Logo
champions banner
Campus Recreation > Intramural Sports > Champions 1971-1975

Champions 1971-1975

Do you have what it takes to be a champion...?

2011-present | 2006-2010 | 2001-2005 | 1996-2000 | 1991-1995
1986-1990 | 1981-1985 | 1976-1980 | 1946-1970

Fall
Leagues
Spring Leagues
Fall Tournaments
Spring Tournaments
   
   
   
     
     
     
     

Campus Awards

1974-75
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Brad Kowetz, Buckeyes
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Managers
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Manager
Brad Kowetz, The Buckeyes
Ruth Totman Award
Outstanding Athletic Chairpersons
Athenian Cup
Chancellor's Cup - Women
Provost's Cup-Women
Grad/Fac/Staff Cup
School of Education
1973-74
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
James Smith, Phi Sigma Kappa
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Chairman
Brad Kowetz, Buckeyes
Provost's Cup - Men
Ruth Totman Award
Outstanding Sportswoman
Athenian Cup
Outstanding Athletic Chairpersons
Chancellor's Cup - Women
Provost's Cup-Women
Grad/Faculty Cup
Outstanding Grad/Fac Chairman
1972-73
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Ted Donahue, Kappa Sigma
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
Ted Donahue, Kappa Sigma
Chancellor's Cup - Men
Outstanding Men's Resident Chairman
Provost's Cup - Men
Outstanding Men's Independent Chairman
Ruth Totman Award
Athenian Cup
Chancellor's Cup - Women
Provost's Cup-Women
Grad-Faculty Cup
Outstanding Grad-Faculty Chairman
Sigma Delta Psi
Bruce Cobleigh, John Connolly, Edward Donohue, John Kamb
1971-72
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Peter Hermann, Beta Chi
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
Steve Levine, Phi Mu Delta
Chancellor's Cup
Outstanding Resident Chairman
Al Bultenhuys
Chadbourne Maroons
Provost's Cup
Outstanding Independent Chairman
Grad-Fac Cup
Outstanding Grad/Fac Chairman
Stu Bowen , Civil Engineering
Sigma Delta Psi
David Sarrette, Mike Marchev
1970-71
Stephen Davis Memorial Plaque
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Eric Krohn, Kennedy Panthers
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
Paul Leddy, Phi Mu Delta
Chancellor's Cup
Outstanding Resident Chairman
Eric Krohn, Kennedy Panthers
Provost's Cup
Outstanding Independent Chairman
Graduate/Faculty/Staff Cup
Outstanding Grad/Fac/Staff Chairman
Ed Kalajian, Civil Engineering

