black
Grad/Fac/Staff
William Tharion
Carole Jones
Cross-Country Ski
1983
Men's
1982
Men's
Brian Delaney
Free Throw Shooting
1985
Men's
Kelly Dapprich
Daniel Bryant
Women's
Lisa Dobro
Co-Rec
Mullaney/Sullivan
1984
Men's
Darryl Miller
Chris Buckey/Jim Buckley
Women's
n/a
Co-Rec
Chin/Wong
1983
Men's
John Hanson
Women's
Janet Miller
1982
Men's
n/a
Women's
n/a
1981
Men's
Paul Daly
Women's
Debbie Borzanowski
Co-Rec
Skelton/Thompson
Lacrosse
1985
Men's
Bulldogs
1-on-1 Basketball
1985
Men's
Hugh Corr
Women's
Wilma Tynes
1984
Men's
Wendell Gilbert
Jim Sockol
Women's
Ellen Cross
1983
Men's
Pierre Bushel
Women's
Debbie Boczanowski
1982
Men's
Sean McGee
Women's (Miller)
M. Normen
1981 fall
Men's
David Odgen
Walter Garwicki
Women
1981 sprin
Men's (Miller )
Pre-Season Basketball
1985
Men's
Beta Kappa Phi
Racquetball
1985
Men's
Dave Higgins
Women's
Maryl Mandell
Julie Baraldi
1984
Men's
Gary Barsomian
Women's
Lauri Pruskin
1983
Men's
James Jarzynieski
Women's
Cindy Krupa
1982
Men's
George Pontes
Women's
Kathy Kilcoyne
1981
Men's
Russ Lyon
Women's
Ruth Berggren
Squash
1985
Men's
Oscar Torretta
1984
Men's
1983
Men's
Howard Gadlin
1982
Men's
Eric MacLean
Swim Meet
1985
Men's
Sigma Phi Epsilon
Women's
n/a
Co-Rec spring
Pseudo Swimmers
1984
Men's
Sigma Phi Epsilon
Women's
{top individuals}
Co-Rec spring
The Purple Wave
1983
Men's
Terps II
Women's
Sport Management Marlins
Co-Rec spring
n/a
1982
Men's
Show-Up II
Women's
{individual champions}
Co-Rec spring
Crabtree Caligulans
1981
Men's
Raiders
Women
n/a
Co-Rec spring
KA's
Tennis Singles
1985
Men's
Eli Berg
Women's
Isabelle Dellet
1984
Men's
Michael Chan
Women's
Elizabeth Bruhn
1983
Men's
David Sapers
Women's
Bonnie Tell
1982
Men's
Steve Marram
Women's
Marilyn Sargent
1981
Men's
Steve Marram
Women's
Donna Marshall
Tennis Doubles
1985
Men's
Auclair/May
Women's
Bezkorovainy/Buckman
Co-Rec
Scheer/Vanderzee
1984
Men's
Joshua/Wallach
Co-Rec
Bates/Brown
1983
Co-Rec
Berglund/Cheney
1982
Co-Rec
Bergland/McCarthy
1981
Co-Rec
Burke/Dahle
3-on-3 Basketball
1985
Men's
No Rise
Women
The Ex's
Too Hot to Trot
1984
Men's
Connection
Co-Rec
Extra Cheese
1983
Men's
Unity
1982fall
Men's
Unity
1982spring
Men's
Force III
Unity
Track & Field
1985
Men's Fall
Iota Phi Theta "B"
Women's Fall
n/a
Men's spring
Caribbean Express
Women's spring
n/a
1984
Men's fall
Phi Sigma Kappa
Women's fall
n/a
Men's spring
{individual winners}
Women's spring
Fari Kleischmann
n/a
1983
Men's fall
Phi Sigma Kappa
Women's fall
n/a
Men's spring
UMass Soccer
1982
Men's fall
Women's fall
n/a
Men's spring
JFK Upper
GFS-Spring
n/a
1981
Men's fall
Pi Kappa Alpha
Women's fall
Grad/Fac/Staff fall
Turkey Trot
1985
Men's
Brian Fates
Women's
Maureen Crowley
Ultimate Frisbee
1985
Men's
Pastafarians
1984
Men's
Worthless &Weak
1983
Men's
Ded Sevens
1982
Men's
The New Potatoe Caboose
Weekend Softball
1985
Men's
Sly's Graduates
1984
Men's
Ex-Hogsters
Wrestling
1985
Men's
1984
Men's
Phi Sigma Kappa
1983
Men's
Madman
1982
Men's
SAE
1981
Men's
Delta Chi