Logo
champions banner
Campus Recreation > Intramural Sports > Champions 1946-1970

Champions 1946-1970

Do you have what it takes to be a champion...?

2011-present | 2006-2010 | 2001-2005 | 1996-2000 | 1991-1995
1986-1990 | 1981-1985 | 1976-1980 | 1971-1975

Fall
Leagues
Spring Leagues
Fall Tournaments
Spring Tournaments
   
   
   
     
     

Campus Awards

1969-70
Stephen Davis Memorial Award
Chester S. Gladchuck Memorial Award
Tony Lauria, Phi Sigma Delta
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Manager
Dick Emerson, Phi Mu Delta
Chancellor's Cup
Outstanding Resident Managers
Gary Ambler, Adams Seagram 6's
Provost's Cup
Outstanding Independent Manager
Paul Bregoli, A&M Gypsies
Grad/Fac/Staff Cup
1968-69
Stephen Davis Memorial Award
Outstanding Athlete
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
Warin Dexter, Tau Kappa Epsilon
President's Cup
Outstanding Resident Chairman
Lester Sherman
Chadbourne Maroons
Provost's Cup
Outstanding Independent Chairman
Michael Deitz, Beta Chi
Sigma Delta Psi
Parker Simonds
1967-68
Stephen Davis Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
Mike Panchuk, Phi Mu Delta
President's Cup
Provost's Cup
Outstanding Independent Chairman
Steve Oksanen, Bouncing F's
Sigma Delta Psi
Charles Monier, John Morris
1966-67
Stephen Davis Memorial Award
Olympus Cup
Outstanding Fraternity Chairman
Rick Ericson, Tau Epsilon Phi
President's Cup
Outstanding Dormitory Chairman
Richard Lennon, Wheeler Trojans
Outstanding Independent Chairman
David Berkibie, Chem. Club
Graduate Campus Champion Team
Sigma Delta Psi
Robert White
1965-66
Stephen Davis Memorial Plaque
Olympus Cup
President's Cup
Sigma Delta Psi
Ralpha Caise, David Sadowski
1964-65
Stephen Davis Memorial Plaque
Sigma Delta Psi
Alfred Morris, Armand Millette
1963-64
Stephen Davis Memorial Plaque
Lambda Chi Alpha
Sigma Delta Psi
John Morgan, Algimantis Garsys
1962-63
Stephen Davis Memorial Plaque
Lambda Chi Alpha
Chadbourne Maroons
Sigma Delta Psi
Loren Flagg, Henry Kelsey, Kevin Lyons, Michael Dineen
1961-62
Stephen Davis Memorial Plaque
Kappa Sigma
Sigma Delta Psi
Robert Valle, Steven Shea, Kenneth O'Brien
1960-61
Stephen Davis Memorial Plaque
Kappa Sigma