Major Sports

Year
Division
Champion
Runner-up
Basketball
1975
Men's
Black Old Timers
Women's
Little Micks
Co-Rec
SAE
Grad/Fac/Staff - M
n/a
Extramural
The Bongers (UMass)
Salt Anbd Pepper (UNH)
1974
Men's
Pacemakers
Women's
Field Goals
Grad/Fac/Staff - M
n/a
1973
Men's
Phi Mu Delta
Women's
Celts
Grad/Fac/Staff - M
n/a
1972
Men's
n/a
Women's
Mushrooms
1971
Men's
Washington Bulldozers
Grad/Fac/Staff - M
n/a
Bowling
1975
Co-Rec
Sigma Kappa
1974
Co-Rec
The Losers
{individual champions}
1973
Men's
n/a
Women's
Co-Rec
Prince Gyros
1972
Men's
Hills North Hickory
Women's
Alpha Chi Omega Beavers
Co-Rec
n/a
All-Star Rolloff
Steve Piercy
{n/a}
1971
Men's
Hamlin Pied Pipers
Co-Rec
n/a
Grad/Fac/Staff
n/a
All-Star Rolloff
Dave Robinson
n/a
Soccer
1975
Men's
Buckeyes
Women's
Brown Spots
1974
Men's
Kennedy Leopards
1973
Men's
MacNamara Magicians
1972
Men's
The Apples
1971
Men's
Santos Invitational
Grad/Fac/Staff
n/a
Softball
1975
Men's
Ball Busters
Women's
Stealers
Co-Rec
Water Buffalos
Grad/Fac/Staff
n/a
1974
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
Plumpers
Co-Rec
{no champion}
Grad/Fac/Staff
n/a
1973
Men's
Butterfield Lemons
Women's
Dupas
Grad/Fac/Staff
n/a
1972
Men's
Hills South Hi-Lo's
Women's
Mary Lyon Dupas
Peanuts
Grad/Fac/Staff
n/a
1971
Men's
Lambda Chi Alpha "A"
Grad/Fac/Staff
n/a
Touch Football
1975
Men's
Ringers
Women's
Van Meter Vikings
Co-Rec
Midnight Cruisers
Grad/Fac/Staff
n/a
Extramural
Beta Kappa Phi
n/a
1974
Men's
Buckeyes
Women's
SAM
Co-Rec
Gilbert
Extramural
Tau Epsilon Phi (UMass)
TKE (UNH)
1973
Men's
Civil Engineering
Women's
Squad
Grad/Fac/Staff
n/a
Extramural
Tau Epsilon Phi (UMass)
Theta Chi (UNH)
1972
Men's
Marauders
Women's
Patterson Packers
Grad/Fac/Staff
n/a
1971
Men's
Phi Sigma Delta
Women's
Melville Whalers
Grad/Fac/Staff
n/a
Extramural
Phi Mu Delta (UNH)
Marauders, UMass
Volleyball
1975
Men's
Racoons
Women's
The Hustlers
Co-Rec
The Setups
SDTEP
Grad/Fac/Staff
SBA
n/a
1974
Men's
Gunners
Co-Rec
Sinkers
1973
Men's
Panama Reds
Women's
Mary Lyon Dupas
Co-Rec
Bumpers
Grad/Fac/Staff
n/a
1972, fall
Men's
Suns
Women's
Chi Omega
Co-Rec
n/a
1972,spring
Men's
Washington Terrors
Women's
Gamma Sigma Sigma
Co-Rec
n/a
Grad/Fac/Staff
n/a
1971, fall
Men's
Kennedy Panthers
Co-Rec
Grad/Fac/Staff

