Logo
champions banner
Campus Recreation > Intramural Sports > Champions 1976-1980

Champions 1976-1980

Do you have what it takes to be a champion...?

2011-present | 2006-2010 | 2001-2005 | 1996-2000 | 1991-1995
1986-1990 | 1981-1985 | 1971-1975 | 1946-1970

Fall
Leagues
Spring Leagues
Fall Tournaments
Spring Tournaments
 
   
   
   
   
   
   
     
     
     
     
     

 

1979-80
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Chris Koperniak, Pi Kappa Alpha
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Managers
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Aubre Jones, Bad News Bears
Ruth Totman Award
Outstanding Sportswoman
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Jacqueline Duby
Alpha Chi Omega
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Maureen Madden, Mary Lyon Cubs
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
Grad/Fac/Staff Appreciation Award
1978-79
Schlitz Intramural Olympics
Beta Kappa Phi (winners, northeast regionals, placed 7th in nation)
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Steve Flanders, Beta Kappa Phi
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Aubre Jones, Bad News Bears
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Adalberto Ruiz, Los Conquistadors
Ruth Totman Award
Outstanding Woman Athlete
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Maria Montanaro
Kappa Kappa Gamma
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Maureen Madden, Mary Lyon Cubs
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
Cy Lucas, Pumas
1977-78
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Alex Daugherty, MacKimmie Lions
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
John Kearney, Alcoholics/Weasels
Ruth Totman Award
Outstanding Sportswoman
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Christine Hailer, Mary Lyon Dupas
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
1976-77
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Tom Russell, Phi Mu Delta
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
Mark Swartz, Washington Towers
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
John Kearney, Alcoholics
Ruth Totman Award
Outstanding Sportswoman
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Cathy Martin, JQA Plumpers
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager
Cy Lucas, Pumas
Grad-Fac Cup
Education Department
(cup retired)
1975-76
Stephen Davis Memorial Plaque
Outstanding Sports Manager
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Tom Smith, Kappa Sigma
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Manager
John Kearney
Van Meter Alcoholics
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Joe Scanlon, EOTNC
Ruth Totman Award
Outstanding Sportswoman
Athenian Cup
Outstanding Sorority Manager
Sue Ekizian, Lambda Delta Phi
Chancellor's Cup - Women
Outstanding Women's Resident Manager
Provost's Cup-Women
Outstanding Women's Independent Manager

Major Sports

Year
Division
Champion
Runner-up
Basketball
1980
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
Co-Rec
Chimps
Grad/Fac/Staff - M
P. Optimals
1979
Men's
Natick Redmen
Women's
Sugar & Spice
Co-Rec
Blazers
Grad/Fac/Staff - M
Storm I
1978
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
Sows
Co-Rec
The Boneheads
Grad/Fac/Staff - M
School of Education
1977
Men's
Pines
Women's
Vikings
Co-Rec
Dunkers
Grad/Fac/Staff - M
n/a
1976
Men's
Lambda Chi
Women's
Koalas
Co-Rec
Wo/Men
Grad/Fac/Staff - M
n/a
Bowling
1980
Men - fall
n/a
Men - spring
n/a
1979
Men - fall
Butterfield Bombers
Co-Rec - fall
Butterfield Bombers
1978
Co-Rec
Butterfield Bombers
1977
Co-Rec
Alpha Chi Omega
1976
Co-Rec
Zeta Phi Flames
Ice Hockey
1980 f
Men's
Americans
1980 s
Men's
Enterprise
1979 f
Men's
Hot F Tuna
Soccer
1980
Men's
Thatcher Redwoods
Women's
Whimps
1979
Men's
Tea-Men
Women's
Flakes
1978
Men's
Alcoholics
Women's
Pumas
1977
Men's
Glots
Women's
Sows
1976
Men's
Little Village
Women's
Ward IV
Softball
1980
Men's
Dogbreath
Women's
Flakes
Co-Rec
Awesome Buddies
Grad/Fac/Staff
Cell Debris
1979
Men's
Happy Feet
Women's
Pumas
Co-Rec
IM-SS
Grad/Fac/Staff
Sociology Department
1978
Men's
International Club
Women's
Toenails
Co-Rec
Brownies
Grad/Fac/Staff
Education
1977
Men's
Bucs
Women's
Alpha Chi Beavers
Co-Rec
Baker
Grad/Fac/Staff
n/a
1976
Men's
Bucks
Women's
Chunnas
Co-Rec
Separate E
Grad/Fac/Staff
n/a
Touch Football
1980
Men's
Phi Sigma Kappa
Women's
Buckos
Co-Rec
Titans
1979
Men's
Phi Sigma Kappa
Women's
Pumas
Co-Rec
Van Meter Northerners
1978
Men's
Space Cadets
Women's
Flakes
Co-Rec
T.O.G.
1977
Men's
Theta Chi
Women's
Sows
Co-Rec
JQA-JA Jukes
1976
Men's
MacKimmie Lions
Women's
Pumas
Co-Rec
Tri-Psi
Grad/Fac/Staff
n/a
Extramural
Sunderland Chi (UMass)
Jacunski's Army (UNH)
Volleyball
1980
Men's
Nylon
Women's
The Pumas
Co-Rec
Ma's And Pa's
1979
Men's
Iowa Tech
Women's
Indians
Co-Rec
Prodigals
Grad/Fac/Staff
n/a
1978
Men's
Iowa Tech
Women's
Waldo's Team
Co-Rec
Fozzie's Bears
1977
Men's
Alcoholics
Women's
Sows
Co-Rec
Deviates
1976
Men's
Phi Mu Delta
Women's
Lambda Phantoms
Co-Rec
Panama Reds
Grad/Fac/Staff
n/a