Major Sports

Year
Division
Champion
Runner-up
Basketball
1970
Men's
Kappa Sigma
Grad/Fac/Staff
Least Squares
n/a
1969
Men's
Theta Chi
Extramural
Drakesters, Grayson Aces
Kappa Sigma/Gidds (UNH)
All-Stars
Residence Team
All-Stars
n/a
1968
Men's
Zeta Nu
All-Star Game
Fraternity Team
1967
Men's
All-Star Game
Extramurals
Coast Guard All-Stars
UMass All-Stars
1966
Men's
Zeta Nu
1966
All-Stars
Dormitory All-Stars
1965
Men's
n/a
All-Star Game
Dormitory All-Stars
All-Star Game
Independent American League
1964
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1963
Men's
Sigma Phi Epsilon
PE Majors/Hills South
1962
Men's
Flicks
n/a
1961
Men's
Sigma Phi Epsilon
n/a
1960
Men's
Sabbo's
n/a
1959
Men's
Kappa Sigma
n/a
1958
Men's
Kappa Sigma
n/a
1957
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1956
Men's
Ponsie Poppers
n/a
1955
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1954
Men's
Lambda Chi A
n/a
1953
Men's
Sigma Alpha Epsilon
n/a
1952
Men's
Sigma Alpha Epsilon
n/a
1951
Men's
Sigma Alpha Epsilon
n/a
1950
Men's
Kappa Sigma
n/a
1949
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1947
Men's
Phi Sigma Kappa
n/a
Bowling
1970
Men's
All-Star Rolloff
Jim Saracino
n/a
Co-Rec
1969
Men's
Alpha Epsilon Phi
All-Star Rolloff
Gary Damon
Saracino
Co-Rec
Perogis
Avengers
1968
Men's
Lambda Chi Alpha
All-Star
Co-Rec
n/a
1967
Men's
Phi Sigma Delta
All-Star Game
Fraternity All-Stars
1966
Men's
Adams O. Flaming A's
All-Star Match
Fraternity All-Stars
1965
Men's
Silver Foxes
All-Star Game
1964
Men's
Grayson #1
All-Star Game
Dormitory All-Stars
1961
Men's
Phi Mu Delta
n/a
1960
Men's
Tau Epsilon Phi/Baker
n/a
1959
Men's
Theta Chi/Butterfield
n/a
1958
Men's
Alpha Gamma Rho/Brooks
n/a
1957
Men's
OTV/Butterfield
n/a
1954
Men's
OTV
n/a
1953
Men's
Alpha Epsilon Phi
n/a
1952
Men's
Alpha Epsilon Phi
n/a
1951
Men's
Sigma Alpha Epsilon
n/a
1950
Men's
Alpha Gamma Rho
n/a
1949
Men's
Alpha Gamma Rho
n/a
Lacrosse
1965
Men's
Soccer
1970
Men's
Dafeet
Grad/Fac/Staff
Least Squares
n/a
1969
Men's
Chadbourne Maroons
1968
Men's
Chadbourne Maroons
1967
Men's
Kappa Sigma
1966
Men's
Brett's Black Bears
Softball
1970
Men's
Kappa Sigma
Grad/Fac/Staff
{runnerup team}
1969
Men's
1968
Men's
Grayson Aces
1967
Men's
Wheeler Trojans
1966
Men's
Wheeler Trojans
1965
Men's
Tau Kappa Epsilon
1964
Men's
Greenough
n/a
1963
Men's
Twisters
n/a
1962
Men's
Twisters
Tau Epsilon Pi
1961
Men's
Greenough
Phi Sigma Kappa/
Campus Cleaners
1960
Men's
Kappa Sigma
Wheeler/Champs (Ind.)
1959
Men's
Kappa Sigma
CGMS
1958
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1956
Men's
Phi Sigma Kappa
n/a
1955
Men's
Alpha Epsilon Phi
n/a
1954
Men's
Sigma Alpha Epsilon
n/a
1953
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1952
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1951
Men's
Middlesex
n/a
1949
Men's
Alpha Gamma Rho
n/a
1947
Men's
Alpha Gamma Rho
n/a
Touch Football
1970
Men's
Phi Sigma Delta
Extramural
Hamlin Pied Pipers (UMass)
Phi Mu Delta (UNH)
Grad/Fac/Staff
n/a
1969
Men's
Chadbourne Maroons
Grad/Fac/Staff
Least Squares
n/a
Extramural
Jocks (UMass)
Acacia (UNH)
1968
Men's
All-Star Game
Extramural
Acacia (UNH)
1967
Men's
Grayson Aces
All-Star Game
Dormitory All-Stars
Extramural
Gidds House (UNH)
1966
Men's
Sigma Phi Epsilon
All-Star Game
Dormitory All-Stars
Extramural
Adams Smashers (UMass)
Commuters (UNH)
1965
Men's
Kappa Sigma
All-Star Game
Fraternity All-Stars
Extramural
Commuters (UNH)
UMass
1964
Men's
Chadbourne Maroons
All-Star Game
Dormitory All-Stars
Extramural
Kappa Sigma (UMass)
UNH
1963
Men's
Wheeler
n/a
Extramural
Lambda Chi Alpha (UNH)
UMass
1962
Men's
Kappa Sigma
Greenough/
Physical Education
Extramural
Kappa Sigma (UMass)
UNH
1961
Men's
Baker A
Theta Chi /Flicks
Extramural
Lambda Chi Alpha (UNH)
Baker A (UMass)
1960
Men's
Sigma Alpha Epsilon
VM "3"/Drakes
Extramural
Phi Mu Delta (UNH)
Sigma Alpha Epsilon (UMass)
1959
Men's
Sigma Phi Epsilon
Baker Bums
1959
Extramural
UNH
Sigma Phi Epsilon
1958
Men's
Sigma Phi Epsilon
n/a
1957
Men's
Sigma Phi Epsilon
n/a
1955
Men's
Tau Epsilon Phi
n/a
1954
Men's
Sigma Phi Epsilon
n/a
1953
Men's
Chadbourne
n/a
1952
Men's
Theta Chi
n/a
1951
Men's
Brooks A
n/a
1950
Men's
Sigma Alpha Upsilon
n/a
1949
Men's
Alpha Epsilon Phi
n/a
1948
Men's
Alpha Sigma Phi
n/a
1947
Men's
Butterfield Frosh
n/a
1946
Men's
Phi Sigma Kappa
n/a
Volleyball
1970
Men's
Co-Rec
Grad/Fac/Staff
Least Squares
n/a
1969
Men's
Co-Rec
1968
Men's
Adams Smashers
1967
Men's
Adams O. Flaming A's
1966
Men's
Phi Sigma Epsilon
1965
Men's
Sigma Phi Epsilon
1964
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1963
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1962
Men's
Lambda Chi Alpha
n/a
1961
Men's
Beavers
n/a
1960
Men's
Spikers
n/a
1959
Men's
Sigma Alpha Epsilon
n/a
1958
Men's
Spikers
n/a
1949
Men's
Kappa Sigma
n/a
1948
Men's
Kappa Sigma
n/a
1947
Men's
Kappa Sigma
n/a
1946
Men's
Phi Sigma Kappa
n/a