Minor Sports & Tournaments

Year
Division
Champion
Runner-up
Badminton Singles
1975
Men's
Barry Maddix
Women's
Anna Lalikos
1974
Men's
B. Colen
Women's
Mimi Rhys
1973
Men's
Tom O'Hara
Women's-fall
Marcia Rhys
Women's-spring
Gretchen Schafer
Roxanne LaCoste
Grad/Fac/Staff
Howard Peelle (co-champ)
1972
Men's-fall
Mike Waldron
Men's-spring
Mouseketeers
n/a
Women's-fall
Marcia Rhys
Grad/Fac/Staff
n/a
1971, fall
Men's-fall
Mike Waldron
Men's-spring
Phi Mu Delta
n/a
Women's
Lorraine Short
Grad/Fac/Staff
n/a
1971, spring
Men's Fall
Mike Reynolds
Grad/Fac/Staff
n/a
Badminton Doubles
1975
Men's
Gesserman/True
Women's
Buckley/Lopata
Co-Rec
Lawson/Swed
1974
Men's
Mosher/Rauh
Women's
Chadwick/Warner
Co-Rec
Heddo Rozs/Jow Rozs
1973
Men's Team
Phi Mu Delta
Women's
Cearnal/Smith
Co-Rec
n/a
1972
Men's Team
Phi Mu Delta
Women's
Harvey/Wrona
Co-Rec
n/a
G/F/S Team
n/a
1971, fall
Men's Team
Kennedy Panthers
Co-Rec
Cross-Country
1975
Men's
Beta Kappa Phi
Women's
n/a
Grad/Fac/Staff
1974
Men's
Stooges
Women's
Grad/Fac/Staff
{individual winners}
1973
Men's
Brothers
Women's
{individual winners}
Grad/Fac/Staff
{individual winners}
1972
Men's
MacKimmie Lions
Women's
Barbara Barry
(individual champ)
Grad/Fac/Staff
Allan Johnson (individual)
1971
Men's
The Nation
Turkey Trot-W
Grad/Fac/Staff-M
R. Fahey
n/a
Free Throw Shooting
1975
Co-Rec
Crowley/Pedi
1974
Co-Rec
Toney/Wasserman
Handball
1975
Men's
Marvin Kalkstein
Grad/Fac/Staff
n/a
1974
Men's
Women's
Jan Garavano
1973
Men's
Women's
Grad/Fac/Staff
n/a
1972
Men's
Murry Benkowitz
Grad/Fac/Staff
n/a
1971
Men's
Men's Team
Kappa Sigma
Bunkers
Grad/Fac/Staff
Gary Lake
GFS Team
n/a
Horseshoes
1975
Co-Rec
Hanson/Murdock
1974
Co-Rec
Sam C
1973
Co-Rec
SAM G
1972
Men's
Striated Condors
Women's
Alpha Chi Omega Beavers
1971
Men's
Adams Smashers
Metawampe 500 Bicycle Race
1972
Men's
The Losers
Women's
Chi Omega
Grad/Fac/Staff
n/a
1971
Men's
Sigma Phi Epsilon
Grad/Fac/Staff
n/a
Paddleball
1975
Men's
Mike Campaniello
Women's
Nancy Cullen
Grad/Fac/Staff
n/a
1974
Men's
J. Zikoski
Tom O'Hara
Women's
Karen Dolphin
1973
Men's
Frank Wright
Women's
Roxanne LaCoste
Grad/Fac/Staff
n/a
1972
Men's
Lou Kessing
Women's
Gail Chadwick
1971
Men's
Grad/Fac/Staff
n/a
Squash
1975
Men's
Jonathan Masters
1974
Men's
Lou Kessing
Women's
Judy Heppner
Grad/Fac/Staff
n/a
1973
Men's
Ted Donahue
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1972
Men's
Grad/Fac/Staff
Howard Peelle
1971
Men's
Grad/Fac/Staff
Swim Meet
1975
Men's
Dwight Dolphins
Women's
SAM
Co-Rec-fall
Red Octopus
Co-Rec-spring
Sig Ep Serpents
Dwight Ducks
1974 Fall
Co-Rec-fall
Polo Wogs
1974 Spring
Men's
Buckeyes
Women's
Mary Lyon Dupas
Co-Rec
Van Meter Splashers
Grad/Fac/Staff
n/a
1973-spring
Men's
Women's
Wheeler Trojans
Co-Rec
n/a
Grad/Fac/Staff
n/a
1972
Men's
Kappa Sigma
Women's
Quitters
Grad/Fac/Staff
1971
Men's
Phi Sigma Delta
Women
Chi Omega
n/a
Grad/Fac/Staff
Tennis Singles
1975,fall
Men's
Douglas Couture
Women's
Leslie Howell
Grad/Fac/Staff
n/a
1975,spring
Men's
John Vennochi
Women's
Paula Kwasniewski
Grad/Fac/Staff
n/a
1973
Men's
Women's
Kimberly Wolf
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1972
Men's
David Geiger
Women's
n/a
Grad/Fac/Staff-M
n/a
1971
Women's
n/a
Tennis Doubles
1975
Co-Rec
Kimball/Perry
1974
Co-Rec
Abrams/Fishman
Track & Field
1975
Men's
Van Meter Alcoholics
Women's
{individual winners}
Grad/Fac/Staff
{individual winners}
1974
Men's
Phi Mu Delta
Women's
Crabtree Trees
Grad/Fac/Staff
{individual champions}
1973
Men's
Women's
Plumpers
Grad/Fac/Staff
{individual winners}
Tug of War
1974
Co-Rec
Buckeyes
1973
Co-Rec
n/a
1972
Men
Munich Munchkins
Women
Baker Bombers
Co-Rec Beef Pull
Baker Bombers
1971
Men's Beef Pull
n/a
Wrestling
1975
Men's
Kappa Sigma
1974
Men's
1973
Men's
Phi Mu Delta
1972
Men's
Phi Mu Delta
Grad/Fac/Staff
n/a
1971
Men's
Grad/Fac/Staff
Civil Engineering
n/a
Wrist Wrestling
1974
Men's
Women's
Lambda Delta Phi/
McNamara Manglers
1973
Men's
Phi Mu Delta/Kappa Sigma/McNamara Magicians
Women's
Wheeler Trojans
1972
Men's
Chadbourne Maroons
Women's
Lambda Chi Alpha
John Quincy Adams
Grad/Fac/Staff
n/a