Minor Sports & Tournaments

Year
Division
Champion
Runner-up
Badminton Singles
1980
Men's
Gilbert Chan
Women's
Pam Fullerton
1979
Men's
John O'Neil
Women's
Andrea Vibert
GFS/M
n/a
GFS/W
n/a
1978
Men's
Mike Dostal
Women's
Michelle Schwartzman
Grad/Fac/Staff
n/a
1977
Men's
Martin Darling
Women's
Julianne Pokela
1976
Men's/GFS
Ken Adamson
Women's
Debbie Rice
Badminton Doubles
1980
Men's
O'Neil/Sullivan
Women's
Mendelsohn/O'Connell
Co-Rec
Berman/Andrea O'Neil
Grad/Fac/Staff
Adrian Soerjadi/Lisa Soerjadi
n/a
1979
Men's
Chan/Naviroj
Women's
Schwartzman/Wickman
Co-Rec
Caples/Weller
1978
Men's
DeGrandpre/Franke
Women's
Fowler/Zuercher
Co-Rec
Tsou/Wang
1977
Men's
Burno/Rubin
Women's
Beaudoin/Groden
Co-Rec
Mary Hill/Tom Hill
1976
Men's
Chapman/Hill
Women's
Gorden/Shaw
Co-rec
King/Maddix
Cross-Country
1980
Men's
{top individuals}
Women's
Cynthia Valenti
1979
Men's
Women's
Jennifer Black
Grad/Fac/Staff
n/a
1978
Men's
Brown Bad News Bears
Women's
Patty Levin
Grad/Fac/Staff
James Dillon
1977
Men's
{top individuals}
Women's
n/a
Grad/Fac/Staff
English Department
1976
Men's
EOTNC
Women's
Martha Hasbrouck
Grad/Fac/Staff-M
{top individuals}
Grad/Fac/Staff-W
Frazer
Cross-Country Ski
1977
Co-Rec
Vince O'Connel
Field Goal Kicking
1980
Men
n/a
1979
Men
n/a
Women
Carolyn Hamm
1978
Men
Jim Aulenback
Free Throw Shooting
1980
Men's
Paul Garofolo
Women's
Betsy Gottlieb
Co-Rec
Garofoli/Brown
1979
Men's
Ronnie Saletsky
Women's
Fern Lee/ Pat McGrath (Co)
Co-Rec
Brent/Skelton
1978
Men's
Paul Garofoli
Women's
Marguerite Sansone
Co-Rec
Gill/McGrath
Cuevo Quickshot
Fairfield University
1977
Women
Cecile Couchon
1976
Co-Rec
James/Jefferson
Gymnastics
1976
Men's
n/a
Women's
Ruth Morse
Handball
1978
Men's
Tim McCarthy
1977
Men's
Ralph Nelson
1976
Men's
Dennis Aceto
Horseshoes
1977
Co-Rec
Chickens III (Batchelder/LeBlanc)
Jenkins/Toohey
1976
Co-Rec
Chickens II (LeBlanc/Simon)
Fries/Leabman
1-on-1 Basketball
1980
Men's
Garry Pearson
Phil Martin
Women's
Wilma Tynes
Nancy Joraskie
1979
Men's
David Odgen
n/a
Women's
Joann Siler
n/a
Paddleball
1980,Spring
Men's
n/a
1978
Men's
n/a
1977
Men's
Mark DeGrandpre
Women's
Julie Lucarino
1976
Men's
Theodore Burns
Peach Basket Festival (Regional Hosted Tournament)
1979
Men
n/a
Quickshot
1978
Co-Rec
Boston University
Racquetball
1980
Men's
Robert Tonry
Tahir-Ul Islam
Women's
Catherine Boretos
1979
Men's
Curt Kohlberg
Women's
Tricia O'Brien
1978
Men's
Gary Murtaugh
Women's
Carol Brooks
Grad/Fac/Staff
n/a
1977
Men's
n/a
Women's
Julie Pokela