Minor Sports & Tournaments

Year
Division
Champion
Runner-up
Badminton Singles
1970
Men's Team
Phi Mu Delta
Grad/Fac/Staff
Least Squares
n/a
1969
Men's
1968
Men's
Little Smashers
n/a
1967
Men's
1966
Men's
1965
Men's
R. Neal
Badminton Doubles
1970
Co-Rec
Isaac/Welch
1969
Co-Rec
n/a
Cross-Country
1970
Men's
Hamlin Pied Pipers
Turkey Trot-W
Gloria Clark
Grad/Fac/Staff
n/a
1969
Men's
1968
Men's
1967
Men's
Brett Chestnuts
1966
Men's
Greenough Grants
1965
Men's
Baker Buffaloes
1964
Men's
{individual runner-up}
1963
Men's
E. Wilbur
n/a
1962
Men's
E. Wisner
n/a
1961
Men's
R. Moore
n/a
Par 3 Golf
1968
Co-Rec
Looney/Nugent
Handball
1970
Men's
Men's Team
Grad/Fac/Staff
Bruce Beauvais
GFS-Team
n/a
1970,Spring
Men's Team
Tau Kappa Epsilon
1969
Co-Rec
Bruce Beauvais
n/a
1968
Men's Large Ball
Tony Lauria
Men's Team
Grayson Aces
Butterfield Lemons
Men's Small Ball
David Freiberg
1967
Men's Large Ball
George Tokarczuk
Men's Small Ball
Jim Kakos
1966
Men's
1965
Men's
M. Duggan
1964
Men's
T. Swanson
Horseshoes
1970
Men's
3 M's
Grad/Fac/Staff
n/a
1969
Men's
Chadbourne Maroons
1968
Men's
Brad Saisselin
1967
Men's
Phi Sigma Delta/Phi Mu Delta
1966
Men's
1965
Men's
W. Willard
Metawampe 500 Bicycle Race
1970
Men's
Butterfield Lemons
Grad/Fac/Staff
n/a
1969
Men's
Moore Mags
Paddleball
1970
Men's
Grad/Fac/Staff
Vaughn Peckham
n/a
1969
Men's
Squash
1970
Men's
Al Nadler
Grad/Fac/Staff
Howard Peelle
n/a
1969
Men's
1968
Men's
1967
Men's
1966
Men's
1965
Men's
Swim Meet
1970 fall
Co-Rec
1970
Men's
A&P Gypsies
Grad/Fac/Staff
1969
Men's
1968

Men's

Sigma Phi Epsilon
1967
Men's
Kappa Sigma
1966
Men's
Sigma Phi Epsilon
1964
Men's
Tau Kappa Epsilon
n/a
1963
Men's
Tau Kappa Epsilon
n/a
Tennis Singles
1969
Men's
Grad/Fac/Staff
n/a
1968
Men's
Women
Maryanne Watson
Carlene Miller
1967
Men's
Allen Goldberg
Mike Katz
1966
Men's
Edward Galtz, C. J. Hora
n/a
1965
Men's
1964
Men's
A. Backry
1962
Men's
Paul Norton
n/a
1961
Men's
Paul Norton
n/a
1960
Men's
Rev. Donald Bossart
n/a
1959
Men's
Rev. Donald Bossart
n/a
Tennis Doubles
1969
Men's
Gillis/Skiversky
Co-Rec
1968
Mixed
1967
Mixed
Armstrong/Fitzpatrick
1966
Co-Rec
Brown/Sandman
1965
Co-Rec
Horvitz/Longhi
Tug of War
1970
Men's
Kappa Sigma
1969
Men's
Hamlin Pied Pipers
Co-Rec Beef Pull
{champion photo}
{runnerup Photo}
1968
Men's
Beta Chi
Co-Rec Beef Pull
n/a
1967
Men
Chadbourne Maroons
Wrestling
1970
Men's
3 M's
1969
Men's
1968
Men's
1967
Men's
Beta Kappa Phi
1966
Men's
Mills Cherry
1965
Men's
{individual runner-ups}
1964
Men's
Tau Kappa Epsilon
n/a