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1976
Men's
Gary Murtagh
Women's
Jennifer Ranz
Pat Griffin
Softball Special
1980
Men's
Tenth Inning
Squash
1980
Men's
n/a
Women's
Jean Roberts
Grad/Fac/Staff
n/a
1979
Men's
Dan Aubuchon
Women's
Jean Roberts
1978
Men's
Women's
Cyndi Daniels
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1977
Men's
James Bove
Women's
Jennifer Ranz
Judith Toyama
Grad/Fac/Staff
n/a
1976
Men's
Bruce Friend
Geoffrey Taggart
Women's
Judith Davidson
Grad/Fac/Staff
n/a
Swim Meet
1980, fall
Men's
Phi Sigma Kappa
Women's
Whimps
1980,spring
Co-Rec
n/a
1979,fall
Men's
Thatcher Redwoods
Women's
Intermediates
Co-Rec
The Speedos
1979,spring
Co-Rec
Burn Outs
1978,fall
Men's
The Burnouts
Women's
Flakes
Co-Rec
Waterfowl
1978,spring
Co-Rec
n/a
1977,fall
Men's
Phi My Delta/Beta Kappa Phi
Women's
Sows
Co-Rec
Odd Lots
Co-Rec
Washed-Ups
1977 Spring
Men's
Baker Burnouts
Women
{individual winners}
Co-Rec
Washed-Ups
1976 fall
Co-Rec
Chadbourne Drips
1976,spring
Men's
Phi Mu Delta
Women's
SAM
Co-Rec
Guppies
Grad/Fac/Staff
n/a
Tennis Singles
1980 fall
Men's
Dustin Burke
Women's
Elisa Hurley
1980 spring
Men's
Timm Rinehart
1979
Men's
Aubre Jones
Women's
Jacqueline Sweeney
1978
Men's
n/a
Women's
Bonnie Strickland
GFS--M
Don Birmingham
GFS-W
n/a
1977
Men's
Roger Hardy
Women's/GFS-W
Nancy Greer
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1976
Men's
Scott Greene
Women's
Pam Machnik
Grad/Fac/Staff-M
n/a
GFS-W
n/a
Tennis Doubles
1980
Co-Rec
n/a
1979
Co-Rec
Royer/Strickland
1978
Co-Rec
Nary/Smith
1977
Co-Rec
Becker/Mayfield
1976
Co-Rec
Friend/Huebler
3-on-3 Basketball
1980
Men's
Gunners
Women's
Spikers
1979
Men's
P.W.'s
Women's
Wimps
1978
Men's
No Names
Women's
BJM's
Track & Field
1980
Men's
{individual champions}
Women's
Pumas
G/F/S
{n/a}
1979
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
Sugar & Spice
G/F/S
{n/a}
1978
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
Mary Lyon Cubs
Grad/Fac/Staff
n/a
1977
Men's
EOTNC
Women's
Mary Lyon Dupas
Grad/Fac/Staff
English Department
1976, fall
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
{individual winners}
Grad/Fac/Staff
{top individuals}
1976,spring
Men's
n/a
Women's
n/a
Grad/Fac/Staff
n/a
Tug of War
1979
Co-Rec
Beta Kappa Phi
1977
Co-Rec
KAT-PKA II
Wrestling
1980
Men's
Phi Sigma Kappa
1979
Men's
Brown Bad News Bears
1978
Men's
Space Cadets
1977
Men's
Washington Towers
1976
Men's
Kappa Sigma
Wrist Wrestling
1978
Men's
Bruce Hartwell
1977
Men's
{individual winners}
n/a
1976
Men's
n/a